Tolerance a občanská společnost vyzývá k odvolání ministra školství Josefa Dobeše

sobota 23. července 2011 ·

Občanské sdružení Tolerance a občanská společnost vyzvalo v pátek 22. července premiéra Petra Nečase, aby odvolal z funkce ministra školství a tělovýchovy Josefa Dobeše. Důvodem pro odvolání je podle sdružení jmenování Ladislava Bátory do vedení personálního odboru MŠMT.

Pane premiére, vládo,


"Tolerance a občanská společnost" vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, že do vedení personálního odboru MŠMT by měl být dosazen Ladislav Bátora, který oslavuje antisemitskou knihu, obdivuje prvorepublikový fašismus a dlouhodobě spolupracuje se spolky na pravicově extremistické scéně.


Ladislav Bátora sice přichází na Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy na doporučení vícekancléře Petra Hájka a prezidenta Václava Klause, za to však z prostředí, které je neslučitelné s posláním této vzdělávací a výchovné instituce. Jsme přesvědčeni, že bezpečnostní státní složky, které se zabývají sledováním politického extremismu, Vás zcela jistě informovali o osobě Ladislava Bátory, přesto nám dovolte opětovně zrekapitulovat základní data, abychom si byli dostatečně jisti o informovanosti celé vlády o této kauze.


Podle vyjádření ministra školství Dobeše, je Ladislav Bátora nejvhodnější kandidát na ředitele personálního odboru MŠMT. S tímto názorem zásadně nesouhlasíme a vyjadřujeme naprosté rozčarování, a to vzhledem k faktům uvedených níže.


Bátora jako předseda občanského sdružení Akce D.O.S.T. nezabránil na webových stránkách této organizace http://www.akce-dost.cz publikování minimálně 2 antisemitských článků a i přes opakovaná upozornění, že jde o závadný text, tam články i nadále ponechává. V minulosti se několikrát ve svých textech zmínil o zednářích, kteří podle něj ovládají pilíře současného zřízení v ČR. V roce 2007 dokonce přirovnal architektonický návrh Kaplického knihovny k perverzní zrůdnosti, tolerovaného maximálně jako zednářský templ, nikoliv však jako Národní knihovnu. Nakonec tento dopis orodující postoje prezidenta Václava Klause a otištěný v Lidových novinách zakončil prvorepublikovým pozdravem českých fašistů z Národní obce fašistické.


Předposlední mediální rozruch ohledně Bátory se znovu rozvířil, když se zjistilo, že navštívil 17. prosince 2005 uzavřenou přednášku Vlastenecké fronty, na které vystoupil bývalý tiskový mluvčí neonacistického Národního odporu Petra Kalinovský s referátem na téma "Historie, příčiny a vývoj českého protižidovství". Akce se zúčastnilo nejtvrdší jádro českých antisemitů z celého spektra krajní pravice od nacionalistů až po neonacisty (Vlastenecká fronta, Národní korporativismus, Národní odpor a Národní sjednocení a též redaktor antisemitského časopisu Poslední generace.)


Neméně zarážející je Bátorův příspěvek ve sborníku "Česká revue", ve které označil Zkázu Slovanů od předního českého antisemity 19. století Rudolfa Vrby za skvělou.


Je nutné zdůraznit, že se všemi uvedenými informacemi byl ministr školství Dobeš velmi dobře obeznámen. Stejně tak, že se Bátora svých aktivit nikdy nezřekl. Přestože všechny tyto skutečnosti vyvolaly odpor u mnoha nevládních sdružení, odborníků pracující ve školství, politiků a veřejně známých osob, ministr Dobeš přesto veřejně prohlašoval, že žádné takové informace nemá. Extrémní názory svého poradce si nepřipouštěl, případně je bagatelizoval a odmítal se jimi zabývat. Naopak svého poradce povýšil na ředitele odboru personalistiky, ačkoliv Bátora veřejnosti sdělil, že by zpětně nejednal jinak.


Pane premiére, odvolejte ministra školství Dobeše, který již ztratil důvěryhodnost a jakékoliv jeho další setrvání v ministerské funkci vrhne další stín na celé ministerstvo. Jeho odvoláním se podaří vyřešit hned dva problémy. Očistíte tím ministerstvo od pachuti fašismu a antisemitismu a především dáte společnosti jasně najevo, že je nepřípustné srovnávat antisemitu Bátoru působícího v ředitelské pozici MŠMT s vězněným židovským tulákem Leopoldem Hilsnerem odsouzeného na doživotí na základě křivého obvinění z rituální vraždy.


Za o.s. Tolerance a občanská společnost
Ondřej Cakl

16 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 12:01  

A neměl by spíš odstoupit v souvislosti s podivným náborem členů Věcí veřejných přes inzeráty a psychologické posudky, který v Reflexu popsala poslankyně Kočí?

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 19:08  

Doktor Bátora se zjevně nedopustil ničeho nezákonného ani nemravného.

Proto mě jeho ostrakizace ze strany salónních pseudohumanistů-rasistů (pan Bátora je totiž jiný, než oni - on svobodně uvažuje, což v nich budí strach a nenávist k jeho jinakosti) hrozně štve.
Hrozně.

Petr S.

poste.restante řekl(a)...
24. července 2011 v 22:49  

Představitelé odborů (komunistů, ekologických aktivistů, homosexuálů, zastánců lidských práv, ... -doplňte dle libosti) se zjevně nedopustili ničeho nezákonného.

Proto mne jejich ostrakizace ze strany lidí typu pana Bátory a jemu podobných, jejich nenávist k jinakosti a snaha o vyvolání strachu ze všech, kteří uvažují svobodně, hrozně štve.

Pod záminkou hlásání plurality a svobody názorů útočit na názory jiné a ještě mít tu drzost a označovat sebezáchovné reakce demokracie za osobní útoky, na to zkrátka musí mít člověk žaludek.

Asi jako když se někdo pod transparentem "otevřenosti" současně hlásí ke Koniášovi, jakožto symbolu potírání svobodného názoru a myšlení.
:-)


Zdravím Petra S.
Říkal jsem si, že mi osoba pana Bátory za reakci pod článkem nestojí.
Ale protože si spolu s Vámi cením svobodného uvažování, nedalo mi to a dovolil jsem si Váš výrok trochu parafrázovat.
Předpokládám, že podobně by jste totiž bojoval za každý svobodně projevený názor.

Aby nedošlo k omylu, předesílám, že jde o mou vlastní fabulaci a že pan Bátora proti výše zcela libovolně vybraným skupinám nevystupoval.
Tedy alespoň ne proti všem uvedeným. :-)


Sice to není argument, ale dovolím si také připomenout, že kromě mnoha osobností veřejného života, se proti angažmá tohoto pána na MŠMT vyslovil také Český helsinský výbor, četné osobnosti i instituce z oblasti vysokého školství a mimo jiné také samotný premiér Nečas.
:-)


A teď vážně:
Nejlepší je vždy udělat si názor na základě informací přímo od zdroje:

http://www.denikpolitika.cz/politik/ladislav-batora/zivotopis

http://www.akce-dost.cz
(třeba tohle je hezké
http://www.akce-dost.cz/20101025.htm )

http://www.ct24.cz/vysilani/2011/04/05/211411058080405-20:10-hyde-park-ct24/


Tohle už je sice interpretace, ale nechť každý posoudí jak moc objektivní a jak moc účelová:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/117880-jak-si-batora-vedl-coby-manazer-ve-skolstvi/P.S.:
Nemám v oblibě hnutí, která si jako symbol volí zaťatou pěst.
S rukou v tomto stavu se totiž dá dělat jen jediná věc...

Já dávám přednost ruce podané k pomoci,
před rukou, která chce praštit.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 8:27  

Jen lehká poznámka ke komentáři výše.

Moje morálka např. zrála nad četbou Mayovek. A když čtu tohle
Já dávám přednost ruce podané k pomoci,
před rukou, která chce praštit.


nedá mi to nevybavit si, jak často si podávali ruku ke spolupráci na nepravostech všichni ti padouši a zrádci. Zatímco ould šetrhend svojí drtící pěstí sice udeřil často, ale vždy v zájmu dobra, jak Vy s oblibou říkáte...
Zase tu cítím černobílé brýle.
Tím se nezastávám p. Bátory, ať ho posuzují Ti, kdo to cítí jako potřebu a znají jej lépe než já.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 10:03  

Vážený Poste restante,

děkuji za odkazy na životopis p.Bátory, podle životopisu je to zjevně impozantní člověk. Doposud jsem se o něj nějak zvlášť nezajímal, pouze mi bylo podezřelé, proč se na něho vrhají lidé malého vzdělání a nízkých pohnutek... Nyní je mi jejich motivace zřejmá: pan Bátora je totiž J-I-N-Ý, naprosto je intelektově převyšuje a vidí věci v souvislostech, na něž člověk slabého ducha nedohlédne.

Tak trochu mi připomínáte stařenku, která nesla na hranici Jana Husa svoji otýpku klestí - chtěla přece jen upálit Antikrista, že?

Petr S.

poste.restante řekl(a)...
25. července 2011 v 13:06  

Petr S.
Pokud je několik rektorů, akademiků a všeobecně uznávaných osobností veřejného života možno podle Vás označit slovy:
lidé malého vzdělání a nízkých pohnutek,
pak není k Vašemu názoru moc co dodávat.

Podívejte, já jsem možná "člověk slabého ducha"", přesto budu první, kdo bude bojovat za to, aby pan Bátora mohl své názory zastávat, veřejně je hlásat, pokud přitom nepřekročí hranici zákona.
(A na to on je opravdu dost chytrý, aby si dal pozor a hranici zákona nepřekročil.)
Budu to dělat právě proto, že si svobody názoru cením jako jedné z důležitých hodnot demokracie.
A platí to i pro názory, které sám považuji za hloupé, protože si opravdu nedělám patent na rozum.

Naprosto ale nepochybuji o tom, že pan Bátora a jemu podobní by nehnuli ani prstem, kdyby někdo bránil v šíření názorů, které jim nekonvenují. Oni totiž mají svou pravdu a ta jediná je pravá a svatá a každý, kdo ji nezastává je rovnou "zemský škůdce".

(Takže si své poznámky o stařence s otýpkou nechte od cesty.)


1. Výše uvedené však nemění nic na tom, že pokud se někdo veřejně ztotožní s politickou stranou, která hlásá něco ve stylu, že tábor v Letech byla taková zašívárna, kde si cikáni sami zavinili šíření nemocí a vůbec by nebylo od věci vrátit je všechny zpátky do Indie, pak já si o podobných lidech dělám úsudek zcela jasný.
(Pokud případně patříte k lidem, kteří tvrdí, že Hitler byl vlastně fajn, chápu, že Vám to může imponovat. Ale doufám, že do této skupiny se snad nezařazujete.)

2. Názory pana Bátory, například na sexuální výchovu, považuji za bigotní a jsem přesvědčen, že člověk s podobnými názory nemá právě na ministerstvu školství co dělat. Zjevně nejsem sám.
Domnívám se, že pokud by kterýkoliv učitel vystoupil na veřejnosti s podobnými názory, přišel by velice rychle o své místo.

3. Dále si myslím, že každý občan má právo vyjadřovat se k obsazení funkcí placených z veřejných zdrojů.
Zpochybňování tohoto práva a jeho označování za "štvavou kampaň" pak považuji za stejný útok na svobodu slova.


Nemíním zde opakovat již vyřčené.
Stručně řečeno souhlasím s komentářem nicku Ignorant z dřívější diskuse - viz
http://www.ceskaskola.cz/2011/03/martin-rychlik-filozoficka-fakulta-uk.html

Cituji:
Na MŠMT by tedy neměli pracovat lidé úzce spajatí s jakýmikoliv totalitními názory, komunistickými, či Edelmannovskými. Tedy vyloženě nestranní odborníci, protože toto ministerstvo silně ovlivňuje díky mladé generaci vývoj .
Jinak se říká " na každém šprochu, pravdy trochu". Ignorant

poste.restante řekl(a)...
25. července 2011 v 13:37  

...nedá mi to nevybavit si, jak často si podávali ruku ke spolupráci na nepravostech všichni ti padouši a zrádci. Zatímco ould šetrhend svojí drtící pěstí sice udeřil často, ale vždy v zájmu dobra, jak Vy s oblibou říkáte...


Vaše morálka zrála četbou majovek dost křivě, pokud máte potřebu překrucovat význam slov.

Ruce si podávají lidé dobří, stejně jako kmotři Cosa Nostry a dozajista i naši "kmotři" domlouvající si předání "kapříků" atd.

Přesto je odjakživa podaná ruka symbolem přátelství a pěst symbolem boje.

Má-li tedy iniciativa D.O.S.T. potřebu zastavit trendy, které považuje za špatné a nežádoucí, mohla stejně dobře použít i vztyčenou dlaň, podobně jako když chcete zastavit auto.
Nebo prostě jakýkoli jiný symbol.

Zvolila zaťatou pěst a já to čtu jako boj, rozdrcení všech těch "špatných".
Nebo snad máte pocit, že se v tomto obecném náhledu mýlím?


Old Shaterhand kosil svou pěstí především všechny ty, kteří bránili přátelství a porozumění mezi lidmi a potažmo rasami.
Web akce D.O.S.T. je touhou po porozumění a přátelství přímo "prosáklý".
Nebo si snad myslíte, že všichni ti "homosexualisti", sufražetky, antifašisté a levičáci jsou ti zlí padouši, které je třeba zdrtit železnou pěstí?

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 16:47  

Zvolila zaťatou pěst a já to čtu jako boj, rozdrcení všech těch "špatných".

A jak hodnotíte Sokoly?
A kdo se odrodí čepel rve tu zrádnou hruď.

poste.restante řekl(a)...
25. července 2011 v 18:29  

A kdo se odrodí čepel rve tu zrádnou hruď.

Ale no tak... :-)
To by bylo hodně laciné a Vás nejspíš nedůstojné.

Co takhle:
...až nebudeš moci Sokola zavolej.

Se zrádci se přece nemazlil ani Old Shaterhand.

Což ale není totéž jako vyprázdnění lebensraumu pro čistou rasu.

Radši vložím celý text, abych nebyl napadán z vytrhávání kontextu.
6. července na strahovských hradbách
stáli sokolíci
v dlouhých hustých řadách.

V dlouhých hustých řadách s vlajícím praporem
smutně pohlíželi
na vrch za Břevnovem.

Na vrch za Břevnovem směrem k Bílé hoře,
pohleď sokolíku
kdo to tam as oře.

Oře tam Čechie, máti naše drahá
ona vyorává
naše stará práva.

Naše stará práva jsou tam zakopána
od našich nepřátel
jsou tam zašlapána.

Orej máti, orej, práva nám vyorej,
až nebudeš moci
Sokola zavolej.

Sokola zavolej ze slovanské Prahy,
on ti dopomůže
zahnat naše vrahy.

Zahnat naše vrahy do pekel kam patří
a pak provoláme
sláva, nazdar Vlasti!!!

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 18:49  

Nějak si nemohu pomoci, ultrapravicové křesťanské postoje jsme měli možnost vidět v současném Norsku. Ignorant

Luděk Blaha řekl(a)...
25. července 2011 v 19:47  

Co si pamatuji, tak železnou pěst měla dycinky dělnická třída se svým předvojem ... zleva, zprava, z východu či západu ... kam se hrabe poctivá česká facka.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 21:11  

A taky zosobněná Francouzská revoluce, když vedla proletariát na barikády.
Asociací by bylo více.
S těmi symboly je to prostě těžký.

poste.restante řekl(a)...
27. července 2011 v 0:21  

.. a také hnutí boxerů, White Power atd.

To ale nejspíš mou interpretaci symbolu zaťaté pěsti nezpochybňuje, nebo snad ano?

Význam svastiky byl také původně veskrze pozitivní.
A dnes?

Anonymní řekl(a)...
27. července 2011 v 16:49  

Bolševická teze „Francouzská revoluce, když vedla proletariát na barikády“ – co je to za sr...čky, proboha!? Myslel jsem, že ta manipulativní komunistická teorie padla v roce 1989 a vida – ještě to tady někdo s VUMLem papouškuje…

V roce 1789 téměř žádný proletariát ve Francii nebyl – to jenom lůza zničila, vypálila a rozkradla vše, co se dalo. Zámky na Loiře – bída! Prázdné místnosti bez nábytku; nejnudnější zámky, jež jsem viděl…

Skutečná revoluce byla o 13 let dřív v Americe, kde lid řádně a konstitučně vyhlásil svobodu a nezávislost – a udržel ji dodnes….

Petr S.

poste.restante řekl(a)...
1. srpna 2011 v 17:04  

Se symboly je to zkrátka někdy obtížné.

Ale když vidím na lahvičce lebku s hnáty, tak si raději nelíznu.

A když vidím zaťatou pěst, nečekám pohlazení.


Pokud se výkladu dějin podle Petra S. týče, mám jen jediný komentář:
Opravdu si nečiním patent na pravdu a tak ani nemíním hodnotit, která revoluce byla ta správná a skutečná.

Leckdy to navíc trochu jinak vnímají ti, kteří se o událostech učí v dějepise a jinak ti, kteří se jich přímo účastní.

Luděk Blaha řekl(a)...
1. srpna 2011 v 19:46  

která revoluce byla ta správná a skutečná

Co si já pamatuji, tak široko daleko jediná správná a skutečná revoluce je ta naše ... školská!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.