Čtenářská gramotnost a projektové vyučování

pondělí 22. února 2010 ·

Občanské sdružení Abeceda získalo finanční podporu z ESF v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (Individuální projekty ostatní 7.1 Počáteční vzdělávání 7.1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání) na projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.


Cílem projektu je podpořit rozvoj čtenářské gramotnosti na základních školách, a to ve třech oblastech:

 1. Čtenářství a čtenářská gramotnost
 2. Čtenářská gramotnost a mediální výchova
 3. Čtenářská gramotnost a tvůrčí psaní

Čtenářskou gramotnost pojímáme jako "schopnost porozumět psanému textu, přemýšlet o něm a používat jej k dosahování určitých cílů, k rozvoji vlastních schopností a vědomostí a k aktivnímu začlenění do života společnosti". (OECD PISA)

Tento projekt je tříletý (od 1.1.2010 do 31.12.2012). Pro jednotlivé roky jsou stanoveny následující priority:

2010 : Mapování stavu čtenářské gramotnosti na školách
2011 : Individuální podpora zapojených škol
2012 : Přenesení příkladů dobré praxe na co nejvíce škol

Hlavní výstupy z projektu:

 1. Internetový portál pro učitele
 2. Internetový portál pro žáky
 3. Soutěž školních časopisů
 4. Soutěž školních literárních sborníků
 5. Dvoudenní víkendové workshopy pro soutěžící
 6. Putovní výstava školních časopisů a literárních sborníků po všech krajích ČR.
 7. Tři CD-ROMy s metodikami pro učitele a elektronickou učebnicí pro žáky (ke každé oblasti jeden)
 8. Závěrečná konference o čtenářské gramotnosti

V současné době pro vás připravujeme webový portál pro učitele www.ctenarska-gramotnost.cz i pro žáky www.sotkoviny.cz a soutěž školních časopisů a literárních sborníků.

1 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
22. února 2010 v 23:30  

To jsme rádi. Nezbývá než panu Sárközimu popřát, aby ho už ta abesence komunitního koberečku v Tvořivé škole přestala po nocích strašit.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.