Přečtěte si: O skandálním střetu zájmů

čtvrtek 13. prosince 2012 ·

Diskutoval jsem tento fakt s několika kolegy z akademického prostředí z různých západních zemí (a sám jsem v několika západních zemích žil), a všichni byli v mírném šoku. Jistě že existují firmy připravující na zkoušky všude možné, ale nikdy nemají v rukou zároveň samotnou přípravu těchto zkoušek pro státní školy.


Jedno z mých děti rovněž při zkouškách na gymnázium mělo testy Scio. Ze všech děti přijatých ve třídě bylo moje dítě jediné, které neprošlo kurzy Scio (selekce byla 60 dětí do dvou tříd z více než 400). Pro své dítě jsem na poslední chvíli zakoupil od Scio nějaké internetové testy a ukázky z minulých let, za celkovou částku okolo 1000 Kč, tedy podstatně levnější než kurzy.

Nicméně, nebýt této přípravy, moje dítě by nemělo šanci na přijetí (navzdoru tomu, že je vysoce inteligentní).

O věci jsem několikrát debatoval s jinými rodiči, ale všem to bylo jedno, a nechápali, co mi na tom vadí (jak jsem řekl, moje dítě bylo úspěšné).

Naopak mám dojem že situace, kdy platba za kurz rozhodujícím způsobem ovlivňuje šanci na přijetí jim spíš vyhovuje.

Považují tuto situaci za naprosto skandální, a nepochybně v rozporu s deklarovaným rovným přístupem ke vzdělání.

2 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
13. prosince 2012 v 9:16  

všichni byli v mírném šoku

V mírném šoku jsem já. Přetlak uchazečů o studium na střední škole ošetřený přijímacími zkouškami?
Měl jsem dojem, že v rámci přijímacího řízení se uchazeči formálně řadívávají podle prospěchu na základní škole, v krajním případě plus umístění v soutěžích.
Asi jsem něco přehlédl.
Tak by mne zajímalo, jestli to je jen lokální jev, nebo jestli to začíná mít charakter epidemie.

Anonymní řekl(a)...
13. prosince 2012 v 17:50  

Naopak mám dojem že situace, kdy platba za kurz rozhodujícím způsobem ovlivňuje šanci na přijetí jim spíš vyhovuje.

Považují tuto situaci za naprosto skandální, a nepochybně v rozporu s deklarovaným rovným přístupem ke vzdělání.

Zde jakási soukromá společnost vlastně ovládá přijímací proces ve velkém množství škol, potenciálně v celé zemi. Za velké peníze.

Diskutoval jsem tento fakt s několika kolegy z akademického prostředí z různých západních zemí (a sám jsem v několika západních zemích žil), a všichni byli v mírném šoku.

Jistě že existují firmy připravující na zkoušky všude možné, ale nikdy nemají v rukou zároveň samotnou přípravu těchto zkoušek pro státní školy.

Mimochodem byl v minulosti i případ, kdy Scio dalo do skutečných zkoušek příklady, které byly přímo v jejich přípravných testech.


Díky autorovi za článek!
Jak je možné, že to 20 let nikomu nevadí?? No jo, žijeme v zemi, kde skandál je nejčastější a vítané slovo.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.