Výsledky jednání Senátu o peticích Za zachování základních škol praktických a Za vytvoření podmínek pro kvalitní vzdělávání

sobota 30. března 2013 ·

Senát Parlamentu ČR na svém zasedání 21. března 2013 projednal hned dvě petice, směřující proti zhoubné vládní politice v oblasti školství a vzdělávání.


První petice s názvem „Za vytvoření podmínek pro kvalitní vzdělávání“, kterou iniciovali zástupci odborů, občanských sdružení i odborníků a jíž podepsalo více než 20 tisíc občanů, odmítá chybné systémové návrhy ministerstva školství.

Senát proto dnes doporučil ministrovi ustavit koordinační skupinu, která bude složena ze zástupců odborů, občanských sdružení a odborníků a která se bude strategií MŠMT zabývat. Ministr má také zásadně přepracovat a aktualizovat výhledy státního rozpočtu v kapitole školství pro roky 2014 a 2015 tak, aby byly jeho strategické záměry vůbec reálné. Rovněž se Senát shodl na tom, že je nutné odstranit nedostatky a nespravedlnost v platových předpisech pro zaměstnance školství.

Ve druhé projednávané petici, která nese název „Za zachování základních škol praktických“, odmítá více než 76 tisíc petentů vládní plán na plošnou likvidaci praktických škol.

Senát s petenty souhlasil a jasně pravicové koalici vytkl fakt, že vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení nebyla dostatečně projednána s odbornou veřejností. Podle Senátu je proto nutné tento systémový dokument výrazně přepracovat a především najít peníze na její realizaci. Další vládní kroky, které by vedly k destrukci praktických škol v ČR, jsou nepřijatelné.

Věřím, že dnešní kritika a nespokojenost občanů, odborníků, zástupců odborů i většiny Senátu P ČR přiměje ministra a celou vládní koalici k výrazné změně v dosavadní chybné politice v této oblasti. Jsem přesvědčen o tom, že pro další úspěšný rozvoj českého vzdělávání je nejvyšší čas pro zastavení nefunkčních vládních experimentů. Ministr Fiala musí zásadně změnit přístup při přípravě strategických řešení, projednávat své kroky s odbornou veřejností i politickou opozicí a především přijímat pro školství pozitivní řešení, která české vzdělanosti skutečně pomohou.

Marcel Chládek, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu P ČR  

Zdroj: Senát.cz

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
30. března 2013 v 10:34  

Občas při čtení tisku, sledování TV programů a internetových zpráv docházím k závěru, že část vlády a poslanců do škol praktických opravdu chodila.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.