28. 4.: Kulatý stůl SKAV na téma Stačí na cestě za ukázněnou třídou jen „utahovat šrouby“?

pátek 22. dubna 2011 ·

Kulatý stůl se koná ve čtvrtek 28. 4. 2011 (mimořádně poslední čtvrtek v měsíci) v 10 hodin v aule ZŠ Vodičkova 22, Praha.


Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:

  • Má kázeňské klima vliv na školní úspěšnost žáků?   
  • Kdo je za kázeň ve škole zodpovědný?
  • Jaký dopad má na kázeň efektivní řízení školy?
  • Mohou nám rodiče pomoci s vytvářením klidné pracovní atmosféry ve škole?
  • Jak na rodiče, kteří odmítají se školou spolupracovat? 
  • Co vlastně mají řešit smlouvy s rodiči? 
Pozvaní panelisté:
  • PaedDr. Iva Cichoňová, ředitelka MŠ a ZŠ Angel
  • PhDr. Václav Mertin, psycholog, FF UK
  • PhDr. Jana Nováčková, CSc., psycholožka, SKAV
  • Mgr. Alena Sobotová, výchovný poradce
Moderuje: Tomáš Feřtek, EDUin, o.p.s.

3 komentářů:

Anna S. řekl(a)...
25. dubna 2011 v 15:17  

Navrhuji, aby každý psychologický názor nebo nápravně edukační postup či technika, které budou pedagogům předkládány a doporučovány prostřednictvím podobných konferencí a mediálních výstupů z nich, byly předem jasně ověřeny a evaluovány výzkumem na reprezentativním množství žáků, tříd, škol.

Jinak si může leckterý psycholog nebo speciální pedagog hlásat, co jej napadne nebo čemu věří, ale výsledky v praxi škol (a prosím nejen u gymnaziálních studentů) mohou být zcela odlišné.
Teorii může prověřit jedině a pouze praxe! Mám pocit, že to stále mnozí nechtějí vzít na vědomí.

Luděk Blaha řekl(a)...
25. dubna 2011 v 17:54  

1. Těch hodných žáků bezesporu.
2. Ředitel školy ze zákona.
3. Značný. Šetří síly a čas.
4. Určitě. Budou-li řezat svoje děti už doma.
5. Jedině pomocí účinných právních norem.
6. Tak to tedy fakt nevím. Soudím, že je to spíš projev značné nedostatečnosti celého systému a tím tedy jakési školské alibi.

To s tím utahování šroubů, to se povedlo. Takový pěkný odborný termín.
V každém případě jsem přesvědčen o tom, že dnes není jediný důvod, proč by děti a mládež nemohly rozlišit mezi vhodným a nevhodným chováním. A není jediný důvod, který by mohl nevhodné chování ospravedlnit. Třeba boj o přežití a podobně.
K udržení kázně je podle mojí zkušenosti dobře stanovit jednoduchá, dobře kontrolovatelná pravidla a důsledně kontrolovat jejich bezpomínečné dodržování, neboť z malých prkotin se postupně rodí velké průšvihy.
A rituály. Na ty se, bohužel, jako na záchytné body v moři chaosu zapomíná. Například zasunutá židle před opuštěním svého místa v učebně, což mnohé dětičky až k smrti uráží a cítí se být zvlášť zavrženíhodným způsobem poníženy, na což si pak mnozí rodiče stěžují. Pikantní je, že převážně ti vzdělaní z tzv. lepších kruhů.

Anonymní řekl(a)...
25. dubna 2011 v 21:08  

Doporučuji doplnit a upřesnit výše uvedené okruhy:
1/ Má společenské klima vliv na kázeňské klima ve škole a školní úspěšnost žáků?
2/Kdo je za kázeń ve škole, potažmo za celospolečenskou morálku zodpovědný?
3/Jakýdopad má na kázeň ve škole a státě řízení školy, potažmo vláda
4/ Mohou nám, zásluhou ministrů Pilipa, Vopěnky, Piťhy, Buzkové, Zemana, Kopicové etc. /mimo Dobeše/ nemotivovaní rodiče pomoci s vytvářením klidné pracovní atmosféry ve škole?
5/ Jak na rodiče, kteří v honbě za penězi či zaopatřením rodiny odmítají nebo nemohou se školou spolupracovat?
6/ Proč jsme se dostali do stadia
potřebného uzavírat smlouvy s rodiči?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.