Tisková zpráva k studentskému happeningu proti věcnému záměru zákona o vysokých školách

čtvrtek 19. ledna 2012 ·

Věcný návrh vysokoškolského zákona z dílny ministerstva školství je špatný a vláda by jej měla odmítnout, upozorňují studenti vysokých škol.


Na jejich obavy poukázal 19. ledna protestní happening před budovou právnické fakulty UK. Vyhozením 90 melounů z okna studenti připomněli peníze promarněné při přípravě reformy terciálního vzdělávání.

Návrh podle nich především omezuje samosprávu vysokých škol.
Studenti upozorňují, že skutečným cílem nově zřizovaných a vládou jmenovaných rad, které mají nahradit současný způsob řízení, je podřízení vysokých škol zájmům politiků a průmyslové lobby. Členy rady totiž nesmí být pracovníci ani studenti dotyčné školy.

Za ministerskými hesly o zvýšení efektivity škol je jen snaha o omezení svobodného a nezávislého myšlení, které je považováno za ekonomicky nerentabilní a nejspíše i politicky nežádoucí. Vysoké školy se tak mají změnit v pouhé “výrobny absolventů na zakázku”.

Návrh také zmenšuje vliv studentů v akademických senátech. Omezuje jejich možnost přímo se podílet na řízení vysokých škol.

Vláda nechápe, že univerzita je víc než jen škola. Je to také společenství učitelů a studentů, kteří společně vytvářejí nové hodnoty.

Předložené věcné záměry zákonů navíc nezohledňují drtivou většinu připomínek, které k nim už dříve měli zástupci pedagogů i studentů.

Happening navázal na předchozí protesty proti připravované reformě. Stoupá také vlna kritiky jednání ministerstva školství ze strany studentů, vyučujících i vysokoškolských reprezentací. Ty už začátkem ledna vyzvaly k veřejným vystoupením - včetně peticí, demonstrací i případně stávek.

Dá se předpokládat, že protesty budou sílit, vždyť reformu už oficiálně odmítlo 22 z 26 českých veřejných vysokých škol. Studenti tak uvažují i o dalších akcích.

• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •

Za studenty zdraví mluvčí melounového happeningu,

Adam Felix, Právnická fakulta UK, tel. 723 859 584
Josef Fontana, 3. lékařská fakulta UK, tel. 608 806 763
Marek Hilšer, 1. lékařská fakulta UK, tel. 775 678 983
Matěj Chytil, Filozofická fakulta UK, tel. 777 620 233
Vojtěch Tomášek, Fakulta humanitních studií UK, tel. 776 089 689

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.