Česká škola v Evropské unii

pondělí 26. září 2005 ·

Je možné i přes překážky – např. školský zákon v platnosti v průběhu školního roku – dosáhnout na soukromé škole zajímavých výsledků?

Bohudík, existují v EU země, které uznávají kvalitu vzdělání našich středoškoláků bez ohledu na to, zda jde o školu státní či soukromou. V tomto ohledu máme asi štěstí, že stěžejním cizím jazykem je u nás italština, jazyk nejen uchu dobře znějící, melodický, nepatřící mezi nejoblíbenější, ale i jazyk, jehož výuka dosud nemá  v naší zemi velkou tradici. Náš příspěvek k rozvoji znalostí italského jazyka je proto v Itálii, ale i v některých dalších zemích EU velmi uznáván. Není to ovšem tak, jak se mnozí neschopní závistivci domnívají, že dotace rostou vzhledem k výsledkům školy, je tomu spíše naopak, neboť cizí jazyk musí vyučovat kvalitně připravení cizinci, jejichž životní náklady jsou o něco vyšší než naše a škola si tento nadstandard platí sama.

Jaký přínos české vzdělávací soustavě, jaké zajímavé výsledky může také soukromá škola předložit? Za zmínku  rozhodně stojí projekt COMENIUS 1 – progethi linguistici – s názvem „Paesi in giallo: dalla lettura alla scritura“. Nejlepší  studenti z vyšších ročníků pracovali  se střední školou v Palermu (Sicílie) na projektu – Detektivní žánr ve střední Evropě očima Prahy a Palerma.

Čestní zástupci školy reprezentovali ČR na zasedáních Evropského studentského parlamentu v Římě a na Sicílii – dostali pochvalu za tvůrčí stud. aktivitu a výbornou reprezentaci školy i české středoškolské mládeže.

Velkou radost sobě, nám i rodičům udělali studenti maturitního ročníku, tedy 6. ročníku – 35 z nich (z 38 celkem) vykonalo letos v květnu státní zkoušku z italského jazyka organizovanou Pražským comitetem agentury „Societá Dante Alighieri“. Zkouška byla uskutečněna v Praze a vyhodnocována na univerzitě „LA SAPIENZA“ v Římě.

To je jen několik větších zajímavých akcí, v nichž se naši  studenti angažují a dobře prezentují. Běžnou vzdělávací a reciproční spolupráci s italskými školami, resp. s italskými firmami v ČR, atd. bereme jako samozřejmou.

Můžeme se těšit, že o studenty ČIJG bude i nadále tak veliký zájem, jako je dosud – s každým rokem  přicházejí žáci s lepšími studijními předpoklady. Loňský průměr přijatých dvou tříd byl 1,35, letos se dokonce vyšplhal na 1,30 a studenti se k nám povětšinou hlásili už v I. kole!

Nad soukromými školami není třeba dělat otazníky, ale spíše pozitivní vykřičníky, a ony pověstné „batůžky s dotacemi“ by si jejich žáci určitě zasloužili, jsou to děti rodičů, kteří platí daně stejně, jako všichni ostatní!

Mgr. Vlasta Kubátová

Česko – italské jazykové gymnázium Praha



tisková zpráva

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.