Učíme se v muzeu a objevujeme jeho tajemství!

pondělí 29. srpna 2011 ·

Se začátkem nového školního roku mohou učitelé 4. a 5. tříd se svými žáky zavítat do Národopisného muzea, kde jsou pro ně připraveny dva nové edukační programy – Tajemství muzea a Život na vsi, jak jej (ne)znáte!

Během Tajemství muzea si žáci vyzkouší práci kurátora. Pracují s autentickými předměty, kterým vystavují, stejně jako odborníci v praxi, speciální kartu. Tu si pak mohou odnést s sebou do školy a dále s ní pracovat ve vyučování. Program slouží také jako vhodná příprava k návštěvě výstav a expozic. „Věříme, že díky tomuto programu si děti budou moci lépe představit, co se v takovém muzeu děje, a zjistí, že muzeum ji může sloužit nejen jako zdroj informací, ale i jako prostor zábavy a trávení volného času,“ vysvětluje ředitel Historického muzea Národního muzea Pavel Douša.

Druhý z programů, Život na vsi, jak jej neznáte!, se zaměřuje na národopisnou expozici, která je věnovaná tradiční lidové hmotné kultuře. Žáci se spolu s malým Matějem, jehož příběh jim autoři programu vypráví, přenesou zpět na českou vesnici do poloviny 19. století a seznámí se prostřednictvím aktivní skupinové práce a vlastní objevitelské činnosti s životem našich předků. Program je doplněn o interaktivní prvky, jako jsou například zkoumání obsahu tajemných košíků, skládání muzejního puzzle či vyzkoušení si jednoduché techniky tkaní.

Významnou oporou pro tvorbu těchto lektorovaných programů se stala východiska pedagogického konstruktivismu, úzká provázanost s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání a pojetí muzea jako místa učení,“ vypočítává jejich autorka, Petra Dolejšková. Cílovou skupinou obou programů jsou především žáci 4. a 5. tříd ZŠ. Programy, jejichž součástí jsou také pracovní listy pro žáky, byly pilotovány díky ochotě a spolupráci několika pedagogů vybraných základních škol.

Bližší informace o obou programech a dalších výchovně-vzdělávacích aktivitách pro školy naleznete na internetových stránkách: http://www.nm.cz/proskoly.php. 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.