Přečtěte si: Ministerstvo píše: stěžujte si na lampárně

neděle 17. července 2011 ·

Skoro devíti stům studentů, kteří si u ministerstva školství stěžovali na didaktické testy, ministerstvo odpovědělo, že jejich žádost je nedůvodná. Kladně vyřízených stížností bylo jen deset. Je to podivné, protože když byla na základě odborné recenze zveřejněné na webu EDUin nalezena chyba v didaktickém testu z fyziky, muselo ministerstvo přepočítat výsledky všem, kteří test z fyziky dělali. Těch ale bylo jen pár desítek. Chyby v testu z češtiny konstatuje nejen recenze odborníků na webu eduin.cz, ale i recenze z Učitelských novin, kterou si objednal Cermat. To je mnohem větší problém, protože test z češtiny základní úrovně dělalo přes osmdesát tisíc studentů.

Z článku Tomáše Feřteka v blog.Respekt.cz vybíráme:

Centrum pro přípravu maturitní zkoušky ještě před oficiálním zveřejněním testů požádalo o „protirecenzi“ středoškolského učitele a dříve také autora testových úloh Jiřího Kostečku. Ten byl vlídnější a našel v testu jen dvě vadné a jednu problematickou úlohu (zkontrolujte ZDE). Jako doplněk jeho posudku v Učitelských novinách vyšel i text hlavní metodičky češtiny, která píše, že některé úlohy opravdu mohly být formulovány lépe a u dvou úloh vzali hodnotitelé výhrady oponentů v úvahu a hledali, jestli kvůli chybně vyhodnocené úloze někdo nepropadl. Prý ne.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. července 2011 v 21:27  

Postup je v zahraničí (např. v Holandsku) naprosto odlišný. Po vyhodnocení všech didaktických testů jsou na základě expertní analýzy vyloučeny všechny chybné, sporné a nevalidní položky a teprve po jejich vyřazení je stanoven u každého testu cut-off-score, tedy mezní hranice úspěšnosti, která nemusí být pochopitelně u všech testů stejná.

Tady je spíše fraška, než nějaká státem garantovaná maturitní zkouška. Spíše státem garantovaný tunel na daňové poplatníky a podvod na uživatele školských služeb (maturanty a jejich rodiče).

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.