Martin Shabu: Česko je na tom v kontrole eurodotací hůř než Sicílie

pátek 16. listopadu 2012 ·

Poslanci z kontrolního výboru sněmovny si kvůli selháním českých auditorů zvou na kobereček ministra financí Miroslava Kalouska.

Předseda kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ve čtvrtek 15. listopadu zahájil jednání jako obvykle. Pozdravil členy výboru a předal slovo hostům z Evropského účetního dvora (EÚD). Po obecných úvahách o činnosti evropského úřadu se stočila řeč na hodnocení práce českých auditorů, kteří mají na starosti kontrolu čerpání evropských dotací. A pak to přišlo — 26 stránek prezentace, jak v Česku audit selhává.
Závěr zní strašidelně: Naši auditoři vykonávají práci hůře než jejich kolegové ze Sicílie. Dopadli jsme nejhůře ze vzorku věru reprezentativním. Uznejte sami: Česko skončilo za Maďarskem, Rumunskem, Řeckem, Portugalskem, Lotyšskem a italskou Sicílií.

Atmosféra v sále by se dala krájet, politici ze všech stran na sebe zděšeně zírali, cože se to o kontrole eurofondů dozvídají. Nejvíce překvapeně vypadal František Laudát z TOP 09. Kolegové z opoziční ČSSD ho dokonce počastovali slovy: „Hele, jak se mu to nelíbí,“ zvolal s úšklebkem poslanec Roman Sklenák směrem ke své kolegyni Haně Orgoníkové. Narážel tím na fakt, že z „topky“ pochází ministr financí Miroslav Kalousek, do jehož kompetence auditní orgán spadá. A opravdu, poslanec Laudát při kritice z úst nejvyšších představitelů EÚD jen nevěřícně kroutil hlavou.

Zato v následné diskusi se do toho opřel. „Nechce se mi věřit, že jsme o tolik horší než například jižní státy eurozóny, z nichž některé podvádějí v takovém měřítku a takovým způsobem, že to snad ani není pravda,“ ohradil se proti nálezu EÚD Laudát. A co třeba případ Rath? Dále poslanec TOP 09 uvedl, že „je otázka našich auditorských institucí, nakolik se snažily zachránit ty prostředky“. Znamená to snad, že by se dle poslance Laudáta měl EÚD zabývat i tím, zda se s audity nemanipulovalo ve státním zájmu — tedy, aby se na chyby a nedostatky v čerpání dotací nepřišlo a europenízky tak zůstaly v Česku?

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. listopadu 2012 v 15:52  

Však také česká politicko-ekonomická mafie tu italskou předčí 10x.

Anonymní řekl(a)...
17. listopadu 2012 v 20:34  

Pan Mrázek by mohl povídat...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.