Navštivte lomy Amerika ve středních Čechách

pondělí 8. července 2013 ·

Lomy Amerika jsou jedním z největších a technicky nejzajímavějších lomových komplexů v Českém krasu. Mají také pestrou historii. Těžba tu probíhala od přelomu 19. a 20. století v režii Pražské železářské společnosti a většina vápence byla odvážena po Kladensko-nučické dráze do kladenských železáren. Pracovalo se zde metodou takzvaného anglického mlýnkování. Lomaři vyrazili podzemní štolu, kterou ověřili kvalitu ložiska, a tam, kde se to vyplatilo, vyrazili komín na povrch. Komín byl dalším postupem prací rozšířen na lom a natěžený vápenec se sypal dolů a odvážel štolou do závodu.

Opuštěné, zarůstající či zatopené lomy a jejich rozsáhlé podzemí začaly krátce po ukončení těžby lákat trampy, jeskyňáře, nudisty a další zvědavce. Jelikož se sem ofi ciálně nesmělo, mělo táboření na Amerikách lákavou příchuť zakázaného ovoce. Probíhaly tu ale také policejní zátahy a došlo zde k řadě smrtelných úrazů. Po roce 1989 se objevily pokusy lomy alespoň částečně zpřístupnit, což je ale těžké, protože areál je tak rozsáhlý, že se nedá snadno zabezpečit. Kolem nejzajímavějších míst, Malé a Velké Ameriky a Mexika, dnes vede značená turistická trasa a občas, například při Evropském dni parků, je možné podívat se s průvodcem i do podzemí. V budoucnu by tu mohl existovat hornický skanzen, který je zatím ve stadiu příprav. Návštěvu nezpřístupněných lomů a štol „na vlastní pěst“ nemůžeme doporučit – nesmí se tam a zejména strmé skalní srázy větších lomů si skoro každý rok vyžádají nějakou oběť.

Hagenův přízrak

Podle starých trampských pověstí obchází v podzemí Amerik přízrak zvaný Hagen, který je nejčastěji popisován jako německý voják nebo zločinec na útěku. Zvonění na Hagenův gong ve štole č. 14 bylo oblíbenou zkouškou odvahy. Samotný gong byl původně důlním signalizačním zařízením a nachází se dnes v lomařském skanzenu na Solvayových lomech. Pověsti Amerik v 80. letech zpracoval formou povídek jeskyňář Ladislav Lahoda, k dostání jsou například v důlní expozici Chrustenická šachta.


Náš tip
K lomům Amerika se jde nejlépe po značce z Karlštejna a kolem Dubu sedmi bratří. V Karlštejně donedávna fungovalo malé muzeum československého opevnění, které je ještě značeno na některých mapách, ale provoz již bohužel ukončilo. Zdejší „řopíky“ vzor 37 si ale můžete prohlédnout i zvenku – v Karlštejně u silnice jsou dva, další se nachází na půli cesty k Srbsku u ústí bývalého Cífkova  lomu. Na Kněží hoře, Haknovci a Javorce najdete zase skromné pozůstatky husitských obléhacích táborů z 15. století.

Z knihy Kam za technickými památkami: Praha a střední Čechy.

Pouze do 10. 7. 2013 zakoupíte s 30% slevou na knihy.cpress.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.