Petr Kolman: Správní orgán versus správní úřad

čtvrtek 17. dubna 2008 ·

Otázka: Jaký je rozdíl mezi správním orgánem a správním úřadem? Je to totéž?

Odpovídáme:

In media res: 

Nejedná se o totéž. Byť je pravda, že se tyto pojmy v médiích používají někdy promiskuitně a to dokonce i samotnými právníky. Pro zajímavost uveďme, že i mezi internetovou veřejností populární Wikipedia, tyto pojmy slučuje – při zadání výrazu  „správní orgán“ vás automaticky převede na stránky vysvětlující pojem „správní úřad“.

Zjednodušeně řečeno – správní orgány můžeme rozdělit na správní orgány úředního typu (tedy správní úřady) a správní orgány neuředního typu (srov. Průcha, P.: Správní právo – obecná část, 7.vydání, nakl. Doplněk, 2007, str.125).

Jak již říkávali staří Římané nejlépe se učí na konkrétních příkladech – ukázkou správního orgánu neuředního typu je kupř. zastupitelstvo obce či kraje nebo Vláda ČR, příkladem správního orgánu úředního typu je např. obecní či krajský úřad,  úřad práce, katastrální úřad a řada dalších. 

Správní úřad je tedy podmnožinou pojmu správní orgán. Jinak řečeno – správní orgán nemusí být vždy správním úřadem.

Hezký jarní den!Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.