Přečtěte si: Kolik žáků má být ve třídě? Jasno nemají ani odborníci

pondělí 23. ledna 2012 ·

Odborníci nejsou schopní jasně říct, kolik žáků má v ideálním případě sedět v jedné třídě, přesto chce ministr školství Josef Dobeš tento počet určit a podle toho rozdělovat peníze.

Z článku Jakuba Nováka v Aktuálně.cz vybíráme:

Zahraniční výzkumy se v otázce ideálního počtu žáků liší. Pokud se jedná o běžnou třídu, tzn. bez dětí se speciálními potřebami či nadanými dětmi, lze podle výsledků říct, že menší třídy hrají významnější roli zejména u mladších dětí a optimální množství žáků ve třídě je menší než dvacet.


Snižování počtu žáků ve třídách pomáhá výrazněji zejména výkonům studentů pocházejících z menšin či sociálně znevýhodněného prostředí, jak ukázal například pokus STAR provedený v americkém státě Tennessee.


Plošné zmenšení tříd však nemusí nutně vést ke kýženému efektu, což se v minulosti potvrdilo například v Kalifornii, kde po výrazné redukci počtu žáků ve třídách došlo jen k mírnému zlepšení.

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
23. ledna 2012 v 18:38  

Pokud možno 5 - 10.

Anonymní řekl(a)...
23. ledna 2012 v 20:14  

Pokud možno od 0 k mínus 10. Realita je však 34 na vyjímku.

Pytlik Blaha řekl(a)...
23. ledna 2012 v 20:57  

Předloni se mi dvacet maturantů k maturitám připravovalo u osmi počítačů. Dva a půl maturanta na stroj. Pravdou je, že jsem na testy měl k dispozici sousední učebnu.
Letos je to lepší. Devatenáct patnáctiletých dětiček mám u čtrnácti funkčních počítačů. Shodou okolností je vedle učebna plná, takže testy hezky na směny. Není problém, tak často se zase nepíší. I špatný učitel si poradí.
Dvacet topících lidí, šestnáct strojů, na mezi normy. Když se neotevřou ventily radiátorů a o přestávce se intenzivně větrá, dá se tam teď v zimě ještě obstojně dýchat.

Anonymní řekl(a)...
24. ledna 2012 v 18:51  

Proč nám neustále "cpou" výzkumy z USA - nemůžeme mít vlastní názory?Z vlastní zkušenosti vím, že ve třídě náctiletých o studium zcela nedbalých učňů je i 15 mnoho.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.