Poslechněte si: Jaký bude v budoucnosti hlavní úkol školy? Socializace.

sobota 11. května 2013 ·

EDUin nabízí k poslechu nahrávku kulatého stolu, který se konal ve čtvrtek 9. května v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. Uzavřel cyklus osmi diskusních témat a tentokrát panelisté odpovídali na otázku Jakou společnost má náš vzdělávací systém vytvořit a podporovat. Podrobnější debatu s tezemi panelistů najdete na stránkách ceskomluvi.cz.


V rámci kulatého stolu jsme se pěti panelistů ptali:

  • Má vzdělávání a škola ještě vliv na to, jak vypadá společnost?
  • Jak by měla vypadat společnost, o jakou stojíte?
  • Nechceme toho po současné škole příliš? Může to ještě zvládnout?
  • Co by měla poskytovat dětem škola a jak by je měl vzdělávat svět mimo školu?

Z odpovědí panelistů vybíráme:

  • Miloš Rathouský: Společnost, která neinvestuje do vzdělávání, si nezaslouží svoji budoucnost, protože žádnou mít nebude.
  • Petr Daniš: Škola má obrovský vliv na podobu společnosti prostřednictvím „skrytého kurikula“. Dnešní škola vede děti pořád spíš k poslušnosti než samostatnosti, k soutěživosti spíše než ke spolupráci, k průměrnosti spíše než k dosahování vlastního maxima.
  • Ondřej Šteffl: Vliv světa mimo školu na děti stále roste a my nejen že ho nemáme pod kontrolou, ale ani o něm mnoho nevíme.
  • Marek Lauermann: Škola je místo, kde se potkávají budoucí neurochirurgové a kopáči a učí se spolu koexistovat. V tom je nezastupitelná.
  • Alexandra Brabcová: Škola je pořád nejlepší instituce, kterou máme, jež umožní dětem potkat se s celým spektrem oborů lidského poznání, spektrem lidských možností a najít v nich svojí cestu.

Celou nahrávku v délce 98 minut si můžete poslechnout ZDE.

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
11. května 2013 v 16:16  

Mlácení prázdné slámy.

Pytlik Blaha řekl(a)...
11. května 2013 v 16:39  

vede děti pořád spíš k poslušnosti než samostatnosti

Už tomu rozumím. Kdykoli jsem ve zkompetentňovacím procesu posílil složku "samostatnost žáků", vrátilo se mi to jako, že na dětičky machruju.
Nu, zkusme začít třeba zrušením dozoru na chodbách, jakkoli dozírám rád. Je to zdroj cenných informací. Vím, kdo aktuálně s kým, a kteří spolu už ne, mám přehled o módních trendech a co nového v oblasti soft sexuálních aktivit. Když by na to přišlo, mám poměrně slušný přehled a poměrně dost podkladů pro případnou sociálně patologickou prevenci. A to nejen směrem k žákům.

Anonymní řekl(a)...
12. května 2013 v 10:21  

Jak říká kolega: Úkolem školy je hlídat děti, aby se z přemíry volného času nepopichaly křivákama případně něčím jiným.

Anonymní řekl(a)...
13. května 2013 v 7:42  

...a úkol rodiny? Snad vzdělávat? Běžte s tím ... pryč.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.