Bořivoj Brdička: Smysl osobního vzdělávacího prostředí

pondělí 17. ledna 2011 ·

Přestože se svět vyvíjí stále rychleji, některé principy zůstávají odnepaměti beze změny. Jeden takový neměnný princip jsme nedávno popisovali v článku Co má společného budoucnost webu se vzděláváním. Na vývoji současného internetu se v něm ukazuje to, že k pokroku dochází jen tam, kde existuje svoboda, a zisk lze naopak nejlépe generovat v podmínkách závislosti jedněch nad druhými. Vzniká tak poměrně rovnovážný stav, v němž se společnosti podnikající na internetu snaží dostat masy uživatelů do závislosti a stavu nesvobody, a zároveň, mají-li toho stavu dosáhnout a udržet si ho, nutně potřebují, aby pro ně pracovali kvalifikovaní a svobodní lidé schopní myslet inovativně. Bez jejich schopností není uplatnění v globalizovaném prostoru dneška vůbec možné.
Z článku na spomocnik.rvp.cz vybíráme:

Zhoršující se výsledky našeho školství jsou do značné míry způsobeny právě tím, že určující vliv společnosti nedovoluje dětem vnímat význam poznání pro jejich budoucnost. Skoro všichni si uvědomujeme, že naše země i celá Evropa má v celosvětovém kontextu problémy ekonomické. Začínáme chápat, že naše postavení se asi bude ještě zhoršovat. V reakci na to jsme se zatím nezmohli na víc, než na pokles víry v lepší zítřky a na snahu pro sebe urvat, co se dá, dokud to jde.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.