Magdalena Marešová: Smlouvy s rodiči „problémových žáků" jsou zneužitelné

pátek 6. května 2011 ·

V demokratických zemích si rodiče už před čtyřiceti lety začali vymáhat právo zapojit se do vzdělávání dětí. Od té doby byly školské zákony v západní Evropě tolikrát novelizovány ve prospěch rodičů, že jejich právní i faktické postavení vůči škole i státu je nesrovnatelné se situací u nás.


Celý článek v Učitelských listech.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. května 2011 v 10:47  

Takto se můžeme bavit ještě sto let a všichni budou mít pravdu.

Nicméně je to možno vidět i takto: pokud připustíme, že problémoví žáci vytváří směrem k učitelům nepřízmivé pracovní klima, což může v konečném součtu vést k negativnímu dopadu na psychické zdraví pracovníka (= učitele), tak Zákoník práce hovoří celkem jasně: §224: "Zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce." §101: "Zaměstnavatel je povinen zajistit bazpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců pri práci..." §102: "Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožují prostředí..."

Co se týká obav z diskriminace problémových žáků, pak antidiskriminační zákon říká: "Nepřímou diskriminací není, pokud toto ustanovení, kritérium nebo praxe je objektivně odůvodněno legitimním cílem a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné."

Takže poskytněme také učitelům kromě školení, jak zaujmout žáky, aby nezlobily, také školení o jejich právech. Možná by to bylo zajímavé, i když, kdo má zájem na tom, aby učitelé měli o tom přehled?

Jakub Horálek

Anonymní řekl(a)...
7. května 2011 v 11:16  

O dva články níže je napsáno:
Až v 90 procentech sporů není sociální pracovník vzdělaný v rodinném právu. Často jen kopíruje, co soudce navrhne, a nedokáže zasáhnout ve prospěch dítěte," řekla LN tajemnice výboru Zuzana di Falco. Podle ní bude zastoupení dítěte advokátem vzdělaným v rodinném právu mnohem kvalitnější.

Čili nejjednodušší řešení vidím v tom, že na školách budou učit právníci místo učitelů.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.