Přečtěte si: Stovky učitelů opět přišly o práci. Jen na léto

pátek 22. července 2011 ·

Situace, která se opakuje každý rok, je opět tady. Učitelé v červnu přicházejí o práci, aby je jejich zaměstnavatelé v září zase přijali zpět. A stále nikdo neví, co s tím.

Z článku joh v ParlamentníListy.cz vybíráme:

Většina učitelů se ale bojí jakkoli si stěžovat, protože by o místo mohla přijít úplně. „Když jsem žádala o zaměstnání, dostala jsem automaticky smlouvu jen do konce června s tím, že mě po prázdninách vezmou zpět. Kdybych na to nepřistoupila, práci bych nedostala," řekla Lidovým novinám třicetiletá učitelka českého jazyka Andrea.

23 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 12:40  

No jasně. A řediteli, zástupci a několika spřízněným pak zbude více peněz na to, aby mohli sami sobě přidělit větší odměny.

U nás to funguje tak, že 3/4 odměn si mezi sebou rozdělí tři lidi a zbývajících dvacet dostane odměnu po tisícovce. Ředitel pak má s příplatekem za vedení a osobním ohodnocením dvakrát větší plat než učitel, ale dvacetkrát až čtyřicetkrát větší odměny než učitel. Proč to tak může být a nikomu nahoře to nevadí, to nechápu.

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 14:33  

tak jděte za ředitele dělat jeho práci a netse rizika, která nese on.

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 15:22  

Není to ale tak, že řediteli určuje odměnu zřizovatel?

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 17:21  

1. řediteli přiznává odměny zřizovatel

2. je v naprostém pořádku, že jsou ředitelé slušně zaplaceni, vždyť za všechno dejure ve škole odpovídají

3. vyčůraní ředitelé rozdají tučné odměny svým zástupcům, kteří se pak s nimi musí povinně šábnout. Bohužel :-(


4. nejsem ani jsem nikdy nebyl ředitelem :-)

Petr

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 17:40  

No on ji tomu zřizovateli někdo musí navrhnout a kdopak to asi dělá? A jinak si myslím, že za výše zmíněná rizika má snad ředitel příplatek za vedení.

A navíc jste odbočili od tématu příspěvku, který se zamýšlí nad problémem, proč ředitelé kantory na prázdniny propouštějí. Mohou mít snad jiný důvod než výše uvedený. A když tak, prosím, napište jaký.

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 18:42  

Je to nesmysl, že to ředitelé dělají kvůli svým odměnám. Ty jim totiž skutečně určuje zřizovatel. Propouštění na prázdniny je důsledek naprostého podfinancování jednotlivých škol a naprostého selhání odborů. Tento stav považuji za novodobé nevolnictví. Jste pouze pracovní jednotka, kterou stát vyždíme a pak odkopne. A odbory? Ty se zmůžou jen na stávku a to nejlépe 1. září. Je to trapná demonstrace, která je k ničemu.
Jsem zvědavý, kdy konečně kromě platů začneme řešit i nedostatek peněz na pomůcky a technické vybavení. Jsem fyzikář. potřebuji stavebnice na forntální pokusy pro skupinovou práci, digitální měřící přístroje. Rád bych i využil možnosti systému Vernier.
Jak chceme zyyšovat kvalitu vzdělání (technického zvlášť), když si musím vystačit s technickými pomůckami 30 i více let starými, třesu se strachy, co se rozbije a nebudu moci nahradit.
Čekám už jenom, kdy dojdou křídy. To je poslední materiál, který není u nás na příděl. Papíry a kopírování se přísně hlídá a každý učitel má limit. Odborné knihy si kupuji z vlastního.
Tak Vám všem přeji, ať alespoň udržíme tu stávající úroveň.

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 21:21  

Situace, která se opakuje každý rok je naprosto skandální tím spíše, že se odehrává v Evropě v 21. století.

Děje se tak nesporně s vědomím a tichým souhlasem zřizovatelů škol, kteří tuto situaci musí poznat z pravidelně sledovaného výkazu mzdové inventury.

Představa námezdního učitele je v 21. století prostě neuvěřitelná. V souvislosti s tím, jaké jsou odměny VIP pracovníků MŠMT ČR či ředitelů škol až neskutečná.

Anonymní řekl(a)...
22. července 2011 v 21:47  

třeba. že ty prachy opravdu nejsou?

Luděk Blaha řekl(a)...
22. července 2011 v 22:19  

1. Právnického vzdělání nemaje, tuším, že škola dostává peníze na žáka a školní rok. Ty peníze jsou rozpočítány tak, aby bylo i na platy učitelů v průběhu celého školního roku. Školní rok končí třicátéhoprvního srpna. Být zřizovatelem, tak peníze na platy učitelů propuštěných na prázdniny, vyžaduji vrátit zpět.
2. Dřív jsem si myslel, že takovou prasárnu může udělat jenom ubožák. Teď jsem o tom přesvědčen.
U učitelů se zcela automaticky vyžaduje, aby byli vzorem cností. To je samé poslání, čest, spravedlnost, empatie ... a řídící pracovníci?
3. O jakých rizicích v souvislosti s řediteli škol se tu hovoří? Už je někdo povolal k zodpovědnosti za celostátně mizerně zkompetentňované žactvo? Veškerá vina je vržena na nás, poslední zbytky zanícených Herbartovců.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 8:19  

Já tomu (naštěstí) nerozumím - mají nárok na dovolenou. Kdy si ji mohou vybrat?

poste.restante řekl(a)...
23. července 2011 v 10:10  

... - mají nárok na dovolenou.

Vtip je v tom, že nárok na dovolenou vzniká za kalendářní rok - přesněji za odpracované měsíce a dny.

Jenže školy fungují od září do června (srpna).
Běžný učitel se smlouvou na dobu neurčitou de facto v srpnu čerpá dovolenou, na kterou mu nárok teprve vznikne. (Pokud mu nezbyla loňská.)

Učitel se smlouvou do konce června má sice na dovolenou nárok, ale vybrat si ji nestihne.
Zaměstnavatel mu ji "vyplatí" a učitel se může "klouzat". - Na úřad práce nebo na sezónní brigádu.

A doufat, že v září bude mít štěstí.
Například hypoteční banky podobnou písničku přímo "milují".

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 11:11  

No jo no, to jsou ty odéesácké smlouvy na dobu určitou. Nechápu, jak si může jakýkoliv skutečně pravicový člověk myslet, že za tyhle peníze bude mít kvalitní vzdělávání. Skoro bych založil politickou stranu, která bude konečně mít za prioritu školství a zdravotnictví, ale on by mě stejně nikdo nevolil, tak holt to bude tak, jak je to nyní. Vede to ale k tomu, že zde bude elitní vzdělávání pro bohaté a tragické pro ten zbytek. Tak to ostatně je i v tzv. vypělejších zemích, které ale kvůli tomu dlouho vyspělejší nebudou. Už teď se jim kýve židle pod nohama.
Jsem proti tomuto pseudoelitnímu vzdělávacímu systému, byť si asi budu moci dovolit zaplatit svým dětem kvalitní vzdělání. Přesto, a to je velmi důležité, pokud mé děti nebudou mít dostatečné mentální či jiné relevantní vlastnosti a schopnosti, neměly by je do nejelitnějších škol protlačit moje peníze. Pokud je protlačí (a k tomu spějeme), nemáme proti Číně, Indii a dalším nejmenší šanci.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 11:57  

A je to pro učitele opravdu nevýhodné? Dovolenou dostanou proplacenou, pak ještě dostanou proplaceny 2 měsíce podpory z úřadu práce, přes prázdniny nepracují a od září zase učí :-)

poste.restante řekl(a)...
23. července 2011 v 12:22  

Pavel Doležel
Souhlas.
Léta čekám, až se zde etabluje opravdu autentická pravicová strana. Taková, která bude prosazovat tradiční hodnoty, jako je morálka, právo, rodina, čestné podnikání a pochopitelně také vzdělanost, jako základ budoucí prosperity.
Myslím skutečnou vzdělanost a nikoliv procenta populace, která mají tabulkově uváděné VŠ vzdělání s faktickou nulovou hodnotou.


Anonymní 23.7 11:57:
Doufám, že smajlík na konci Vašeho příspěvku má naznačovat, že jde o vtip.
1. Nikde nemá žádný učitel jistotu, že od září dostane opět místo.
2. Představa, že bude mít podprůměrný plat (na vysokoškoláka), nulovou jistotu zaměstnání (a tedy i možnost získat úvěr pro start bydlení či rodiny) a před sebou perspektivu, že za 5 let mu přidají 3 stovky do základu a seberou 5 stovek z odměny - tak taková vize dozajista přiláká do školství davy absolventů anebo odborníků z praxe, po kterých se stále tak volá.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 14:56  

... ředitel ušetří na svoje osobní ohodnocení. To, že mu ho určuje zřizovatel je naprosto směšné. Ten jen odkývne to, co si ředitel navrhne, protože ten narozdíl od zřizovatele ví, jaké jsou finanční možnosti školy. Ony totiž pokud jste si nevšimli peníze na platy pedagogických pracovníků přichází na školy nikoliv od zřizovatele, ale jinou cestou a zřizovatel o jejich čerpání mnoho neví. Bylo by docela zajímavé, kdyby navrhl zřizovatel řediteli nereálně vysokou odměnu a ta mu byla proplacena, přičemž by nezbylo na vyplacení tarifů učitelům!!

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 18:31  

V následujících pěti letech klesne v ČR počet žáků ve středních školách o 26% - samozřejmě bez ohledu na případné slučování škol.

Logicky klesne i počet učitelů o 26% - samozřejmě bez ohledu na případné slučování škol.

Kdyby ředitelé škol drželi plné stavy pedagogů, museli by v září nadbytečným pedagogům (zápisové lístky jsou na vině!) dávat výpovědi, následně dva měsíce tyto nepotřebné pedagogy zaměstnávat a pak jim dát dvouměsíční odstupné. Co by to udělalo s osobním hodnocením "pozůstalých" učitelů je snad jasné...

Protože jsou již dnes střední školy, hlavně SOU, které rok co rok propouštějí i 10 a více učitelů, je toto počínání ředitelů škol nikoliv koníčkem, ale nezbytností, bohužel.

Petr S.

Luděk Blaha řekl(a)...
23. července 2011 v 19:36  

A je to pro učitele opravdu nevýhodné?

1. Podstupují učitelé tuto případnou výhodu dobrovolně nebo nedobrovolně?

2. Je tato případná učitelská výhoda výhodná i pro daňové poplatníky?
Ne-li, pak se ovšem dotační ředitelé škol řadí k těm všem vyčůraným aparátčíkům, kvůli kterým se musejí činit úsporná opatření dopadající na především na nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Anonymní řekl(a)...
24. července 2011 v 23:00  

Spusta učitelů měla smoluvu do 30.6. Takže prostě přes prázdniny nemají žádnou. Je to jejich věc. Když to podepsali. Je to vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Ani pan Blaha, co tady pořád reje do ředitelů, s tím nic nenadělá. Školství je podfinancované a ředitelé si nedovolí někoho zaměstnat na dobu neurčitou, pokud nevědí, že ho budou dále potřebovat. A ministr může vyhrožovat inspekcí jak chce.

Luděk Blaha řekl(a)...
25. července 2011 v 10:36  

tady pořád reje do ředitelů

Reje? Pravíte? Spíše je vytahuje na světlo bóží, neboť se zapomíná, kdo za naše školství ze zákona nese odpovědnost především.
Jestli se tady do někoho reje, pak jsou to učitelé.
Ale souhlasím s Vámi. Blbec, kdo nevýhodnou smlouvu podepisuje. Ovšem hajzl, kdo ji k podpisu předkládá.
Pokud je učitel přijat na dobu určitou pro výuku těch kterých předmětů v tom kterém školním roce, má snad být přijat na celý školní rok, není-li to přijetí na zástup za někoho. Školní rok trvá od 1. září do 31. srpna.
Zákoník práce pojednává i o řetězení dob určitých.
Je v postgraduálním studiu pro vedoucí pracovníky ve školství také etická výchova?

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 15:21  

Souhlasím zcela s panem Blahou. Reje se do učitelů a ředitelů si u nás téměř nikdo nevšímá. Přitom mnoho problémů v našem školství začíná u nich, protože se neozývají tehdy, kdy by měli. Např. když se zaváděly RVP všichni mleli hubami, jak s tím nesouhlasí, ale oficiálně se neozvali ani náhodou. Taky proč, když mají vcelku teplá místečka do důchodu. Snad by si nedělali kvůli svým podřízeným a žákům problémy. Neznám na okolních školách jednoho jediného, který by byl ochotný jít se svou kůží natrh. Dokonce je na okolí několik takových, kteří ani nejdou do "šablon", protože by si přidělali práci. Že škola nebude mít na pomůcky a na odměny učitelům tolik co jiné školy je jim jedno. Co si o tom proboha má obyčejný kantor myslet!!!

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 19:05  

Ředitel, který neumí počítat nemá ve své pozici naprosto co dělat. Nejlépe je ho udat školní inspekci, na MŠMT, zřizovateli, problém medializovat. Pryč s neschopnými řediteli, když na funkci nestačí, nechť jsou učit.

Luděk Blaha řekl(a)...
25. července 2011 v 19:11  

Není daleko doba, kdy nás budou kapitání našeho školství zaměstnávat na živnostenský list ve švarc systému.
Tak sto padesát za hoďku a když budou děcka něco umět, tak třeba i dvěstě. Učební pomůcky pěkně do nákladů nebo paušál. Šikovní, co to dají denně osmkrát, přijdou si na slušné peníze. Po-ho-da.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 23:18  

Tak do toho jdu! Stejně už si pomůcky pořizuji ze svého a beru míň. A můžou nám to platit rovnou rodiče.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.