Rada Evropy podpořila opatření České republiky k výkonu rozsudku D. H.

pondělí 10. prosince 2012 ·

Výbor ministrů Rady Evropy na jednání ve dnech 5. – 6. prosince 2012 projednal a podpořil konsolidovaný akční plán k výkonu rozsudku D. H. a ostatní proti České republice, který připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s dalšími státními institucemi (např. Úřad Vlády a Veřejný ochránce práv).


Jednání Rady Evropy ve Štrasburku se zúčastnil první náměstek ministra školství mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl v doprovodu velvyslance ČR u Rady Evropy Tomáše Bočka, zmocněnce vlády pro zastupování ČR u Evropského soudu pro lidská práva Víta Schorma a ředitele odboru vzdělávací soustavy MŠMT Jakuba Stárka.

Evropský soud pro lidská práva před pěti lety rozhodl, že systém zařazování žáků mimo hlavní vzdělávací proud v České republice, ačkoli používá etnicky neutrální kritéria, způsobuje diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání, čímž odporuje Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Evropský soud pro lidská práva je na základě úmluvy Rady Evropy z roku 1950 vrcholnou právní autoritou v otázkách lidských práv. Na výkon rozsudku dohlíží podle mezinárodní úmluvy Výbor ministrů Rady Evropy.

„Záležitosti je na mezinárodní úrovni věnována mimořádná pozornost, o čemž svědčí i fakt, že se do včerejší debaty v Radě Evropy zapojila významná část členských států“, uvedl první náměstek ministra školství Jiří Nantl. „Pozitivní reakce v jejich vystoupeních i přijaté závěry jednání Rady Evropy ukazují, že jsme na správné cestě, nyní má již klíčový význam naplnění přijatého plánu opatření“, doplňuje Nantl.

Na rozdíl od minulosti, kdy Rady Evropy i další instituce kritizovaly Českou republiku za průtahy ve zlepšování rovného přístupu ke vzdělávání pro romskou menšinu a sociálně znevýhodněné, konsolidovaný akční plán opatření k výkonu rozsudku D. H., který byl připraven v uplynulých šesti měsících již za působení ministra Petra Fialy, byl při jednání Výboru ministrů Rady Evropy přijat pozitivně a usnesení k němu bylo schváleno bez pozměňovacích návrhů.

Výbor ministrů Rady Evropy přijal usnesení ke konsolidovanému akčnímu plánu k výkonu rozsudku D. H. dnes v 16:30.

3 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
10. prosince 2012 v 11:00  

"Ačkoli používá etnicky neutrální kritéria, způsobuje diskriminaci Romů."
Kam se hrabe Hlava 22.

Každopádně už se těším jak malé dítě na stromeček, až budou naši lidskoprávní aktivisté v čele s ombudsmanem za účelem kontroly splnění tohoto slavného rozsudku provádět ve školách rasovou selekci - přeměřovat barvu pleti, vlasů či očí spektrofotometrem, odborně vyhodnocovat mluvený projev, nebo ještě lépe vyzvídat u učitelů, spolužáků, případně domovních důvěrníků či jiných agentů, zda je dotyčný či někdo z jeho příbuzenstva okolní veřejností považován za Roma...

Pytlik Blaha řekl(a)...
10. prosince 2012 v 11:23  

Kam se hrabe Hlava 22.

Ano, pitomost je přítomna všude. Prochází epochami bez ohledu na společenská zřízení.

"Ačkoli je kolektivu oblíben, nikdo se s ním nebaví."
"Ačkoli prvomájovou výzdobu provádí včas, není známo jestli rád."
"Ačkoli pracovní úkoly plní svědomitě, v případě válečného konfliktu by mohl zradit."

Anonymní řekl(a)...
11. prosince 2012 v 8:59  

To znamená co? Rušení praktických škol?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.