Martin Rychlík: Ministr v koutě: Kdo všechno si na Pepíka Dobešů zasedl?

sobota 26. listopadu 2011 ·

Na Josefa Dobeše opět útočí média, iniciativy kantorů, odbory, rodiče i opozice. A prezident Václav Klaus na něj znovu zapěl pochvalné ódy.


Je ministr školství Josef Dobeš (VV) hrdinou v boji za „chytrého Čecha“, nebo spíše zmateným poškolákem? Jsou na něj média zasedlá a neobjektivní, když týden co týden vytahují jeho drobné „kauzičky“ a přehmaty? Haní jej pouze pravdoláskaři a nazelenalí multikulturalisté? Anebo už Dobeš skutečně ohrožuje vzdělávací systém? Prezident Václav Klaus má přitom jasno: pamětihodně jej označil za nejlepšího ministra školství od roku 1989.


Ač se to možná nezdá, ješitný Dobeš (jenž má neodbytnou zálibu v zájmenu JÁ), se hlavě státu podobá čím dál víc. Cítí se silný v tom, jak hájí národní zájmy, jak elitářsky si chce počínat, jak se umí mediálně pochválit a také v tom, jak stojí proti kritikům „většinových“ proudů a jak ohebně se hlásí ke křesťanským a rodinným hodnotám.

Dobeš – stejně jako Klaus – rozděluje společnost: má zapřisáhlé příznivce, kteří mu stále věří, že „utíná penězovody“ a ničí byrokraty, ale také zavilé nepřátele, kteří jej nemohou vystát za tisíc a jeden důvod od plošných testů, šmírování e-mailů, vysokých odměn pro blízké přes tajemně „cinklé“ audity a personální chaos až po národovce Bátoru...


Bizarních případů ve školství je za Dobešova ministrování tolik, že se ČESKÁ POZICE, která dění monitoruje, obává, zda už není tendenční a na ministra si nezasedla. Jak se to má v jiných médiích? Šikanují jej, nebo má Dobeš v resortu opravdu extrémní „čurbes“? Pro ukázku jen pár událostí minulých dní, kdy ministra zasáhla další mediální palba, na niž už pravidelně reaguje na webu – kouzlem osudu v rubrice s názvem „Doporučujeme“.
Pane premiére, vyhoďte Dobeše!
Nejnověji společnost EDUin zveřejnila výzvu, pod kterou se podepsalo šedesát pedagogů a jež žádá premiéra Petra Nečase (ODS), aby Dobeše odvolal. „Naše školství se ocitlo v situaci, kdy autoritářské a neodborné zásahy ministra školství ohrožují vzdělávání našich dětí, a tím i budoucnost našeho státu,“ píší autoři, jimž se zatím dostalo pouhé podpory 250 lidí. I tím získává Dobešovo ego křídla. „Každý má právo u pana premiéra požádat o mé odvolání. Do školství vnáším věci, které mají hlavu a patu,“ řekl ministr serveru iDnes.cz.

Příklad další. Proti platovým tabulkám učitelů, testování dětí v 5. a 9. třídách i změnám ve financování škol protestovaly odbory. Podle odborové rady Moravskoslezského kraje hazarduje ministr svými nezodpovědnými kroky s českým školstvím. „Učitelé vyjádřili svou celkovou nespokojenost a nejistotu, kterou v kantorech, ale i rodičích ministrovy nápady vyvolávají,“ citovala ČTK místopředsedkyni odborů Markétu Vondráčkovou.

A Dobešova oficiální reakce? „Za dvaadvacet let školské odbory naprosto zlenivěly a vzdálily se řadovým učitelům. Doporučil bych jim, aby se méně věnovaly výzvám a proklamacím a více jednotlivým případům učitelů, kteří potřebují pomoci.“

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

23 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2011 21:02  

To je neštěstí. O školství už kážou i etnologové. TOHLE je skutečný obraz úpadku oboru. Kdo z přednášejících pedagogiky by si troufl posuzovat metody sběru lidových písní?
Petr Kukal

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2011 21:18  

Ono to bzučení dotěrného hmyzu brzo skončí. Přejdou první mrazíky a bude po nich.
Martin

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2011 22:27  

Do jaderné fyziky nemluví nikdo, protože tomu nikdo nerozumí. Do školství mluví kdekdo, protože přece každý chodil do školy, že?

Anonymní řekl(a)...
26. listopadu 2011 22:40  

Hlavně, že učitelé mlčí...

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 10:42  

Jen počkejte, pacholíci Eduini, on vám Babiš srovná načepýřené chocholy. Poznáte, jak má šlapat firma Školství s.r.o. Nevím, o čem pak budou Rychlíci apod. psát.

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 13:57  

kdybyste radeji venoval stejny cas na cteni toho clanku, jako jste venoval na psani Vaseho blaboliveho anonymniho komentare, jiste byste si vsiml, ze ne etnologove, ale vsechny zainteresovane skupiny pracovniku ve skolstvi jsou nyni tvrde proti panu ministru Dobesovi

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 14:23  

A doktoři snad nejsou proti svému ministrovi? Jo, když někomu sáhnete na korýtka, to je pak tanec.

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 15:43  

Pane Rychlíku, prosím pokuste se udržet své intelektuální výpotky na svém blogu.

Chápu, že jste v sobě s panem Jankem nalezli zalíbení a tak Vám přetiskuje každý váš duševní pšouk, ale nepřehánějte to.

Snesitelný je tak jeden Váš článek týdně. Dost se opakujete.

Děkuji

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 22:54  

Ani pripadne Vase umlceni pana Rychlika nic nezmeni na faktu, ze vsichni zainteresovani jsou nyni proti panu ministru Dobesovi...

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 22:59  

"když někomu sáhnete na korýtka"

Zajímavá myšlenka, bohužel ve školství neplatná. Tam nikdy koryta nebyla nebo si snad myslíte, že 20 000,- pro učitele je plné koryto ? Milý pane, to musíte na MŠMT, tam se dávají odměny v řádu statisíců.Tam ty žleby přetékají !

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:13  

Fakt legrační, když se expert na muzejní pedagogiku, učitel na SŠ a spisovatel ošklíbá nad etnologem, učitelem na VŠ a novinářem, jsa přesvědčen, že ze dvou jmenovaných jen ten první má patent na hodnocení kvality řízení českého školství.

Nicméně - co se týče hulvátství, pane Kukale, tak na to bych vám ve srovnání s panem Rychlíkem ten patent skoro přiznal.

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:32  

Ministr Dobeš je sekáč a já mu fandím. Po dlouhý době je jedinej, kdo se nebojí něco dělat a s tím zanedbaným školstvím pohnout.
A zase se mi potvrzuje, že žába na prameni jsou čeští učitelé.

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:44  

žába na prameni jsou čeští učitelé

Jééé s Vámi je člověče prča, nejste náhodou Josef ?

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:47  

Jo sem. Josef VIII zvaný Viking.

poste.restante řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:48  

A zase se mi potvrzuje, že žába na prameni jsou čeští učitelé.

Tak to je přece logické.
Všichni učitelé přece zůstávají ve školství jen proto, že jsou pro jinou práci naprosto neschopní, anebo protože je baví žákům ubližovat a škodit.

Předpokládám, že podle Vás jsou největšími škůdci zdravotnictví doktoři a sestry.
Nejvíce škodí spravedlnosti všichni policisté a všichni soudci.
A největšími darebáky ve stavebnictví jsou zedníci a architekti.
:-)

A předpokládám, že si ani trochu nepřipadáte jako hlupák.

Luděk Blaha řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:54  

protože je baví žákům ubližovat a škodit

A já říkám: Soustavně a systematicky!

Anonymní řekl(a)...
27. listopadu 2011 23:57  

A předpokládám, že si ani trochu nepřipadáte jako hlupák.

to jo, občas. Ale když čtu některé vaše myšlénky, vrací se mi sebevědomí. Nemotá se vám, pane, hlava, jak tak vrávořete zleva doprava a opačně?

Anonymní řekl(a)...
28. listopadu 2011 0:03  

27. listopadu 2011 23:57

Já krabičáky nepiju.

Luděk Blaha řekl(a)...
28. listopadu 2011 0:07  

Hele, to se mi líbilo a musím si to zapamatovat:
Na hlaváku pije krabičáky. Fakt dobrý.

poste.restante řekl(a)...
28. listopadu 2011 0:33  

Podívejte, se milý Anonymní 23:57.

Já jsem jen prostě alergický na neustálé výpady na učitele.
Jistěže jsou učitelé dobří i špatní. Jako v každé jiné profesi.

Ale paušální odsudky nesnáším.

Většina učitelů dělá svou práci proto, že je to baví.
Že je těší učit děti, být jejich průvodci při poznávání světa.
Že v tom mnozí spatřují svou seberealizaci, svoje poslání.
Pokud jste to nikdy nezkusil, tak to prostě nepochopíte.

Každý, kdo je bezdůvodně uráží, nenajde u mne pochopení, ale tvrdě narazí.
Je jen otázkou mého aktuálního rozpoležení, jak moc tvrdě mu odpovím.


Lidé, sedící tam na ministerstvu, především ministr samotný, nám v naši práci buďto pomáhají, nebo naopak škodí.

A já jenom podle toho hodnotím jeho práci.

Anonymní řekl(a)...
28. listopadu 2011 11:45  

to 0:33

Jsem učitel. A uráží mě, jak všichni řešíte existenciální problémy učitelstva a indoše ve školách, ale co je fakt průšvih nevidíte.
Sbohem.

poste.restante řekl(a)...
28. listopadu 2011 19:43  

že žába na prameni jsou čeští učitelé.

Koukněte kolego, ten den jste byl už asi pátý, kdo se otíral bezdůvodně o učitelstvo české.
Takže jste to ode mne slíznul i za ty čtyři před Vámi.

Přesto pořád ve Vašich příspěvcích marně hledám popsání onoho "hlavního průšvihu" a cesty k jeho řešení.

Já trvám na tom, že většina českých učitelů jsou profesionálové a dělají svou práci dobře a s láskou. (Výjimky ale nepopírám.)
A že za stav školství nesou asi stejný díl viny, jako účetní za stav ekonomiky firmy.


Pokud se cítíte být urážen samotným faktem, že si někdo dovoluje mít jiný názor, nemohu Vám asi pomoci.

Anonymní řekl(a)...
28. listopadu 2011 22:34  

Josef Dobeš musí odejít, statisticky se na té židli drží už dlouho, až moc. Srandy už bylo dost; teď by to chtělo změnit humor.
Co třeba analyzovat podle odborně stanovených kritérií (Bílá kniha 2002), kam se školství posunulo, ověřit, že to je, kam chceme jít, a pak připravit program na další léta, Bílou knihu 2012. Prostě už přestat žvanit pro mediafax a čtk a věnovat se zase vzdělávání a výchově dětí a mládeže?
Sranda s hazardem, jak přes takzvaná milionářská "občanská sdružení" podporuje sport (jachting, golf; analýza vznikla na Úřadu vlády spolu s hlavním městem prahou a adiktology už v r. 2009) už je i na mne moc! Je přeci nesmysl, co tam s Jankem Železným povídal! Sport se má platit z národních zdrojů, tedy z daně! Proč toto Dobešovi jeho superkabinet neřekl?? Protože lidi, kteří mají aspoň trochu kontinuitu, vyhodil, nejlepší personalista :)
Už těchto nesmyslů prostě bylo dost!Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.