Fascinující experiment pro děti: KVASNICE

úterý 18. října 2011 ·

Určitě už jste někdy pomáhali v kuchyni při pečení chleba nebo koláčů. Kvasnice se starají o to, aby těsto nakynulo. Těsto je kypré a nesmírně nabývá na objemu. Co přesně však kvasnice v těstě dělají?


Budeš potřebovat
 • kostku čerstvých kvasnic
 • vodu
 • 10 polévkových lžic mouky
 • 6 čajových lžiček cukru
 • 2 mísy
 • 2 sklenice na vodu
 • polévkovou lžíci
 • čajovou lžíci
 • kuchyňskou váhu
 • odměrku

Proveď následující pokus
 1. Na kuchyňské váze odměř deset gramů čerstvých kvasnic.
 2. Do odměrky nalij 120 mililitrů teplé vody z kohoutku a rozpusť v ní kvasnice.
 3. Postav obě mísy vedle sebe a dej do každé pět polévkových lžic mouky a tři čajové lžičky cukru.
 4. Přidej do jedné mísy 50 mililitrů kvasnicové vody.
 5. Do druhé mísy přidej 50 mililitrů běžné, ale teplé vody z kohoutku.
 6. Obě těstové směsi dobře promíchej, dokud nevznikne vazké a lepivé těsto.
 7. Naplň obě sklenice vlažnou vodou.
 8. Vlož do jedné sklenice těsto s kvasnicemi a do druhé těsto bez kvasnic. Pozoruj, co se bude dít. Těsto po skončení pokusu vyhoď.
Co se stane?

Za několik minut začne hrouda těsta ve sklenici s vodou stoupat na hladinu. Hrouda těsta bez kvasnic zůstane ležet na dně sklenice.

Jak je to možné?

Kvasinky jsou organismy mikroskopické velikosti. Jedná se o houby. Tyto houby se živí cukrem v těstě. Vylučují plyn, oxid uhličitý. Dalo by se téměř říct, že houby do těsta „pšoukají“. Plyn potřebuje dostatek místa, a proto se v těstě tvoří bubliny plynu. Těsto je díky tomu nakypřené a lehké, takže to s kvasnicemi po určité době vystoupá na vodní hladinu. Tato reakce probíhá bez kyslíku. Proto se tomuto procesu říká kvašení. O tom, že zde skutečně vzniká plyn, se můžeš přesvědčit tak, že ve sklenici smícháš teplou vodu s cukrem a kvasnicemi. Vše nech nějakou dobu v klidu. Na povrchu se pak vytvoří pěna tvořená drobnými bublinkami plynu, oxidu uhličitého.

Tento a dalších 110 zajímavých experimentů neleznete v knize 111 napínavých experimentů pro děti.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.