Mladí redaktoři z Nymburka odhalili, jak by mohli vylepšit svůj školní časopis

pondělí 25. června 2012 ·

Ve středu 20. června 2012 se v prostorách Městské knihovny v Kutné Hoře uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.


Workshopu se zúčastnilo 16 redaktorů časopisu Raflet ze Základní školy Letců R. A. F. Nymburk (www.zs-raf.cz), které doprovázely učitelky Milena Zahrádková a Zdena Lébová.

Akci uvedla za o. s. Abeceda Ladislava Whitcroft, odborná garantka pro čtenářskou gramotnost a čtenářství. Na úvod redaktorům představila projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, zejména pak Šotkoviny (sotkoviny.cz/), což jsou webové stránky pro mladé novináře, spisovatele a čtenáře z řad žáků ZŠ. Žáci si na interaktivní tabuli prohlédli vstupní obrazovku webu, zamýšleli se nad tím, co by mohli najít v jeho jednotlivých částech, a nakonec se seznámili s e-learningovým kurzem k oblasti čtenářství a čtenářská gramotnost (Lenka si poradí!). Kromě toho mladí redaktoři diskutovali nad otázkou, jak se pozná čtenářsky gramotný člověk, a provedli malý brainstorming na téma „texty kolem nás“.

Během dílny mediální výchovy žáci nejprve prezentovali svůj časopis. Poté vybírali z časopisu zajímavý článek, kterým by se chtěli pochlubit čtenářům webu Šotkoviny. V další části pak srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro děti. Díky této práci žáci objevili nové způsoby, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce a uvědomili si, v čem je jejich časopis jedinečný a na co by měli být hrdí. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu. Během dílny žáci odhalili mnoho užitečných tipů. Například přišli na to, jak by mohli svůj časopis vylepšit původními obrázky. Kromě toho si mohli o přestávce prohlédnout výstavní panely prezentující výsledky soutěže Náš časopis 2010 a inspirovat se vítěznými časopisy.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Výstava i workshop jsou součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o. s.

www.ctenarska-gramotnost.cz/o-projektu/workshop-kutna-hora

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.