Martin Rychlík: Ministr Fiala: Nečasovi jsem věřil, že se snaží dělat politiku, jaká má být

sobota 6. července 2013 ·

„V nadsázce říkám: na stole nechávám ve zlatých deskách připravenou novelu zákona o vysokých školách,“ říká končící ministr školství.

Petra Fialu vystřídá ve funkci bývalý ředitel odboru výzkumu ministerstva školství Dalibor Štys, jak ČESKÁ POZICE v pondělí jako první informovala. Sám Fiala od premiéra Jiřího Rusnoka nabídku na pokračování v ministerském úřadu sice dostal, ale odmítl ji.

„Myslím, že fungování Nečasovy vlády – a to se špatně veřejně říká, protože to v současné situaci a po konci vlády není úplně srozumitelné – bylo pro mě jedním z nejpříjemnějších překvapení v politice. Rozhodování vlády, jehož jsem se účastnil, bylo velmi kompetentní; byla to směs odborných a politických postojů a v tomto směru jsem měl dobrý pocit,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI končící ministr Petr Fiala, jenž je profesorem politologie na Masarykově univerzitě.

ČESKÁ POZICE: Na svém twitteru jste minulý týden napsal: „Vážím si nabídky pokračovat dál v Rusnokově vládě. Kdybych ji ale přijal, popřel bych vše, co jsem napsal o politice.“ Co přesně jste myslel tím „vším“?

FIALA: Popřel bych hlavně to, co jsem psal o úřednických vládách a respektování určitých pravidel hry v rámci politického systému. Vždy jsem tvrdil, že úřednickou vládu je možné mít, ale jen tehdy, když jsou všechny pokusy sestavit politickou vládu neúspěšné a kdy úřednická vláda vychází z dohody politických stran, ale i v tom případě má být její působení co možná nejkratší. A tyto podmínky – v případě vlády, kterou skládá premiér Jiří Rusnok – naplněny nejsou, neboť existuje reálná možnost sestavení politické vlády, a proto si myslím, že má mít politická vláda přednost.

ČESKÁ POZICE: Nemá na vaše rozhodnutí vliv osoba premiéra Rusnoka?

„Opravdu nemám nic proti Jiřímu Rusnokovi“FIALA: Opravdu nemám nic proti Jiřímu Rusnokovi, jehož znám dlouho. Seděl jsem s ním v pracovní skupině pro reformu terciárního vzdělání i jinde, není to tedy nic osobního, ale jde o principiální postoj, který mi brání, abych účast v této vládě přijal a pokračoval ve funkci.

ČESKÁ POZICE: Byl jste rozhodnut ihned?

FIALA: Ano, neváhal jsem a ani jsem to nemusel před veřejností předstírat. Mně byla situace jasná. Člověk nemá o mnoho víc než své „jméno“; snažím se proto jednat podle určitých principů, pravidel a v tomto případě si myslím, že bych sám před sebou neobstál, kdybych tu ministerskou nabídku akceptoval.
O tom, že úřednická vláda má být krátká

ČESKÁ POZICE: Napsal jste i knihu Politika, jaká nemá být, kde je desatero zásad jdoucích proti nešvarům politiky. Porušil byste přijetím úřadu i některou z nich?

FIALA: Právě v této knize píši též o nepolitické vládě a konkrétně na úřednické vládě Jana Fischera ukazuji, v čem je problém vlády, jež není propojena s parlamentními stranami. Neříkám, že se za současné složité situace nemají hledat různá řešení, ale jako politolog tvrdím, že toto řešení není pro mne akceptovatelné. Můžete k tomu připočítat i jakýsi lidský aspekt: byl jsem spojen s určitou vládou, která měla nějaký profil, ač jsem nestraník, ale ve chvíli, kdy by existovala reálná šance, že vláda může pokračovat, bych se necítil dobře, pokud bych přešel do nějakého jiného uskupení.

ČESKÁ POZICE: Dal jste premiérovi Rusnokovi tip na svého nástupce?

FIALA: Nechtěl bych – a není to ani mým zvykem – reprodukovat náš soukromý rozhovor. Bavili jsme se, co je potřeba dělat v oblasti vzdělávání, vysokých škol a výzkumu a seznámil jsem pana premiéra se situací na ministerstvu.

ČESKÁ POZICE: Žádná jména, o nichž jste hovořili, z vás nedostanu?

„Pakliže je potřeba dosahovat ve školství alespoň nějaké stability, pak je tu připraven tým, který by měl dostat šanci v práci pokračovat“FIALA: Jen bych snad uvedl, že jedna z věcí, která se v posledním období podařila, byla konsolidace ministerstva. Jsem docela spokojen s tím, jak úřad začíná pracovat a jak působí navenek, a myslím, že je to i tím, že se tu vytvořil silný a kompetentní tým, který je schopen řadu věcí prosazovat. Pokud je to možné, tak doporučuji, aby byl stávající tým zachován (v úterý oznámil rezignaci na post 1. náměstka Jiří Nantl, dlouholetý Fialův spolupracovník, jenž svůj krok zdůvodnil podobně jako Petr Fiala – pozn. red.). Nejde o nějaké mocenské věci; všichni vědí, že lidé, kteří byli kolem mne, jsou odborníci nespojení s politickými stranami. Pakliže je potřeba dosahovat ve školství alespoň nějaké stability, pak je tu připraven tým, který by měl dostat šanci v práci pokračovat.

ČESKÁ POZICE: Jste profesorem politologie, jak tuto celou bezprecedentní politickou situaci vnímáte? Prezident jde až na hranu Ústavy, s politicky zdatným Milošem Zemanem se hovoří o pozvolném nástupu prezidentského systému...

FIALA: Předpokládal jsem to; nesouvisí to tak úplně s osobností Miloše Zemana – i když nepochybně také –, ale souvisí to se symbolickou proměnou legitimity, kdy je hlava státu volena přímo. To je krok, který jsem nikdy nedoporučoval, z mnoha důvodů, ale respektuji, že existuje, nicméně ani teoreticky ani prakticky nemění přímá volba prezidenta základní povahu českého politického systému. Tedy, že jde o parlamentní politický systém se vším všudy. Otázka rozlišení spočívá ve vazbě vlády na prezidenta nebo na parlament.

Celý rozhovor na webu ČESKÁ POZICE

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
6. července 2013 v 14:49  

Jen to regionální školství nějak nevzkvétalo. Omluvou je to, že pan Fiala byl ve funkci rok, dva roky školství mrvil vězeňský psycholog, který byl pod ochranou pana Nečase. Cílem tehdy bylo udržet tzv. "koalici" za každou cenu. Bohužel, následky si školství ponese pěkně dlouho.

Anonymní řekl(a)...
6. července 2013 v 15:07  

Škoda těch mnoha miliard z evropských fondů, které Fiala ztratil. Hlavně že se po svém způsobu vychválil do nebe.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.