Reakce MŠMT na četné dotazy škol a dalších zájemců k projektu Ovoce do škol.
MŠMT se na přípravě projektu Ovoce do škol podílí společně s Ministerstvem zemědělství, Státním zemědělským intervenčním fondem, Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem financí. Samotná realizace však plně spadá do kompetence Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Přehled schválených dodavatelů ovoce a zeleniny bude koncem ledna 2010 zveřejněn na webových stránkách www.szif.cz a poslouží školám, které mají o projekt zájem, ke snadné orientaci ve schválených dodavatelích.
Každá škola, která se chce projektu zúčastnit, si vybere jednoho schváleného dodavatele, k němuž se přihlásí. Tento dodavatel jí dodá produkty během celého školního roku. Pokud škola nebude s dodavatelem spokojena, nebo se z jiného důvodu rozhodne spolupráci s ním ukončit, může tak učinit s platností od dalšího školního roku. Od dalšího školního roku se škola rovněž může přihlásit k jinému dodavateli.
Podpora bude poskytována na tyto produkty:
- čerstvé ovoce a zeleninu, popřípadě balené čerstvé ovoce a zeleninu, pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky a sladidla
- balené ovocné a zeleninové šťávy, pokud neobsahují přidaný cukr, sůl, tuky a sladidla
Podíl balených ovocných a zeleninových šťáv může činit nejvýše 25 % celkového počtu produktů dodávaných do každé školy, s níž má dodavatel uzavřenou smlouvu o dodávání produktů v průběhu příslušného školního roku.
Každé balení ovocné a zeleninové šťávy a každé balení čerstvého ovoce a zeleniny musí být označeno nápisem „Ovoce do škol".
Školy by se na změnu stravovacích návyků žáků měly zaměřit především v rámci svých doprovodných opatření, a to jak ve výuce, tak při realizaci tematicky zaměřených akcí. Návrh těchto doprovodných opatření bude již brzy zveřejněn na webových stránkách MŠMT a rozeslán elektronicky do všech základních škol.
8 komentářů:
"Každá škola, která se chce projektu zúčastnit, si vybere jednoho schváleného dodavatele, k němuž se přihlásí. Tento dodavatel jí dodá produkty během celého školního roku. Pokud škola nebude s dodavatelem spokojena, nebo se z jiného důvodu rozhodne spolupráci s ním ukončit, může tak učinit s platností od dalšího školního roku."
Roční výpovědní lhůta... Soudruzi, soudruzi, nechte už toho a zkuste se uživit nějak jinak než jako úředníci tohoto státu.
Vy si přestanete vyskakovat, až ČŠI při tematické inspekci zjistí, že jste překročil podíl balených ovocných a zeleninových šťáv o 1,5 % celkového počtu produktů dodávaných do každé školy a navíc jste nezabezpečil, aby každé balení ovocné a zeleninové šťávy a každé balení čerstvého ovoce a zeleniny bylo označeno nápisem „Ovoce do škol".
Má poslední osobní zkušenost s ČŠI je naštěstí už dost stará, ale ta dotyčná osoba, se kterou jsem tehdy mluvil, by zcela jistě nedokázala určit 25 % nějakého celku... Fakt ne.
Trpíte, pane kolego, zřejmě syndromem většiny dlouholetých pedagogů, který spočívá v tom, že považujete všechny lidi ve svém okolí za blbce.
V případě žáků je to mnohdy opodstatněné, ale představitele kontrolních orgánů hrubě podceňujete. Drtivá většina pracovníků ČŠI se totiž rekrutuje z řad velice schopných kantorů, kteří byli natolik chytří, že pochopili tu skutečnost, že práce inspektora je mnohem méně stresující, časové mnohem méně náročná (odpadají přípravy, opravy písemek, dodatečná zkoušení apod)a navíc pestřejší, spojená s cestováním po krajích a poznáváním stále nových a nových vyděšených, strachem zcela paralyzovaných
lidiček.
Školní inspektor má tak mnohem více času na své záliby a koníčky, než průměrný učitel. :-)
Pravda pravdoucí. Už snad někdo viděl vynerveného inspektora, s kruhy pod očima, jak přikvačí do třídy, řka: "Rychle mi, pane kolego, ukažte nějaké to rámcové zkompetentňování. Evaluaci si udělejte sám a já běžím, musím dneska udělat ještě dvě základky."
K tomu má inspektor služební noťas za 50000 Kč, 3G modem s neomezeným datovým tarifem, v práci na stole další PC za 40000 Kč, serverovna ČŠI je narvaná blade servery za miliony... Hezky jste si to chlapci vybavili, výpočetní technika MŠMT, ČŠI a CERMAT stála víc než výpočetní technika koupená loni ZŠ!
zamyslel se již vůbec někdo nad tím, kdo bude vydávat a kdo bude uklízet poházené ovoce a zeleninu ? Již nyní mají žáci na naší škole výběr ze 3 druhů salátů! Kdyby si nebrali vyučující, tak to v nosičích snad shnije. Podstata je v rodině !! EU a vláda jen plýtvají penězi a výživu přenášejí na školu. Kdo si dítě "vyrobí", nechť se o něj i stará !
- v pondělí vydáme školní mléko
- v úterý vydáme školní ovoce
- ve středu vydáme školní zeleninu
- ve čtvrtek vydáme zeleninovou šťávu
- v pátek vydáme banány
- v sobotu a v neděli budeme chodit po rodinách a vařit jim
Okomentovat