Dalibor Martíšek: Jak vykroužit čtverec

čtvrtek 16. dubna 2009 ·

Dnes (snad) naposled se vracím ke konstrukci čtverce. Poprvé jsem se o ní zmínil v článku Obdélník? Neznám…, podruhé v blogu Ryska a úhloměr v geometrii. Tam jsem reagoval na jednu poznámku v diskusi, že čtverec se dá sestrojit jen pomocí kružítka, že prý je to úloha pro základní školu. Trochu provokativně jsem dal tuto úlohu „do placu“ a byl jsem zvědav, kdo na co přijde. Dostaly se ke mně různé nápady, žádné řešení však nebylo správné. A protože se mnozí z vás o správné řešení zajímali a protože je to už dost dlouho, nerad bych zůstal dlužen odpověď. Následující text není zrovna beletrie, ale kdo se chce trošičku potrápit přemýšlením, podívejte se.
Diskuse ke článku

Autor: potrefený (83.208.81.xxx) Datum: 16. 4. 7:44
Titulek: dokonalé

Tak přesně pro tohle miluji matematiku!

Autor: potrefený (83.208.81.xxx) Datum: 16. 4. 7:44
Titulek: dokonalé

Tak přesně pro tohle miluji matematiku!

Autor: Dalibor Martišek (212.96.177.xxx) Datum: 17. 4. 19:23
Titulek: Re: dokonalé


Já též, já též ...

Autor: Antonín Rükl (82.208.37.xxx) Datum: 16. 4. 9:43
Titulek: McGiwer

v jednom přihlouplém seriálu dokázal hrdina pomocí provázku otevřít terzor nebo kusem ledu odpálit kanón. Nevím, jestli je uvedený článek dokladem toho, co autor před víc měsíci prokázat chtěl - že žáci neumí uvažovat a že je učitelé k tomu nevedou. Podle mne dokázal jen to, že za cenu absurdní složitosti ON osobně zvítězil. Je to jako splnit stranický úkol - je to sice blbost, ale musí být splněna... Geometricky skvělé, ale což třeba zkusit vytýčit čtverec pomocí tyče zabodnuté do země a přesného chronometru (hodinek)? Není to výzva?

Autor: Dalibor Martišek (212.96.177.xxx) Datum: 17. 4. 19:26
Titulek: Re: McGiwer


V jedněch přihlouplých dějinách dokázal hrdina sestrojit kružítkem všechno, na co ostatní potřebovali ke kružítku ještě pravítko. Jiný chtěl běžel rychleji než kůň v něčem, co nebude mít nohy. Další prohlásil, že hodlá plaval v lodi, co bude těžší než voda a lítat ve stroji, který bude těžší než vzduch. Někdo si kdysi dokonce umanul takovou blbost, že pošle lidský hlas přes oceán. A kdosi kdysi prohlásil, že to nic, co právě škube žabími stehýnky, bude jednou číst, psát a počítat.

Takové hovadiny! Není divu, že se jim všichni "chytří" tenkrát smáli a pozastavovali se nad tím, že přemýšlejí o takových absurdních složitostech. Vždyť přece kůň, vor, balón a pošta fungují docela dobře. Dnes titíž pojídači medových koláčů, kteří sami nikdy nic nevymyslí, zcela bezostyšně využívají vynálezy těchto hrdinů (konkrétně třeba počítač) k tomu, aby lidem, kteří jsou ochotni přemýšlet, opět nadávali do blbců.

PS: sestrojit čtverec s chronometrem a tyčí zabodnutou do země výzva není. Je docela snadné. Tento stranický úkol ale plnit nebudu, abych v někom opět nevyvolával falešný dojem, že JÁ chci nad někým osobně vítězit.

Autor: ignorant (62.240.190.xxx) Datum: 16. 4. 22:11
Titulek: ano, to je kvaalitní učivo pro žáky ZŠ

Kolego - občas sestupte do dolních pater českého školství. Přejde Vás humor. On Vás humor přejde i na většině osmiletých gymnázií v ČR

Autor: Dalibor Martišek (212.96.177.xxx) Datum: 17. 4. 19:28
Titulek: Re: ano, to je kvaalitní ....


Ono je to možná naopak. V těch dolních patrech se člověk pohybuje po většinu svých dní. A občas je třeba se trochu zvednout.

Autor: Zen (62.24.91.xxx) Datum: 17. 4. 20:55
Titulek: Drobne upresneni

Ja nepsal, ze to je uloha pro ZS, ale uloha, ktera se vyskytla v matematicke olympiade pro ZS.
Trosku rozdil ...

Autor: Dalibor Martišek (212.96.177.xxx) Datum: 18. 4. 19:21
Titulek: Re: Drobne upresneni


Pane kolego,

omlouvám se za trochu nepřesné vyjádření. Vím, že jste psal o olympiádě a formulace "je to úloha pro ZŠ" nebyla mířena na Vás, ale na autory té olympiády. Protože i když je to olympiáda, mělo by se najít aspoň pár žáků ZŠ, kteří by to udělali. A já bych některého takového docela rád viděl.

A propos - dobře, že jste se ozval. Nevíte aspoň přibližně, kdy to v té olympiádě bylo? Celkem rád bych si to našel.

Díky D. M.

Autor: Zen (62.24.91.xxx) Datum: 20. 4. 21:18
Titulek: Re: Re: Drobne upresneni


Skleroza pracuje a hloda ...

Zkusil bych mezi lety 1980-89, presneji to uz nevim.
Ostatne s touhle roztomilou ulozkou me seznamil kolega Nekvinda, takze spis na nej (pokud se znate )

Autor: Radek Sárközi (89.176.240.xxx) Datum: 17. 4. 22:57
Titulek: Super!

Je lepší, když žáci pomocí kružítka krouží čtverec, než když ho zabodávají do spolužaček!

Autor: ignorant (62.240.190.xxx) Datum: 18. 4. 15:19
Titulek: Re: Super!


To kružítko ?

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.