MŠMT: Maturitní generálka začíná 11. října

úterý 5. října 2010 ·

Ve dnech 11. až 14. října 2010 proběhnou na 1225 školách zkoušky maturitní generálky. Celkem 95,4 tisíce žáků, kteří budou v tomto školním roce maturovat, tak dostane příležitost vyzkoušet si testy a písemné práce společné části maturitní zkoušky.


Pro školy představuje maturitní generálka jedinečnou příležitost vyzkoušet si v praxi, jak bude vypadat organizace písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky. Více než 15 tisíc učitelů si navíc bude moci vyzkoušet, co obnáší výkon jejich funkce, na kterou byli v uplynulém roce školeni. Jedná se o funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací zajišťovat maturitu. Žáci zúročí svoji zkušenost nejen při rozhodování o předmětové skladbě své maturity, ale rovněž při přípravě na zkoušky v následujících šesti či sedmi měsících.

Pro MŠMT a CERMAT je maturitní generálka jednou z posledních etap přípravy reformy maturit. V jejím rámci se prověřuje připravenost organizace a logistiky a funkčnost a spolehlivost technologické infrastruktury nové maturity. Výstupy z maturitní generálky poslouží mj. k tomu, aby byly zjištěné nedostatky do května příštího roku, tedy do jarního termínu maturitní zkoušky, odstraněny.

V současné době probíhá od 4. do 8. října distribuce zadání zkoušek do škol. Následující týden dojde k čtyřdenní administraci zkoušek (11. – 14. října). Hodnocení písemných prací ve školách bude ukončeno do 22. října a centrální zpracování všech výsledků pak do konce měsíce. Nejzazší termín pro zpřístupnění výsledků zkoušek maturitní generálky školám byl stanoven na 3. listopad 2010. Bude to 10 dnů před tím, než musí žáci podat řediteli školy přihlášku k maturitní zkoušce 2011. V přihlášce budou muset uvést z jakých předmětů a v jaké úrovni obtížnosti zkoušek chtějí maturovat.

Účast je dobrovolná


Účast škol v maturitní generálce je dobrovolná. Z celkového počtu 1278 středních škol, na kterých se bude v tomto školním roce maturovat, se generálky neúčastní pouze 4%, tj. 53 většinou soukromých škol. 95,4 tisíce žáků možnost vyzkoušet si novou formu maturitní zkoušky naopak využije.

Tři čtvrtiny zkoušek si žáci vybrali v základní úrovni obtížnosti


Žáci měli možnost přihlásit se na dva povinné a jednu nepovinnou zkoušku. Zvolit si mohli základní nebo vyšší úroveň obtížnosti. Ve shodě s modelem nové maturitní zkoušky konají všichni žáci povinně zkoušku z českého jazyka a literatury (didaktický test a písemná práce), pro druhou povinnou a také nepovinnou zkoušku pak měli na výběr mezi cizím jazykem (didaktický test s poslechovým subtestem a písemná práce) a matematikou (pouze didaktický test).

Celkem budou žáci v následujícím týdnu vykonávat 223 tisíc zkoušek, tj. 404 tisíc dílčích zkoušek (223 tisíc formou didaktického testu a 180 tisíc písemných prací). Tři čtvrtiny zkoušek budou žáci konat v základní úrovni obtížnosti, čtvrtinu zkoušek ve vyšší úrovni obtížnosti. Třetina žáků se rozhodla pro nepovinnou zkoušku.

Matematiku si vyzkouší 45 % žáků


Matematiku si v rámci maturitní generálky vyzkouší 45 % žáků, cizí jazyk 90 % žáků. Test i písemnou práci z českého jazyka budou absolvovat všichni. Z cizích jazyků preferují žáci jednoznačně angličtinu – 76 %. Němčinu zvolilo 20 % žáků, zbylá 4 % zkoušek z cizích jazyků připadá na francouzštinu, španělštinu a ruštinu. Překvapivě vysoké procento matematiky svědčí o tom, že se velká část žáků bude na základě zkušenosti z maturitní generálky rozhodovat, zda se u ostré maturity přihlásí k matematice nebo si zvolí cizí jazyk.

Náklady na maturitní generálku dosáhnou 120 mil. Kč


Celkové náklady na realizaci maturitní generálky dosáhnou 120 mil. Kč, Téměř třetina (tj. 39 mil. Kč) z nich je určena na odměny učitelů. Náklady maturitní generálky hradí z 85 % prostředky projektu ESF, 15 % jde ze  státního rozpočtu. Průměrné úhrnné náklady na jednu realizovanou zkoušku činí 297 Kč.

Příloha:

Prezentace z tiskové konference (286 kB)

11 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
5. října 2010 v 8:07  

1. Nějak šité horkou jehlou ( ti stěhováci mi nějak nesedí )
2. Je tam učivo čtvrtého ročníku ( kdo ho v září probíral ? )
3. SPŠ a spol. jsou v obrovské nevýhodě oproti gymnáziu a to podle rozsahu učebního plánu v JČ a M
4. Opravdu nastane zlepšení ?Nakonec zjístíme, že na studium na SŠ dosáhne jen část žáků, protože IQ národa je velmi nízké .

Anonymní řekl(a)...
5. října 2010 v 17:29  

120 000 000,- - to je devítimístné číslo, které vyletí komínem !

Anonymní řekl(a)...
5. října 2010 v 17:39  

Na češtinu na naší SPŠ hledíme jako na zjevení ! Co po nás proboha chcete. Najednou se v září rozhodne a příprava nikde. Na toto platí naši rodiče daně ?

Anonymní řekl(a)...
5. října 2010 v 18:18  

No, nerozhodlo se v září, rozhodlo se mnohem dříve.

To ale nic nemění na skutečnosti, že maturity nejsou připravené a jejich model spojil to nejhorší, co Evropě existuje, do jednoho paskvilu.

Simona CARCY řekl(a)...
6. října 2010 v 10:28  

to, co se objevuje v diskuzi, ukazuje, jak učitelé i studenti stále doufali ve zrušení a přípravě na maturitu se nevěnovali. Teď se logicky cítí zaskočeni. Ano, chápu, že jsou zaskočeni - ale jen svým přístupem a nezodpovědností. Hloupé poznámky stran "stěhováků" postrádají věcné jádro - co udělali ti "stěhováci" špatně? Co je na tom horká jehla?
Dosavadní průběh generálky ukazuje, že stěhováci v ničem nepochybili.

Anonymní řekl(a)...
6. října 2010 v 11:55  

To Simona Carcy: pořád vyprávíte o nezodpovědnosti učitelů. Máte na mysli ty, kteří se neustále proškolují, přičemž další a další certifikáty jim propadají? A ke stěhovákům: ti asi neudělali špatně nic, podělal to Cermat, který teprve v pátek v 18,00 /!/ hodin rozesílal pokyny pro převzetí zásilky, včetně informace, že v pondělí místo v 7,45 /termín dodání/ mám být ve škole ještě o půl hodiny dříve. Mail jsem si přečetla až v pondělí, protože v práci nenocuji. To není horká jehla?

Anonymní řekl(a)...
6. října 2010 v 20:32  

120 000 000 : 1 225 = 97 959,18.....
A pak, že jsme chudý stát...
V listopadu si poklepeme na rameno, jak nám to hezky šlo a od dubna do června 2011 utratíme ještě víc. V době, kdy ředitelé přemýšlí, jak budou platit v roce 2011 elektřinu a plyn, proč ne.
A pak, že jsme chudý stát...

Anonymní řekl(a)...
6. října 2010 v 20:37  

ad matematika
Studenti se bojí cizích jazyků, tak jdou raději na matematiku. To jen naši odborníci si jen něco namlouvají. Vlastně jen to, co chtějí slyšet.

poste.restante řekl(a)...
7. října 2010 v 0:19  

Simona Carcy

Vím o dvou školách, kde ještě minulý týden nefungovaly DDT.
A vím o střední škole, která vznikla před časem sloučením dvou škol - a dnes mají, asi pro jistotu, DDT dva. :)

Pro vstup do IS Certis dostali někteří ředitelé pokyny minulý pátek odpoledne, přičemž pouze ředitel smí zavést do systému další uživatele....

A mohl bych pokračovat ještě dlouho ...

To, že Vy o 95 % problémů vůbec nevíte, ještě neznamená, že neexistují.
Jenomže ti ředitelé a učitelé musí cizí šlendrián rychle a operativně zachraňovat a nemají čas Vás (a ostatní veřejnost) o tom informovat...

Jako obvykle.
Vůbec netušíte, co se děje, ale máte odvahu ostatní urážet a obviňovat z nezodpovědnosti.

Anonymní řekl(a)...
7. října 2010 v 10:25  

znovu Ti musím parabellum sdělit, že školství nerozumíš, stejně jako před rokem

Anonymní řekl(a)...
7. října 2010 v 17:49  

Proč nám naše profesorka češtiny vyhrožuje, že když nezvládneme "pokus na králících", tak nás nechá v pololetí propadnout ? To je fakt síla, to si slíznou v komunálních volbách.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.