K odstranění špatných dětských návyků spojených se psaním mohou napomoci specializované webové stránky

úterý 16. srpna 2011 ·

Mezi špatnými dětskými návyky spojenými se psaním se učitelé nejčastěji potýkají s nesprávným držením psacích potřeb. Vyplynulo to z ankety uskutečněné na omezeném vzorku učitelů primárního vzdělávání v Libereckém kraji. Z dalších „prohřešků“ učitelé nejčastěji vyjmenovávají špatné sezení, zejména sezení z boku a skládání nohou pod tělo a špatný sklon sešitu při psaní. Se špatným držením psacích potřeb úzce souvisí také silný tlak na psací potřeby, který vzniká, když dítě nemá uvolněnou ruku. Pro uvolnění ruky a osvojení přiměřeného tlaku je vhodná například malba štětcem.V rámci ankety učitelé také vyjmenovali zajímavé motivační aktivity, které se jim při výuce psaní osvědčily. Je to především cvičení, tedy různé uvolňovací cviky pro děti prováděné před a po psaní, říkanky, kdy si děti pomocí propojení rýmu a rytmu pohybu ruky fixují správný tvar písmene či malování nedokončených obrázků. Doplňováním některých chybějících tvarů si dítě osvojuje určité tahy, které potřebuje při nácviku písmena. Malování také slouží k uvolnění ruky.

Z technik a pomůcek využívaných při výuce psaní učitelé primárního vzdělávání oceňují především stíratelné tabulky s fixy a psaní křídami či mokrým štětcem nebo houbou na tabuli. Stíratelná tabulka je nejoblíbenější pomůckou pro své rychlé a snadné využití. Žáci ji mají v lavici, proto je rychle k dispozici, písmeno lze nacvičovat ve velkém i menším tvaru, fix lépe klouže po povrchu tabulky než tužka po papíře a v neposlední řadě se písmena dají smazat a opravit. Rychlejší žáci si zároveň mohou na tabulku kreslit. Při psaní a kreslení na ni se uvolňuje ruka. Psaním na tabuli si dítě uvolňuje celou paži. Výhodou je, že pracuje pod dozorem učitele, který může práci sledovat z různých míst ve třídě. Pokud je problém se zafixováním, je opět nácvik vhodnější než s tužkou a papírem, stejně jako u tabulky. Pro děti zajímavou technikou je také práce s pískem, tedy modelace na pískovém stole s barevnými písky nebo tvorba z modelovací hmoty.  

Nejčastější  špatné návyky, které vyplynuly z ankety mezi učiteli, ale i způsoby, jak děti ke psaní motivovat, popisují specializované webové stránky www.jak-spravne-psat.cz. Rodiče i učitelé zde naleznou jasné ilustrace špatného a správného sezení a držení psacích potřeb, videa s uvolňovacími cviky pro děti či pětadvacet obrázků určených k vybarvování a dokreslování, při kterém děti uvolňují ruku a zároveň nacvičují jednotlivé tahy potřebné k psaní písmen. Rozšířena byla kapitola odpovědí na nejčastěji kladené dotazy související se správným psaním. „Letos v létě jsme nově zařadili také diskusní okénko pro učitele, kde si mohou odborníci vyměňovat své zkušenosti. Novinkou je také kapitola shrnující rady a tipy, které je dobré mít na paměti při zařizování pracovní plochy pro mladého školáka a při pořizování školních potřeb. Každou z tematických pasáží připravil odborník v dané oblasti,“ říká odborná garantka projektu webových stránek o správném psaní Mgr. Jana Johnová, která působí na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, kde vyučuje prvopočáteční čtení a psaní.

Portál www.jak-spravne-psat.cz vznikl pod záštitou společnosti Centropen s cílem poskytnout rodičům i učitelům důležité informace a zajímavé tipy související se správným psaním u dětí.

3 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
16. srpna 2011 v 8:41  

Jeden ze stesků nejen v článku, ale i z vyučování, je špatné sezení dětí v lavici. Měla bych k tomu jeden zážitek. Měli jsme víkendový seminář ve škole a museli jsme strávit několik hodin sezením v žákovských lavicích. A bylo to UTRPENÍ. Židle jsou velice nepohodlné, navíc nýtování opěradel nic nevydrží (zvlášť na druhém stupni). Nevím, kdo tenhle univerzální nábytek vymyslel a prosadil, ale od té doby, co jsem na těchto židlích musela sedět, netrvám na "seď rovně". (Naštěstí pro malé děti máme jiné, dřevěné, které jsou mnohem pohodlnější.) Doporučuji - vyzkoušejte si to.

Anonymní řekl(a)...
16. srpna 2011 v 18:24  

Co aby měl každý žák svůj polštářek?

Anonymní řekl(a)...
16. srpna 2011 v 20:59  

To mají ti malí, ale u těch velkých židlí to nepomůže. Problém je ve sklonu opěrky a hloubce sedáku. Schválně si to zkuste, ale 10 minut nestačí.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.