Přečtěte si: Čeští učitelé se málo věnují rozvíjení čtenářské gramotnosti

úterý 24. ledna 2012 ·

Čeští pedagogové zvládají děti naučit fakta a obecné znalosti, ukázala výroční zpráva České školní inspekce za loňský školní rok. Nevědí si ale rady s výukou čtenářské, matematické nebo informační gramotnosti. Dostatečně tedy nevedou děti k samostatnému myšlení tak, aby dokázaly naučené znalosti vhodně využít.

Z článku Kláry Bílé a Kristiny Winklerové v Zprávy.Rozhlas.cz vybíráme:

„Na dobré úrovni je předávání poznatků, znalostí – těch věcných znalostí, ale schází dobrá výchova k samostatnému uvažování, řešení problémů, řešení konkrétních životních situací s pomocí znalostí z těchto oblastí a tak dále,“ potvrzuje Libor Vacek z inspekční zprávy, že výuka čtenářské gramotnosti na českých školách vázne.

„Tím dominantním při výchově dětí v jednotlivých funkčních gramotnostech je spíše získávání takříkajíc věcných znalostí oproti pěstování a rozvíjení schopnosti vlastního úsudku, řešení problému, prostě nějakého samostatného myšlení, které by mohly na základě těch získaných poznatků děti uplatnit,“ dodává.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.