Přečtěte si: Anna Chlupíková hovorí, že rodičia a škola sa musia naučiť spolupracovať

čtvrtek 27. prosince 2012 ·

V klasickej podobe školy platí, že škola a rodičia reprezentujú rôzne svety, ktoré sa spolu stretávajú len zriedka. Na ich stretávanie je vytvorený formálny priestor s názvom “rodičko”.

Z rozhovoru PaedDr. Anny Chlupíkové a Romana Baranoviče v Rodinka.sk vybíráme:

Pani riaditeľka, prečo má podľa vás rodič a škola viac spolupracovať?

Vzdelávanie je síce v zmysle zákona povinnosť, okrem toho pre dieťa aj nutnosť, ale pre múdreho rodiča aj príležitosť poskytnúť svojmu dieťaťu možnosť rozvoja. Ak sa toto vzdelávanie uskutočňuje v škole, vzniká vzťah, ktorý za roky inštitucionalizovaného vzdelávania prechádzal mnohými fázami - veľmi dlho bola škola pre rodičov autoritou a tento stav pretrvával až do konca 80. rokov 20. storočia.

Neskôr rastom vzdelanostnej úrovne (a zrejme aj reflexiou rodičov na svoje vlastné zážitky spojené so školou) sa vzťah postupne narúšal , až sa transformoval do dnešného, často nepriateľského postoja školy i rodičov. To však nikam nevedie..... Do budúcnosti to tak ale nesmie zostať, dnes cítime potrebu obojstranného akceptovania a spolupráce pre dobro dieťaťa. Rodičia a škola sa musia naučiť spolupracovať.

  • Cieľom múdreho rodiča je mať úspešné, šťastné, spokojné a vzdelané dieťa.
  • Cieľom múdrej školy je mať úspešného, šťastného, spokojného a vzdelaného absolventa.

A keďže obaja majú rovnaké ciele, mali by na ich dosiahnutí vedieť spoločne participovať. Nedávna minulosť bola dobrým príkladom následkov nejednotnosti výchovy školy a rodiny. Dnes, v časoch slobody, má každý rodič právo hľadať školu, ktorá má totožné, resp. podobné ciele a cesty k dosiahnutiu cieľa ako rodič.

Anna Gottweisová: Dobré vzťahy medzi učiteľmi a rodičmi from Indícia on Vimeo.

14 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
27. prosince 2012 v 14:09  

Jdu ráno v šest do práce - deprese, v práci - deprese, při návratu z práce v šest večer za tmy - deprese. Nějak mně na tu spolupráci nezbývá čas. V práci několik slovních útoků na téma - hodní žáci a nekompetentní učitelé, kteří berou 35 000,- a mají tři měsíce prázdnin. Česko-slovenská závist nezná mezí. A potom spolupracujte.

Anonymní řekl(a)...
27. prosince 2012 v 16:42  

Jdu ráno v šest do práce - deprese, v práci - deprese, při návratu z práce v šest večer za tmy - deprese


A neměl byste tedy hledat práci jinde?

Anonymní řekl(a)...
27. prosince 2012 v 22:01  

27. prosince 2012 16:42

Ano, jako školník se o to snažím neustále.

Datel řekl(a)...
29. prosince 2012 v 10:55  

Kde berou učitelé těch 35 000?

Pytlik Blaha řekl(a)...
29. prosince 2012 v 21:51  

Kde berou učitelé těch 35 000?

Ne všude a ne všichni.
Tak to zkusme dopočítat:
základní plat v dvanácté třídě a pátem stupni,
řekněme tři čtyři přesčasové hodiny,
třídnictví,
vedení předmětové komise,
správa rozsáhlé sbírky,
nějaká ta spešl dotovaná výchova,
vynikající pedagogické výsledky,
a v neposlední řadě ten, no... zaměstnanecký cit.
A jsme tam. Zapomněl jsem na něco?

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2012 v 22:24  

Kde berou učitelé těch 35 000?

To tedy p. Pytliku znamená, že někde to berou? Tak to abych záviděl. Znám to jinak:

docent pedag. fakulty, rok před penzí, základní tarifní plat - bez veškerých osobních a dalších příplatků, s úvazkem cca 20 hodin přímé výuky týdně plus vedení 15 kvalif. prací, povinnost výrazné publikační vědecké činnosti atd. - z toho všeho zůstává pouze čistý tarif, tj. 22.600. Nikdy nebyla šance na proplacení přesčasů, třídnictví, komisí, a jak tomu dalšímu říkáte. To jen pro představu. Vedlejšáky nemám a neseženu, leda mýt vagóny po nocích.

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2012 v 22:42  

29. prosince 2012 22:24
I v regionálním školství se najdou takoví jedinci, kteří se této částce blíží. Výchovný poradce - 19 hodin, 13. pl.st., 5 let do důchodu, veškeré příplatky jak napsal Luděk. To je jen jeden z případů. Zjistěte si také, kolik je průměrný plat učitele na SŠ. Částka samozřejmě pro většinu z nás z říše snů. Já osobně se plácám okolo 20 000,- Jen jsem tím chtěl říci to, že sdělovací prostředky nám učitelům stále "navyšují" platy. Samozřejmě veřejnost neví, že se pouze peníze přemístily z nadtarifů do tarifů. Navíc se zrušil věkový automat, což oněch 20 000,- udělalo realitou.

Pytlik Blaha řekl(a)...
29. prosince 2012 v 22:51  

Znám to jinak

Tak to se asi tak podobně zná obecně.
Ani Vás radši nebudu trápit představou možného navýšení o důchod či výsluhu z let za předchozí věrné státní služby. Popřípadě součtem obého.
Ale to jsou doopravdy případy svojí četností srovnatelné tak akorát s výskytem kupříkladu kompetentního ministra. Naprosto vyjímečné, ale jsou.

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2012 v 23:27  

Jsou školy, kde učitelé nemají ani těch 20.000.
Např. 10 let praxe, plat 18.500.
Osobní 0 Kč (z finančních důvodů), přesčasy 0.
Sčítejte:)

Anonymní řekl(a)...
29. prosince 2012 v 23:38  

Jo jo, praxe 25 let, hrubý plat 18.500, osobní příplatek 0, vše ostatní také 0, neboť finance nejsou a nebudou.
Tak by ta hausnumera "za 35" ale nikdo neměl šířit.

Pytlik Blaha řekl(a)...
30. prosince 2012 v 0:22  

ta hausnumera

Promiňte, je to citlivé téma, tak budu v tom porcelánu dupat po špičkách a psát spíše tišeji.
Pokud informace není uvedena ve výroční zprávě, požádejte o ni ředitele školy prostřednictvím odborů nebo školské rady a dozvíte se souhrnný objem mzdových prostředků na platy tarifní a také nadtarifní složky. Pro hrubou, ale doopravdy jen velmi hrubou orientaci podělte obě sumy počtem učitelů a vyvěste to na nástěnku ve sborovně.
Pokud bude ticho po pěšině, máte smůlu. Pokud začne sbor brblat, máte smůlu až na třicetipětitisícové výjimky všichni.

Anonymní řekl(a)...
30. prosince 2012 v 8:21  

29. prosince 2012 23:38

Použijte veřejně přístupné zdroje. Zástupce ředitele patří taky snad mezi pedagogické pracovníky. Podívejte se tam na průměrné platy zástupců ředitelů ZŠ v ČR. Budete se fakt hodně divit. Tím ale nechci vyvolat celonárodní učitelské povstání.

Pytlik Blaha řekl(a)...
30. prosince 2012 v 10:40  

průměrné platy zástupců ředitelů

To je skoro jako s náměstky ministrů. Je-li ministr pako, někdo tu práci udělat musí.

Jan Hučín řekl(a)...
1. ledna 2013 v 11:11  

Viz statistická ročenka školství

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.