Přečtěte si: Francouzštinářka proti všem. Jak žije škola bouřící kvůli výuce sexu

neděle 13. listopadu 2011 ·

Ředitel pražské Základní školy Kuncova má za sebou perný týden. Poté, co v médiích vystoupila francouzštinářka z jeho školy a kritizovala kurzy sexuální výchovy, se kolem Pavla Petrnouška strhl mediální humbuk a do školy nastoupila školní inspekce. Na škole ve Stodůlkách je ale naopak osamocená francouzštinářka. Ředitele se zastali žáci, rodiče, učitelé i zřizovatel školy.

Z článku Martina Procházková v iDNES.cz vybíráme:

Petrnoušek neměl možnost s ministrem mluvit a říct mu svou verzi. Obšírně proto vysvětluje metody, které v tolik kritizovaných hodinách používá. Nepovinné kurzy jsou tři, rodiče na ně musí žáka přihlásit a podepsat souhlas. Podrobnosti o kurzu visí na webových stránkách školy. Kromě sexuálního života jsou žáci osmých a devátých tříd poučeni i o vztazích, lásce, rodině, pohlavních nemocech, způsobech ochrany, pohlavním zneužívání či rizicích užívání drog.


"Každý kurz trvá šest hodin, v tom prvním jsou dívky a chlapci vždy oddělení, aby se neostýchali o svých prožitcích a o tématu více hovořit, aby se překonal první stud. Každý na kurzu vystupuje dobrovolně, má právo na věc nereagovat, do diskuze se nezapojit. V případě, že je mu to hodně nepříjemné, může i odejít," zdůraznil Petrnoušek.

5 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
13. listopadu 2011 v 19:02  

Tedy původně jsem si myslel, že sexuální výchova je součástí běžné výuky v rámci nějakého vhodného vyučovaného předmětu. A hle, on je to speciální, dobrovolný a placený kurz.
Cituji text u snímku č.4:
Ředitel si díky kurzům přijde zhruba na 20 tisíc korun ročně před zdaněním, na snímku ukazuje živnostenský list.
Také jsme si tam přečetl rodné číslo pana ředitele. Docela by mne zajímalo, kolik činí kurzovné, za kolik si pan ředitel od sebe pronajímá školní prostory, případně účtuje energie a jestli si pomůcky zahrnul do nákladů.

Ze všeho nejvíc se mi ovšem líbí vyjádření češtinářky Franicové:
Neznám dítě, které by mělo paní učitelku rádo, naopak neznám dítě, které by nemělo rádo pana ředitele.
A úplně mne fascinuje když přišli ředitele před školu podpořit desítky žáků s transparenty. Co na těch transparentech bylo?
"Sex jedině s milovaným ředitelem!"
" Už nikdy Je t'aime"
To snad měli pozvat i nějakou televizi, když už došlo slovy vytrženými z kontextu k ovlivnění celého národa.

Anonymní řekl(a)...
13. listopadu 2011 v 20:22  

O transparentech jsem neslyšela, ale konečně vyšel článek, který popisuje realitu tak, jak ji vnímám i já. O tom, že by kurz pro děti ze ZŠ Kuncova cokoli stál, nevím, nepamatuji se, že bychom jako rodiče platili, myslím, že asi platby ředitel Petrnoušek chce od jiných škol než je ta jeho. Vyjádření paní uč. Franicové přesně vyjadřuje i mé vlastní mínění. Zkušenost mám jako rodič žáka s oběma, jak s ředitelem, tak s paní učitelkou Shameti.

Pokud je diskuse určena jen pro učitele, tak se omlouvám, že jsem do ní vstoupila.
A omlouvám se za anonymitu, ale mám pro ni svůj důvod.

Luděk Blaha řekl(a)...
13. listopadu 2011 v 22:24  

omlouvám se za anonymitu, ale mám pro ni svůj důvod

Chcete-li se, anonymní paní, vyjadřovat ve věcech, kde se schyluje k podávání trestního oznámení, pak si svůj důvod pro anonymitu vetkněte, s dovolením, za klobouk a vemte si v tomto případě příklad s paní Shameti.
Jakkoli nemusím s jejím názorem, popřípadě s jeho prezentací v prapodivném televizním pořadu, souhlasit, rád bych připodotknul, že neoblíbený není synonymem pro špatný a naopak.

Anonymní řekl(a)...
14. listopadu 2011 v 1:28  

Pan ředitel je spoluautorem příručky sexuální výchovy, kterou MŠMT nejprve posvětilo, ale vzápětí ji stáhlo ze svého webu. Co přesně dělá s dětmi v ní popisuje. Např. používá tuto hru:

Didaktické náměty
"Jedna z osvědčených her se jmenuje Kompot. Učitel před zahájením hry žáky
vyzve, aby si každý promyslel výrok, o kterém si myslí, že se ostatních týká např.
tím, že se vztahuje k dospívání. Hra spočívá v tom, že si účastníci sedící na židlích
v kruhu vymění místa, pokud je osloví výrok toho, kdo židli nemá, stojí uprostřed kruhu
a snaží se uvolněné místo získat. Mezi nejčastěji se opakující výroky patří např.:
- Vymění si místa všichni ti, kteří se už někdy zamilovali
- Vymění si místa všichni ti, kteří se už někdy líbali
- Vymění si místa všechny ty, které už měly menstruaci
- Vymění si místa ti, kteří už někdy onanovali
- Vymění si místa ti, kteří někdy kouřili cigaretu
- Vymění si místa ti, kteří už někdy viděli porno (na internetu, v časopise, na DVD…)"

Anonymní řekl(a)...
14. listopadu 2011 v 8:56  

14. listopadu 2011 1:28

-Vymění si místo všechny nezletilé, které byly v jiném stavu nebo mají miminko.

Nějak jsem sledoval statistiku a USA nás předčí v této otázce 5x a to mají v krvi puritánskou výchovu - " před manželstvím, žádný sex ".

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.