Jackie Gerstein: Flipped Classroom

pondělí 22. dubna 2013 ·

Prezentace s odkazy na řadu užitečných zdrojů a materiálů.
Prezentace je dostupná na Slideshare nebo v Prezentacích Google.

E-kniha agregující blog autorky s tématikou Flipped Classroom je ke koupi na Amazon.com.

Další zdroje k tématu:


 • The Flipped Classroom: The Full Picture v User-Generated Education • Top Ed-Tech Trends of 2012: The Flipped Classroom v Inside Higher Education • Five Ways to Flip Your Classroom With The New York Times v The Learning Network • What Is A Flipped Classroom?” Edudemic • The Flipped Classroom: Pro and Con v Edutopia • Flipping Your Classroom With Free Web Tools v Free Technology for Teachers • Can the Flipped Classroom Benefit Low-Income Students?” Mindshift • Understanding the Flipped Classroom” Faculty Focus • ‘Flipping’ classrooms: Does it make sense? v The Answer Sheet • A New Approach to Teaching? The Flipped Classroom v Finding Common Ground • We need to produce learners, not just students v The Chronicle of Higher Education • Flipped Learning Continues to Change Classrooms Nationwide v Education News • The Ultimate Guide to the Flipped Classroom” byTeachThought • The ‘flipped classroom’ [WEBINAR]” Dangerously Irrelevant • TED-Ed: Lessons (videos) worth sharing v iLearn Technology • The Best Posts On The “Flipped Classroom” Idea v Larry Ferlazzo’s Websites Of The Day • Flipping the Classroom v Tech & Learning • The “Flipped” Classroom and Transforming Education v The Principal of Change • Gathering Evidence that Flipping the Classroom can Enhance Learning Outcomes v Emerging EdTech • The Flipped Classroom: Students Assessing Teachers by Teachers’ Leader Network • Flipped Classroom: Students Assessing Teachers v SmartBlog on Education • Five Questions to Ask Before Flipping a Lesson” edSurge • Foundations of Flipping v Kleinspiration • Promise of the ‘flipped classroom’ eludes poorer school district v The Hechinger Report • Why The Flipped Classroom Is More Than Just Video v Fractus Learning • How the Flipped Classroom Turned Me into a Better Student v Getting Smart • Still MORE on Flipping the Faculty Meeting v The Tempered Radical • The Truly Flipped Classroom v A Principal’s Reflection • Flipped Classroom: Beyond the Videos” Catlin Tucker, Blended Learning & Technology in the Classroom • Educators Answer Questions About the Flipped v The Quick & the Ed • How to Reach Struggling Students: Once You Flip, You’ll never go Back v Flipped Learning • Flipping out? What you need to know about the Flipped Classroom v GradHacker • Flipping The Classroom… A Goldmine of Research and Resources To Keep You On Your Feet v 21st Century Educational Technology and Learning • Flipped Classroom — my thoughts on it, some other ideas, & infographic v Educational Technology Guy • Flipping For Your Faculty…It’s Easier Than Videos v Blogging About the Web 2.0 Connected Classroom

 • Does Flipping Your Classroom Increase Homework Time?” ASCD In-Service

 • Changing Gears 2012: rejecting the “flip v SpeEdChange

 • Flipping for the Flipped Classroom Seems To Be the Trend but Not for Me v Blogging through the Fourth Dimension

 • The Flipped Classroom: Getting Started” Copy/Paste


 • 0 komentářů:

  Články dle data  Učitelské listy

  Nabídka práce

  Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

  Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

  Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


  Všechna práva vyhrazena.

  Tento server dodržuje právní předpisy
  o ochraně osobních údajů.

  ISSN 1213-6018
  Licence Creative Commons

  Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.  WebArchiv - archiv českého webu  Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.