Přečtěte si: Bez krasopisu

čtvrtek 9. února 2012 ·

Experiment s výukou nového typu písma na českých školách se vydařil.


Z článku Adama Šůry v Respekt.cz vybíráme:

„U klasického písma se mi pravidelně stávalo, že jsme jednotlivé tvary vždy museli po prázdninách s žáky opakovat,“ říká. Písmena se složitými kličkami se totiž v časech volna prvňákům vždy vypařila z hlavy. S tím ale u Comenia Scriptu problém není. Učitelé si to vysvětlují podobností nového psacího písma s písmem tiskacím. Žáci se v podstatě učí podobné tvary písmen, které vidí napsané v knihách i textech kolem sebe. Písmo si potom snadněji zapamatují, což se pak zpětně promítá i do schopnosti číst. „Dlouho jsem ve třídě neměla tak zanícené čtenáře,“ shrnuje Hana Raichlová s tím, že děti z její třídy jinak svým nadáním nevybočují z běžného průměru.

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 14:17  

oslavujme a radujme se nad snížením úrovně jemné motoriky. Je to jednoduché, je to pohodlné = je to lepší. Jasně. 3x sláva.

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 16:42  

Prece by se nemelo srovnavat po casti skolni dochazky, ale jaky vliv to muze mit i pozdeji.
Kdyby se ucili jenom tiskacim, zapomneli by jeste mene a bylo by to jeste lepsi.

PN

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 17:55  

Prosím nezaměňujte- nejde o hůlkové písmo a ten krasopis funguje i u Comenia scriptu, jemná motorika se procvičuje, na úhlednost se dbá. Nemá smysl odsuzovat něco, co neznáte.

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 19:52  

Povíme si tedy za 10 let, až to na dětech (ne)napáchá škody, ok? Mimochodem, já budu trvat na tom, aby se moje dítě ve škole učilo klasické psací písmo, žádný Comenia script. Nezajímá mě, že si na tom někdo staví vědeckou kariéru.

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 20:19  

A mě zase mrzí, že ve škole, kam chodí moje dítě, se Comenia script neučí. Myslím, že to je správná cesta.

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 21:27  

To je škoda, že si některé děti za pár let nebudou umět přečíst psací písmo, jenom proto, že si někdo myslel, že je to správná cesta.

Anonymní řekl(a)...
9. února 2012 v 21:28  

ale ono to tak zhruba odpovídá povrchnosti této doby.

Pytlik Blaha řekl(a)...
9. února 2012 v 21:58  

Tato doba si žádá, aby analfabeti třetího tisíciletí neuměli psát moderním písmem.

krtek řekl(a)...
10. února 2012 v 9:34  

Doporučuji diskusi pod originálním článkem na stránkách Respektu. Sice je tam taky mnoho balastu, ale i postřehy k věci.

Anonymní řekl(a)...
11. února 2012 v 9:18  

"A mě zase mrzí, že ve škole, kam chodí moje dítě, se Comenia script neučí. Myslím, že to je správná cesta."
A co vám brání ho to naučit doma?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.