Bambiriáda 2011 proběhne jako oficiální akce Evropského roku dobrovolnictví

pátek 25. února 2011 ·


Už potřinácté se letos v květnu uskuteční Bambiriáda 2011, tradiční celorepubliková přehlídka činnosti dětských a mládežnických sdružení, domů dětí a mládeže a center volného času. Zájemci se na ni budou moci vypravit v době od 26. do 29. května do některého ze sedmnácti měst naší republiky. Organizátoři pro letošní Bambiriádu zvolili motto Máme se o co podělit; heslo svým obsahem rezonuje s poselstvím Evropského roku dobrovolnictví, jehož oficiální akcí v oblasti mládeže se Bambiriáda stala.


Podle ředitele Bambiriády 2011 Aleše Sedláčka, předsedy pořadatelské České rady dětí
a mládeže (ČRDM), vybrané motto dobře poukazuje na to, že členská sdružení ČRDM vyvíjejí svoji činnost na dobrovolné bázi. „Odhadujeme, že ve sdruženích funguje dvacet šest tisíc dobrovolníků, kteří pracují s dětmi a mládeží. Tito dobrovolníci se při tom se svými svěřenci o cosi dělí: o svůj volný čas, který jim věnují, o svoje vědomosti, které  jim předávají, a také o duchovní bohatství, které mají,“ říká Aleš Sedláček.

Zájemci se budou moci na Bambiriádu vydat do některého z následujících měst: České Budějovice, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Milovice, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Třinec, Zábřeh na Moravě a Zlín. Pořadatelé jim tam nabídnou živé ukázky programové náplně rozmanitých dětských spolků a mládežnických organizací. Pestrá nabídka jejich činorodých aktivit, soutěží a her může pro někoho znamenat třeba jen odpověď na otázku, „co s načatým víkendem“, jiné však může zaujmout i jako celoroční smysluplná alternativa k zájmovým kroužkům
a sportovním oddílům.

Pozornosti návštěvníků – hlavně rodičů s malými dětmi – se v bambiriádních areálech těší prezentace činnosti například Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Junáka – svazu skautů a skautek ČR, Pionýra, Asociace turistických oddílů mládeže, Asociace malých debrujárů ČR, Mládeže Českého červeného kříže, Ligy lesní moudrosti, Royal Rangers a mnoha dalších spolků. Letos k nim ve většině míst patrně přibude také prezentace několika projektů ČRDM. Jde např. o projekt „Kecejme do toho“, zaměřený na strukturovaný dialog s mládeží, projekt „Kamchodit.cz“, opřený o interaktivní mapu vyhledávající informace o možnostech volnočasových aktivit v daném místě nebo o projekt zacílený na propagaci regionu Chrudimsko-Hlinecko.

Rok 2011 byl Radou EU vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví (ERD) předloni. Rada ministrů zodpovědných za kulturu tehdy přijala rozhodnutí, podle něhož se letošek stává „Evropským rokem dobrovolných činností na podporu aktivního občanství“. Smyslem aktivit konaných v rámci ERD je nastavit příznivé podmínky pro dobrovolnictví v Evropské unii a tento fenomén v občanské společnosti dále propagovat. Letošní Bambiriádu lze z tohoto úhlu pohledu vnímat i jako modelový příklad dobře fungující akce opřené o nezištnou pomoc tisíců dobrovolných pomocníků.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.