Video: Štech/Šteffl - Debatní klub - Česká škola

čtvrtek 13. prosince 2012 ·

Ředitel firmy Scio - společnosti, jejímž polem působnosti je zejména zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání Ondřej Šteffl a prorektor pro rozvoj univerzity Karlovy v Praze Stanislav Štech debatují o tom, na jaké úrovni je české školství ve srovnání se zeměmi bývalého východního bloku, se zeměmi současné EU a světem. Jaké jsou očekávané trendy, tedy zda školy jednou zaniknou či nikoli a k čemu je dobré vzdělání a vzdělávání.
2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
13. prosince 2012 v 19:17  

Nechte raději diskutovat děti, abyste "nenaslouchali" jen svým abstrakcím. Je to právě akademizace předmětů na ZŠ, co odradí většinu dětí od učení ve škole.

Mirek

Anonymní řekl(a)...
19. prosince 2012 v 11:18  

Zajímavá avšak silně akademická debata. Je jasné, že oba diskutéři mají odlišné názory, korektnost je ale donutila, že v závěru se jaksi "dohodli", že vyznávají téměř stejné pohledy jen se liší v pojmech.
Mám dojem, že p. Štech je více pedagog než p. Šteffl. Zajímavé by bylo zjistit, kdo má z nich pedagogické vzdělání, přestože o p. Štefflovi vím, že učil a řediteloval na nějaké střední škole, odkud odešel do své nynější firmy.
Považuji za poctivé přiznat, že jsem starý učitel a tedy moji eventuální oponenti musí s tím počítat.
Škola má v současnosti a myslím i v budoucnu nezastupitelnou funkci.Zpochybňování a relativizování tohoto faktu v posledních letech bude mít dopad na celou společnost /fuj, jaké ošklivé a nemoderní slovo jsem použil!/. Podívejte se, co nám posledních 20 let experimentování přineslo. Vzdělanost upadá, důraz na "logizaci" a "metodizaci" osobnosti žáka bez základních znalostí je jako vyrobit štelář a nemít do něho co dát.
Asi v polovině 9o. tých let nám bylo skoro nařizováno, že našim úkolem je děti pouze učit, výchovou se má zabývat rodina. A nyní se žehrá, abychom děti vychovávali. Samozřejmě výchova není jen ideověpolitická záležitost, jak ji viděli laici. I za komunistů to bylo formování těla, vkusu, mravů. Tedy to co nám nyní chybí. Úcta k práci, k rodičům, starším lidem, vzájemná pomoc, nelhat, nekrást... Mimo nebrat manželky bližního svého a nebudeš míti jiných bohů, kromě mne..., celé desatero. A jaká je situace nyní? Škoda mluvit.
Lidské poznání jde kupředu. Výuka se tomu musí samozřejmě přizpůsobit a taky to dělá. Avšak proč měnit osvědčené metody a formy. Budu-li např. ve fyzice mluvit o Archimedově zákoně, nemusím nutně zavádět projektovou hodinu v bazénu, kde si to žáci na vlastní zkušenosti ověří. To zrovna není nejlepší příklad. Ale nějak tak to myslím.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.