Přečtěte si: Syn vůbec nečte. Dejte mi Babičku na DVD, žádá otec

čtvrtek 23. února 2012 ·

Dvě třetiny středoškoláků-chlapců nepřečtou za měsíc ani jednu knihu. Naproti tomu dívky čtou výrazně více, aspoň jednu knížku měsíčně vezme do ruky téměř 60 procent středoškolaček. Zjistil to průzkum společnosti Scio mezi téměř 14 300 studenty.


Z článku Marka Přibila v Novinky.cz vybíráme:

Problém s četbou se chlapcům může přitom vymstít u státních maturit, kdy se musí povinně prolouskat dvaceti díly ze seznamu povinné literatury. Jeden z otců budoucího maturanta Právu popsal, jak se jeho syn bude připravovat na státní zkoušku.

„Za čtyři roky na střední odborné škole nepřečetl jednu jedinou knížku. Právě jsem mu v DVD půjčovně půjčil prvních pět filmů, třeba Obraz Doriana Graye nebo Jméno růže, aby alespoň věděl, o čem ty knížky jsou,“ sdělil tatínek.

Vzápětí dodal: „Snažil jsem se sehnat i Babičku, ale tu neměli.“

Jenže třebaže se snaží, aby jeho synek z literatury nepropadl, pouhé sledování filmů, pro které byly knihy literární předlohou, nestačí. Potomek tak zřejmě sklidí u jarního druhého ročníku nových maturit jen trpké ovoce.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
24. února 2012 v 7:52  

Kdyby učitelé češtiny byli co k čemu, tak zkusí alespoň e-knihy, http://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/ , vždyť je dostupný celý Čapek, i ta Babička: http://search.mlp.cz/?action=sTitul&key=3347644

Století páry už máme úspěšně za sebou, trvat na papírových knihách můžeme, ale nostalgií po vázaných knihách to čtení nezachráníme - stejně jako kočáry se šestispřežením budou za pár let jenom atrakcí pro pár fanoušků. Pavel PEŠAT

Anonymní řekl(a)...
24. února 2012 v 8:34  

To si fakt myslíte, že chlapec nečte z pouhého odporu k papíru a do e-knihy se s chutí zakousne?

Pytlik Blaha řekl(a)...
24. února 2012 v 15:17  

Století páry už máme úspěšně za sebou...

a desetiletí dévédéček snad už také.

poste.restante řekl(a)...
24. února 2012 v 20:14  

Kdyby učitelé češtiny byli co k čemu..
Myslíte, že učitelé ČJ zakazují žákům číst e-knihy? :-)
Je zcela irelevantní, zda forma knihy je papírová, nebo elektronická. Existují dokonce i audioknihy.

Ejhle nápad na využití Eurofondů.
Což takhle nechat zdramatizovat kompletní seznam "povinné" literatury?

Onen tatínek by místo shánění filmů měl dát línému synáčkovi raději pár facek.
Ale pokud někdo nechápe, že četba literatury je trošku něco jiného, nežli čučení na film, nejspíš si stejně odmaturovat nezaslouží.
Takže je vlastně všechno v pořádku.

Pytlik Blaha řekl(a)...
24. února 2012 v 20:35  

Vůbec nechápu, proč Babička už dávno není počítačová hra a proč nemá profil na fejsbůku.
Takhle tu vzdělanost nevylepšíme.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.