Ministr Dobeš: učitel není námezdní dělník

pátek 22. července 2011 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš odsuzuje postup některých ředitelů škol, kteří svým učitelům s koncem školního roku dávají na letní prázdniny výpověď, aby jim během této doby nemuseli vyplácet výplatu. Ředitelé tak po náročném školním roce učitelům odpírají nárok na poctivé volno o školních prázdninách. Takovou praxi považuje ministr Dobeš za velmi nemravnou a neetickou.„Tyto praktiky jsou nejen nemravné a neetické, ale zároveň zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády o respektování učitelské profese a zvyšování prestiže učitelů,“ řekl Josef Dobeš.

I když se v takových případech jedná o pracovně právní vztah mezi učitelem a školou, ministr Dobeš má pro poškozené kantory řešení:

„Vyzývám všechny učitele, kteří na dobu letních prázdnin dostali výpověď, aby poslali svůj podnět na tiskový odbor Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, konkrétně na emailovou adresu press@msmt.cz.“

Kontaktní osobou pro vyřizování podnětů bude pracovník tiskového odboru Patrik Kubas. Tiskový odbor bude přijímat i anonymní stížnosti a respektovat tak obavy poškozených učitelů z možných postihů.

Ministr Dobeš nařídí České školní inspekci, aby od září začala zkoumat jednotlivé případy ukončování pracovního poměru a zároveň aby na inkriminovaných školách prověřila způsob jejich hospodaření a úroveň péče a profesního rozvoje, jakou svým učitelům poskytují.

Ministrova slova doplnila i ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová: „Hned od začátku září prověří naši inspektoři každý konkrétní případ. Proto vyzýváme učitele, kteří se s touto praxí setkali, aby se nebáli a podnět k prošetření skutečně podali.“

16 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
23. července 2011 v 0:09  

Výborně, pane ministře.
A co na to zřizovatelé? Především pak sociálně vnímaví hejtmani?

poste.restante řekl(a)...
23. července 2011 v 0:42  

Doufám, že podobně zásadový postoj zaujme pan ministr i při hlasování o novelizaci zákoníku práce, která možností legalizovat řetězení smluv na dobu určitou až, tuším, na devět let tuto "nemravnou a neetickou praxi" ještě zdokonalí.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 7:25  

Tak to jsem teda vážně zvědavý, co bude ČŠI v těchto školách šetřit?!
Když pracovně právní vztahy nejsou v jejich kompetenci. Tyto vztahy jednoznačně řeší příslušný Inspektorát práce.

Podle §174 ŠZ ČŠI:

"b) zjišťuje a hodnotí podmínky, průběh a výsledky vzdělávání, a to podle příslušných školních vzdělávacích programů,
c) zjišťuje a hodnotí naplnění školního vzdělávacího programu a jeho soulad s právními předpisy a rámcovým vzdělávacím programem,
d) vykonává státní kontrolu dodržování právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání a školských služeb; státní kontrolu vykonává podle zvláštního právního předpisu,44)
e) vykonává veřejnosprávní kontrolu 40) využívání finančních prostředků státního rozpočtu přidělovaných podle § 160 až 163.

(4) Inspekční činnost se dále provádí na základě podnětů, stížností a petic, které svým obsahem spadají do působnosti České školní inspekce podle odstavce 2 písm. b) až e)."


Snad jen to e), tedy udělat tam tzv. VSK (veřejno správní kontrolu), která ale nesouvisí s propouštěním kantorů na prázdniny.

Vůbec tento postup některých škol, potažmo ředitelů neschvaluji, ale myslím, že současná doba je zlá a přímo je k tomu vybízí.
Např. důchodci, bez kterých si už člověk ani české školství neumí v dnešní nejisté době představit.
O prázdninách berou penzi, tak jaká pak škoda.
Učitelé, kterým skončila smlouva k 30.6. a už sami, nebo škola o ně dále nemá zájem.
Pak zbývá ta inkriminovaná skupina těch, kteřým se tzv. pracovní smlouva "řetězí" vždy na určitou dobu. To je opravdu smutné a jsem zvědavý, stejně jako možná ostatní, zda se s tím kontrolní orgány "poperou" a co to v závěru přinese.

Petr

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 8:14  

Také vidím problém v komplikovaném řízení: něco MŠMT, něco obec, něco kraj - "mnoho lovců, zajícova smrt".
JP

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 14:43  

"e) vykonává veřejnosprávní kontrolu 40) využívání finančních prostředků státního rozpočtu přidělovaných podle § 160 až 163"

Jakpak by to neměla ČŠI v kompetenci. Na mzdy dostává škola peníze ze státního rozpočtu!!

A chcete snad říct, že učitel, kterému končí smlova ke 30.6. nemá nárok na dovolenou? No to snad ne!!

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 15:47  

učitel není námezdní dělník, učitel je přece nejlevnější didaktická pomůcka.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 16:29  

to anonymní 14:43

A už jste se někdy setkal(a) s tím, že by ČŠI řešila nějakou stížnost kantora, kterého ředitel propustil byť i třeba neoprávněně?

Pokud je mi známo, tak takové stížnosti jsou postupovány jiným subjektům.

Ano, ČŠI zjistí, zda ředitel vyplácí mzdy v souladu s platovým předpisem, nebo nikoli, ale jak a ským uzavírá smlouvy a zda je prodlužuje, či neprodlužuje, tak do toho ČŠI rozhodně nic není.

O dovolené jsem sice ve svém příspěvku nic nepsal.
Je ale samozřejmé, že učitel, kterému končí smlouva k 30.6. má právo na alikvotní část dovolené.

Petr

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 19:10  

Už jsem to dal do vedlejší totožné diskuse, takže iščo-adin-raz:

V následujících pěti letech klesne v ČR počet žáků ve středních školách o 26% - samozřejmě bez ohledu na případné slučování škol.

Logicky klesne i počet učitelů o 26% - samozřejmě bez ohledu na případné slučování škol.

Kdyby ředitelé škol drželi plné stavy pedagogů, museli by v září nadbytečným pedagogům (zápisové lístky jsou na vině!) dávat výpovědi, následně dva měsíce tyto nepotřebné pedagogy zaměstnávat a pak jim dát dvouměsíční odstupné. Co by to udělalo s osobním hodnocením "pozůstalých" učitelů je snad jasné...

Protože jsou již dnes střední školy, hlavně SOU, které rok co rok propouštějí i 10 a více učitelů, je toto počínání ředitelů škol nikoliv koníčkem, ale nezbytností, bohužel.

Petr S.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 19:17  

Pro 23. července 2011 15:47

Mýlíte se. Učitel je velmi drahá a navíc často velmi zastaralá didaktická pomůcka, převážně neschopná sebe-upradu na úroveň 21.století.

Kochaje se svým rádoby VŠ vzděláním volá učitel nahlas po vyšší mzdě - ale neodejde tam, kde by jeho kvality promptně zaplatili lépe, depa-ty-věci!
Do hloubky své malosti totiž učitel moc dobře ví, že mimo školství, kde jeho (ne)kvality nikoho netíží, by se neuživil, leda snad za minimální mzdu.

Petr S.

Luděk Blaha řekl(a)...
23. července 2011 v 20:42  

učitel moc dobře ví, že mimo školství ... by se neuživil

Můžeme se shodnout na tom, že kdejaký právník, ekonom, lékař si taktéž moc dobře uvědomuje, že mimo svoji odbornost to nemusejí mít jednoduché. Leda, když se nasměrují do politiky.
Proto třeba tak málo lékařů potkáváme v pohostinství a v dalších službách, v zemědělství, v kovovýrobě. Dalo by se říci že mimo ordinace a operační sály jsou to jen obtížně použitelná paka.

Anonymní řekl(a)...
23. července 2011 v 23:30  

Petr S. - to mluvíte o sobě?

Simona CARCY řekl(a)...
24. července 2011 v 21:53  

Soud Petra S. je příkrý, sama bych se ho neodvážila. Ale pravdivý!
A pan ministr může leda tak vyslat Hoffmannovou a to bude teprv výsledek!

poste.restante řekl(a)...
24. července 2011 v 23:18  

Madam Carcy, souhlasím s Vámi, že soud pana Petra S. v příspěvku z 23. července 2011 19:17 je opravdu příkrý.

Sám bych se také neodvážil podobného zevšeobecňujícího prohlášení, tak zjevně odkrývajícího "hloubku malosti" jeho autora.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 0:44  

Prohlášení Petra S. jsou trapná, je to jakoby psal sám o sobě... Znám skvělé učitele s mnohaletou praxí i mimo školy (včetně soukr.sektoru a ciziny).Spíše je třeba národu sdělit že je úžasné že za 16-18 tisíc čistého měsíčně po letech práce vůbec ještě učí....Učitel,22let praxe.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 18:55  

Petr S. = Simona Carcy = Parabellum. Tento učitel-bijec pracuje na stránkách České školy již několik let. Trojjediná podoba. Bůh s námi.

Anonymní řekl(a)...
25. července 2011 v 19:00  

Dnes jsem navštívil stomatologa - svou práci zvrzal,zub bolí dále. Tramvajačka měla deset minut zpoždění. Stavební firma, která mi staví nový dům práci provedla špatně, použila nesjednané obkladačky. Oběd v restauraci byl taky odfláknutý, nestál za nic. Z novin se dočítám, že vláda neumí vybrat daně,.. - hele Carcy + Petr S. - nejsou ty bláboly ve světle mého dnešního dne podružné ?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.