Martin Šín: GCompris – software pro děti

středa 21. června 2006 ·

Jak uvádějí tvůrci tohoto projektu: „GCompris je vzdělávací software, který nabízí různé aktivity pro děti od 2 do 10 let“. A že jich není zrovna málo, v současné verzi 7.4 jich naleznete na 80. Cílem projektu je poskytnout volně dostupnou alternativu v široké nabídce vzdělávacího softwaru.

Takže není problém stáhnout verzi určenou pro všechny běžné linuxové distribuce - zastoupena je Mandriva, Debian, Ubuntu, Gentoo, Suse a další. S operačním systémem MS Windows je tak trochu potíž. Tvůrci projektu omezili verzi pro Windows, a tak si můžete stáhnout pouze demoverzi. V ní se pak nachází menší počet aktivit. Pokud chcete plnou verzi, můžete si ji zakoupit. Autoři se takto snaží o zviditelnění operačního systému GNU/Linux a jeho zvýhodnění oproti Windows.

Instalace programu

Balíček pro vaší distribuci si můžete stáhnout ze stránek projektu, ale zřejmě v ní bude již obsažen. Závislostí není mnoho, a tak záleží na tom, co všechno chcete používat. Pro začátek si vystačíte s knihovnou a daty AssetML, ta se používá pro zpřístupnění zvukových nahrávek. Nahrávek naleznete v GCompris celou řadu, Budete-li chtít používat profily uživatelů, je nutné nainstalovat také Pysqlite. Pokud chcete vytvářet pokusy s elektřinou, pak nainstalujte také Gnucap a konečně můžete využít i schopností programu Tuxpaint, i když je jednoduchý grafický editor již obsažen.

V současné době byl dodělán český překlad programu i zvukové nahrávky. Takže vše je hotové a objeví se nejpozději v příští verzi. Pokud budete netrpěliví, tak si příslušné soubory můžete stáhnout samostatně a přidat do programu.

Hrajeme si

Když jsem program spustil poprvé, strávil jsem u něj dost času a velmi mě zaujal. Odkaz na něj jsem rozeslal na IRC, a tak se hned dostali do výhody ti, co už mají nějakého toho potomka. Ostatní (včetně mě) jen tiše záviděli. Věřím, že program dětem zajistí spoustu hodin zábavy, ale jak se říká: omalovánky jsou omalovánky. :-)

Nová verze 7.4 se dočkala také nového vzhledu, tlačítka jednotlivých kategorií však zůstala stejná a opět přibyla další. Jednotlivé aktivity jsou rozděleny do osmi kategorií a pro představu si je nyní projdeme:

 1. Poznej počítač

  1. Manipulace s klávesnicí

   • Hoď Tuxovi míč – stisknutím dvou kláves [Shift] najednou hoď míček Tuxovi

   • Jednoduchá písmena – napiš padající písmeno dřív, než dopadne na zem

   • Čísla na kostce – spočítej tečky na kostce a číslo napiš dříve, než kostka dopadne na zem

   • Padající slova – napiš slovo dřív, než se dotkne země

  2. Manipulace s myší

   • Klikni na mě – klikni na rybku dřív, než opustí akvárium

   • Klikej myší – trénink kliknutí myší, odstranění obdélníků zakrývajících obrázek

   • Hýbej myší – trénink pohybu myši, odstranění obdélníků zakrývajících obrázek

   • Ovládej hadici – trénink přesnosti a plynulosti posunu myši

   • Dvojklik myší – trénink dvojkliku myši, odstranění obdélníků zakrývajících obrázek

 2. Objevitelské aktivity

  1. Aktivity s barvami

   • Barvy – poslechni si jméno barvy a klikni na ni

   • Sestav mozaiku – seskup barvy ve stejném pořadí, jako je na vzoru

   • Čtení barev – přečti si název barvy a vyber ji

   • Pokročilé barvy – poznej pokročilé barevné odstíny

  2. Aktivity s bludištěm

   • 3D bludiště – projdi bludištěm k cíli, svou pozici kontroluj na mapě

   • Bludiště – celkem 3 varianty, od obyčejného až po neviditelné bludiště

  3. Paměťové aktivity

   • Hra se zvukem – obdoba pexesa, ale tentokrát se zvukem, možnost hrát proti Tuxovi

   • Hra s obrázky – klasické pexeso, možnost hrát proti Tuxovi

   • Železnice – sestavení vláčku podle předlohy, ten se zobrazí jen na chvíli

  4. Rozmanité aktivity

   • Přiřazování položek – které obrázky patří logicky k sobě?

   • Dokonči skládačku – přetažení obrázku na ten správný obrys

   • Chronologie – uspořádání příběhu tak, aby na sebe snímky navazovaly

   • Najdi levou/pravou ruku – je tato ruka pravá, nebo levá?

   • Algoritmy – doplň objekty v řadě, aneb co zde chybí?

   • Učení se hodin – nastav čas na hodinách podle zadání

   • Tabulka – přiřaď objekty v závislosti na daném objektu v řádku a hodnotě ve sloupci

   • Umísti země – přesuň země na správné místo na mapě

  5. Zvukové aktivity

   • Melodie – opakuj melodii podle zadání

 3. Výzkumné aktivity

  1. Parašutista – naveď parašutistu Tuxe na loď

  2. Plavební komora – jak funguje? Nauč se ji ovládat

  3. Koloběh vody – pochopení koloběhu vody

  4. Elektřina – poznej základní principy elektřiny

  5. Řízení ponorky – ovládání ponorky

  6. Námořní závod – vyhraj závod a nauč se základy programování, možnost hrát proti počítači

 4. Zábavné aktivity

  1. Fotbal – dostaň míč do branky

  2. Tuxpaint – spuštění Tuxpaintu

  3. Šestiúhelník – nalezni jahodu klikáním na modré šestiúhelníky, určování polohy jahody podle barevného odstínu

  4. Kresba nebo animace – kreslení základních útvarů a vytváření animací, možnost uložení ve formátu GCompris a SVG

 5. Matematika

  1. Početní aktivity

   • Algebraické aktivity – sčítání, odčítání a násobení v zadaném čase

   • Hra s Mucherem – zábavná aktivita procvičující operátory rovná se, nerovná se, násobeno, děleno a hledání prvočísel

   • Matematické aktivity procvičující paměť – matematické pexeso, možnost hrát proti Tuxovi

   • Vyrovnání vah – přidej správná závaží tak, aby se váhy vyrovnaly

   • Terč – tref se do terče a spočítej výsledek

   • Hledání správných operací pro nalezení výsledku

  2. Geometrie

   • Kreslící nástroj

   • Překreslení jednoduchého rovinného útvaru

   • Zrcadlení objektu

  3. Trénink počítání

   • Počítání položek na ploše – nutno objekty nejprve roztřídit a pak spočítat

   • Čísla na kostce – spočítej součet čísel na kostce dřív, než se dotknou země

   • Magický klobouk (sčítání) – procvičení operace sčítání

   • Magický klobouk (odčítání) – procvičení operace odčítání

   • Peníze – zaplať za výrobek

   • Čísla v pořadí – seber vrtulníkem mraky v tom správném pořadí

   • Krmení Tuxe – spočítej vzdálenost mezi Tuxem a rybou

   • Hádej číslo

 6. Hlavolamy

  1. Sestav skládačku – puzzle

  2. Tangram – sestav ze sedmi n-úhelníků útvar podle obrázku

  3. Vytvoř stejný model – pomocí jeřábu přesuň objekty podle obrázku

  4. Zjednodušené Hanojské věže – zjednodušená varianta pro menší děti

  5. Super mozek – najdi Tuxův poklad

  6. Posouvání bloků – přesun auta z parkoviště do brány vpravo

  7. Hanojské věže

  8. Sudoku

  9. Hra patnáct – vzestupné seřazení čísel ve čtverci

 7. Čtecí aktivity

  1. Klikni na písmeno – najdi písmeno, které se ozve

  2. Procvičení čtení – co je na obrázku? Vyber správnou volbu.

  3. Doplň písmeno

  4. Procvičení vertikálního a horizontálního čtení – objevilo se v textu tohle slovo?

  5. Název obrázku – přiřaď obrázek k jeho názvu

 8. Strategické hry

  1. Šachy

  2. Oware

  3. Poslední prohrává

  4. Spoj čtyři

Jak by řekl Švejk, je toho požehnaně a všeho moc škodí. Já bych mu odporoval. Je toho sice hodně, ale je to propracované a v celku to do sebe zapadá, také musím ocenit snadné a intuitivní ovládání, rozdělení aktivit na ty, kde se něco nového učím, kde něco procvičuji a zkouším svoje schopnosti, situace, kdy jsem omezen časovým limitem, nebo si mohu svoji odpověď v klidu rozmyslet. Užitečná je také možnost soutěže s počítačem (Tuxem) anebo hry s dalším člověkem. Po každém úspěchu je dítě ihned pochváleno, a to jak slovně, tak obrázkem. V případě chybné odpovědi se může opravit.

Používáme GCompris

Z pohledu rodiče nebo učitele nám toho program nabízí také mnoho. U většiny aktivit nalezneme informace o požadavcích na dítě (předpoklad pro aktivitu), cíl aktivity, návod k jejímu úspěšnému zvládnutí a případně i další informace o vzniku aktivity nebo její historii (kredity). U každé aktivity pak navíc nalezneme určitý počet hvězdiček, který nám říká, pro jak staré dítě je hra určena.

Pokud však chceme ještě více, můžeme použít Administrační rozhraní GCompris. To spustíme takto: gcompris -a. Poté budeme moci vytvářet uživatele, třídy a skupiny. Jim pak přidávat profily (nastavit třeba jazyk programu, zobrazené nabídky) a do budoucna i sledovat jejich aktivity a úspěchy.

Díky propracovanému rozhraní pro vývojáře a dobré dokumentaci stále přibývají další a další aktivity. Dokonce se v některé z příštích verzí plánuje i vytvoření nástroje pro jednoduché přidávání aktivit. Příjemnou zábavu vám a hlavně dětem.

Odkazy:

http://gcompris.net
Domovská stránka GCompris

http://www.ofset.org/assetml
Domovská stránka AssetML

http://www.geda.seul.org/tools/gnucap/
Domovská stránka Gnucap

http://www.newbreedsoftware.com/tuxpaint/
Domovská stránka Tuxpaint

Poznámky:

Na překladu programu pracoval v nedávné době autor článku, zvukové nahrávky namluvila Naďa Pourová. Při překladu byla použita předchozí verze, kterou vytvořil Miloslav Trmač. Díky všem.

V článku uvedený seznam aktivit dostupných v programu neslouží k vyplnění volného místa, ale k získání přehledu o možnostech, které se nám nabízí. Stejně tak k pochopení komplexnosti tohoto souboru her. :-)

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem LinuxEXPRES. Objednejte si balíček šesti čísel a získejte sedmé zdarma. Článek je uveřejněn s GNU FDL licencí (anglicky, česky).Martin Šín

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.