Stanovisko SKAV ke Standardu kvality profese učitele

pátek 8. května 2009 ·

SKAV vítá zahájení diskuse o standardu učitelské profese. Smysl standardu vidíme v tom, že jasně definuje roli, funkci a činnost učitele vzhledem k potřebám společnosti a transformaci vzdělávání.
Standard by měl podle SKAV sloužit především:


- k definování státní zakázky pro přípravné vzdělávání učitelů
- k cílené odborné i finanční podpoře učitelů v jejich profesním rozvoji
- k účinnému vykonávání profese a k profesní sebereflexi
- ke koncipování účinného systému DVPP
- k pochopení smyslu a přijetí cílů transformace učiteli i veřejností SKAV zdůrazňuje podpůrnou funkci standardu pro učitele v praxi. S jeho pomocí učitel hledá cestu zlepšování a může se opírat o cílenou metodickou podporu.

SKAV trvá na tom, že standard může pozitivní úlohu sehrát jen v případě, že budou splněny podmínky pro jeho užitečné fungování. Nebudou-li podmínky zajištěny, standard může naopak působit negativně.

Které podmínky musejí být zajištěny:

- Standard bude považován za nástroj podpory učitelů, a ne za nástroj kontroly. Jako s takovým se s ním bude zacházet na všech úrovních systému. Učitelé ho budou využívat k sebezlepšování a k hledání cílené podpory v něm, ředitelé ho budou využívat jako pomůcku pro pedagogické vedení sboru, vysoké školy připravující učitele ho využijí k formulování profilu absolventa, poskytovatelé dalšího vzdělávání se zaměří na dovednosti popsané ve standardu. Vedení resortu vytvoří finanční a organizační podmínky pro využití standardu k profesnímu růstu učitelů.
- Standard bude vyvinut s pomocí veřejné diskuse o něm, v níž bude brán vážně každý hlas.
- Standard bude vycházet z obecnějšího popisu nových rolí učitele a žáka, nového pojetí profese učitele ve změněných společenských podmínkách.
- Standard bude formulován co nejsrozumitelněji.
- Standard bude formulován na takových úrovních náročnosti, které jsou reálně dosažitelné.
- Standard nebude považován za hotový dokument, ale bude se pravidelně revidovat podle potřeb společnosti a profesních poznatků.
- Učitelé budou mít k dispozici potřebnou podporu na cestě k dosahování standardu. Bude to především další vzdělávání včetně systémové individuální kolegiální podpory ve škole, začínající učitelé získají provázející učitele, rozvinou se další formy metodické podpory.
- V budoucnu se standard stane základem pro systém profesního růstu na několika úrovních. Profesní růst bude pevně propojen s odměňováním podle kvality vykonávané práce. Dojde k celkovému zásadnímu navýšení platů učitelů a výdajů na školství obecně.
- Tvorba a zavedení standardu bude v souladu s ostatními opatřeními vzdělávací politiky (např. systém DVPP, pravidla hodnocení ČŠI, výše normativu na ONIV, vzdělávání ředitelů škol).

Jaroslava Simonová
předsedkyně SKAV, o. s.
www.skav.cz

ČLENSKÉ ASOCIACE SDRUŽENÉ VE SKAV:

- AISIS - Asociace pedagogů základního školství ČR
- Asociace pro domácí vzdělávání
- Asociace předškolní výchovy
- Asociace waldorfského školství
- Česká sekce DCI
- Sdružení zastánců dětských práv
- JOB - Kritické myšlení
- PAU - Program „Škola podporující zdraví"
- Projekt ODYSSEA
- Sdružení pro výchovu k občanství a demokracii
- Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina
- Sdružení TEREZA
- Skupina NEMES
- Společnost Montessori
- Společnost pro mozkově kompatibilní vzdělávání
- Step by Step ČR
- Čestný člen - Zdena Vildová
- Čestný člen - Jana Hrubá

1 komentářů:

Petr řekl(a)...
10. května 2009 v 16:16  

- Standard bude považován za nástroj podpory učitelů, a ne za nástroj kontroly. Jako s takovým se s ním bude zacházet na všech úrovních systému. Učitelé ho budou využívat k sebezlepšování a k hledání cílené podpory v něm, ředitelé ho budou využívat jako pomůcku pro pedagogické vedení sboru, vysoké školy připravující učitele ho využijí k formulování profilu absolventa, poskytovatelé dalšího vzdělávání se zaměří na dovednosti popsané ve standardu. Vedení resortu vytvoří finanční a organizační podmínky pro využití standardu k profesnímu růstu učitelů.
- Standard bude vyvinut s pomocí veřejné diskuse o něm, v níž bude brán vážně každý hlas.
- Standard bude vycházet z obecnějšího popisu nových rolí učitele a žáka, nového pojetí profese učitele ve změněných společenských podmínkách.
- Standard bude formulován co nejsrozumitelněji.
- Standard bude formulován na takových úrovních náročnosti, které jsou reálně dosažitelné.
- Standard nebude považován za hotový dokument, ale bude se pravidelně revidovat podle potřeb společnosti a profesních poznatků.
- Učitelé budou mít k dispozici potřebnou podporu na cestě k dosahování standardu. Bude to především další vzdělávání včetně systémové individuální kolegiální podpory ve škole, začínající učitelé získají provázející učitele, rozvinou se další formy metodické podpory.
- V budoucnu se standard stane základem pro systém profesního růstu na několika úrovních. Profesní růst bude pevně propojen s odměňováním podle kvality vykonávané práce. Dojde k celkovému zásadnímu navýšení platů učitelů a výdajů na školství obecně.
- Tvorba a zavedení standardu bude v souladu s ostatními opatřeními vzdělávací politiky (např. systém DVPP, pravidla hodnocení ČŠI, výše normativu na ONIV, vzdělávání ředitelů škol).

RE: Science fiction - něvěřím, že to tak bude někdy fungovt, páč v reálu je to přesně naopak.!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.