Ministr Dobeš: Testy zveřejníme začátkem července

pondělí 13. června 2011 ·

Pro zveřejnění maturitních testů se rozhodl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš. Hodlá tak pozitivně motivovat žáky, rodiče a také školy.


Ke zveřejnění maturitních testů by mělo dojít už začátkem července. „Testy zveřejníme včetně klíčů správných odpovědí,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Josef Dobeš a pokračoval: „ chtěl bych tak pozitivně motivovat žáky a jejich rodiče. Rozhodně však nechci zveřejňovat jakékoli žebříčky škol, dokonce nehodlám školám ani nic doporučovat. Bude záviset jen na nich, zda se budou chtít svými výsledky veřejně pochlubit nebo ne,“ doplnil Dobeš. Pro zveřejnění testů se rozhodl ministr školství hlavně proto, aby předešel jakýmkoli dalším pochybnostem ohledně státních maturit. „Bude nás to stát o dva až tři miliony ročně navíc, rozhodl jsem se však, že ještě tento a příští rok necháme diskutovat odbornou veřejnost i nad testovými úlohami, diskutovalo se patnáct let, rok – dva navíc ničemu neublíží,“ upřesnil své představy ministr školství.

TK 13. června 2011

Dále připomněl, že všechny komplexní výsledky letošní státní maturity zveřejní ministerstvo tuto středu ve 13:30, kdy shrne celý její dosavadní průběh a také čísla, kolik maturantů prospělo, neprospělo či kolik si jich maturitu zopakuje

„Nechci chválit den před večerem, ale musím říct, že státní maturity proběhly překvapivě bez větších problémů, harmonogram jsme dodrželi a maturitní vysvědčení jsou od čtvrtka v tisku. Nutno připomenout, že k hladkému průběhu maturit došlo i díky dvanácti milionům korun, které jsme poslali z ministerstva přímo školám, což vychází 120 korun na žáka. Ty jsem mohl použít díky škrtům, které každý měsíc provádím na úřadu,“ shrnul ministr Dobeš, přičemž zopakoval své poděkování všem ředitelům a učitelům škol.

Co se týče některých sporných maturitních otázek, ředitel CERMATu Pavel Zelený upřesnil: „Provedli jsme důkladnou analýzu zadaných úloh a testů. Z celkového počtu 43 testů a 2. 342 testových úloh byly doporučeny pouze 4 úlohy k vyřazení z testování. Jednalo se o nejednoznačnost v jedné úloze v základní verzi z ruského a jedné z českého jazyka – tam šlo o úlohu pro žáky se speciálními podmínkami – a po jedné úloze z němčiny a zeměpisu kvůli konstrukční a technické vadě. V těchto případech dostali žáci plný počet bodů,“ vysvětlil ředitel Zelený.

K předání maturitních vysvědčení dojde přesně za týden, a to příští pondělí 20. června.


5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
13. června 2011 v 17:17  

Autoevaluce Pavla Zeleného: "„Provedli jsme (my, naše jasnost, Pavel Zelený)důkladnou analýzu zadaných úloh a testů. Z celkového počtu 43 testů a 2. 342 testových úloh byly doporučeny pouze 4 úlohy k vyřazení z testování..."
Evaluace pedagogů:
„Provedli jsme důkladnou analýzu zadaných úloh a testů. Z celkového počtu 43 testů a 2. 342 testových úloh byly v pořádku 4 úlohy a zbytek doporučen k vyřazení z testování..."

Anonymní řekl(a)...
13. června 2011 v 18:33  

Školský zákon:"Každý, kdo konal zkoušku společné části maturitní zkoušky s výjimkou dílčí zkoušky konané formou písemné práce a ústní formou, může písemně požádat ministerstvo do 5 dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek zkoušek"


Ministr školství:"Ke zveřejnění maturitních testů by mělo dojít už začátkem července. "

Anonymní řekl(a)...
13. června 2011 v 18:56  

Správněji: "Každý, kdo konal zkoušku společné části maturitní zkoušky s výjimkou dílčí zkoušky konané formou písemné práce a ústní formou, může písemně požádat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy do 5 dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek zkoušek nebo kdy mu bylo oznámeno rozhodnutí o vyloučení ze zkoušky, o přezkoumání výsledku této zkoušky nebo přezkoumání rozhodnutí o vyloučení ze zkoušky. Ministerstvo žadateli odešle písemné vyrozumění o výsledku přezkoumání nejpozději do 10 dnů ode dne doručení žádosti.
Každý má právo nahlédnout do všech materiálů týkajících se jeho osoby, které mají význam pro rozhodnutí o výsledku zkoušky."

Anonymní řekl(a)...
13. června 2011 v 22:32  

a didaktický test z ČJ dělal kdo ? Takovej paskvil a vy učitelé si to necháte líbit ? Fakticky to spadne na vás - vy jste studenty špatně připravili !!!!Rodič

Anonymní řekl(a)...
14. června 2011 v 9:55  

Vážený rodiči, v této oblasti máte pravděpodobně větší možnosti změny než učitelé...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.