Co děti? Mají si kde hrát?

sobota 18. února 2012 ·

Rodinná dovolená mívá jeden zásadní problém: co s dětmi? Jistě, České a Saské Švýcarsko, to je nepřeberná nabídka výletů, které děti budou určitě bavit, dá se stoupat do skal, jezdit na lodičkách v soutěskách, šplhat na rozhledny, lyžovat, sáňkovat... Ale přece jen – občas to chce vymyslet akci určenou jen a jen jim – a prožít si to s nimi, jako by nám zase bylo pět.


Dům plný  tajemství a skvělé zábavy

Krásné Lípě na náměstí stojí Dům Českého Švýcarska. Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace, to je dvoupatrová interaktivní zábava pro celou rodinu.

Kulisou dřevěné  Pravčické brány vejdete do světa, který vás okamžitě  pohltí, a budete potřebovat všechny smysly, abyste ho pořádně  probádali. Ze všech stran se ozývají zvuky, které ilustrují, nač se právě díváte nebo čeho se dotýkáte. Výstavní panely jsou spíše než ke čtení – ke hraní. Můžete tu střílet z mravkolví díry na mravence, tipovat, které pylové zrnko patří ke kterému stromu, nahlédnout do ledové jeskyně, můžete vystoupat na minirozhlednu, zlézt malou lezeckou stěnu, posedět ve skalní kapli, nahlédnout do nekonečného skalního komínu, kráčet opatrně po měkké půdě i po stopách kramářských vozů vyrytých do kamene. Kolem schodů do dolního patra kolotá voda v potoce se štěrbinovým přechodem pro lososy, jehož pomocí lososi překonávají překážky, když plují proti proudu. Je tu stůl přírodovědce, kde se dá bádat nad mikroskopem, sahat do tajemných šuplíků a hmatem tipovat, kterému zvířeti patří která kožešina, čich dostane zabrat při hádání bylin, v koutku hudebníků se dá hrát na xylofon, v archeologické expozici zase nacházet a štětcem ometat střepy pravěkých nádob.

Největší atrakcí  je ale jezevčí nora. Dá se do ní vlézt a dobloudit až do pelíšku ke starému jezevci. A když už je hraní a běhání dost, čeká nás přítmí kinosálu s báječným krátkým dokumentem Krajina tajemství anebo hned vedle kombinovaná projekce, při které se sedí na zemi a film o působení živlů na krajinu běžící na třech plátnech je doplňován světlem náhle odhalovanými exponáty, na které se, jako na všechno v téhle báječné expozici, dá sahat a prozkoumávat je, jak je libo. Celý prostor je dvojjazyčný (česko-německý). 

Tajemství  přírody pod střechou

Jedna jistota nejen pro dny špatného či mrazivého počasí je v Krásné Lípě. Tady, na náměstí v Domě Českého Švýcarska 27 může celá rodina strávit velmi příjemné odpoledne. Zdejší interaktivní expozice, to je vlastně národní park v kostce. A pozor, žádné vitríny s akademickými popisky – na co se nesáhne, to tajemství nevydá. Ať je vám kolik chcete, tady budete chvíli geologem, archeologem, hudebním skladatelem, přírodovědcem, formanem, poutníkem, skálolezcem, malířem, budete sdílet noru s jezevcem a potoční přechod s lososy, sestřelíte (anebo taky ne) mravence do mravkolví díry, budete hádat, co k čemu patří a jak to funguje, anebo se prostě posadíte a necháte se omámit kouzelným vyprávěním z deníku Hanse Christiana Andersena o putování po krajině Českého Švýcarska v magickém filmu Krajina tajemství.Za zvířaty na Pastýřskou stěnu

Co neselže nikdy, je zoologická zahrada. A Děčín má jednu z nejpůvabnějších v zemi. Není rozlohou velká, je ale citlivě zasazena do lesoparku na temeni Pastýřské stěny. Žije tu na 110 druhů zvířat, z nichž některá nenajdete v žádné jiné zahradě u nás. Největším hitem je velkorysý výběh medvědů, oblíbená je expozice vodních ptáků a nový výběh jezevců... Děti tu nevyjdou z her a řádění – je tu areál s průlezovým hradem, lanová opičí dráha, kamzičí mini stěna, obrovské člověče, nezlob se, dřevěné plastiky zvířat, hry o zvířatech a na zvířata v celém areálu, kontaktní koutek, kde se dají zvířata hladit i krmit... V přehledné a členité zoo se dá strávit klidně celý den a člověku to ani nepřijde. 

Dům Českého Švýcarska
denně  9–17 hodin (v létě do 18 hodin, v lednu a únoru do 16 hodin)
Telefon: +420 412 383 413
www.ceskesvycarsko.czAktivity jsou uskutečněny v rámci projektu TREND – Přeshraniční ekologická výchova v oblasti ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje v Českosaském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách. Projekt je realizován v rámci Programu Cil3/Ziel3, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.