V počítačových sítích plní server celou řadu úkolů, většinu z nich ale běžný uživatel nevnímá. Co všechno musí zvládnout server v sítích zelených škol? Jaké operační systémy se na serverech používají?
Přestože informace o ukončení projektu Internet do škol jsou opakovaně prezentovány, dle dotazů docházejících do redakční pošty řada zelených škol má jen nejasné představy o tom, co je čeká. Neuškodí tedy zopakovat zásady převodu informačních a komunikačních technologií z projektu Internet do škol do majetku škol. Nejprve krátká rekapitulace současného stavu:
Na škole byla instalována v počítačové učebně síť, čímž jsou míněny tzv. pasivní prvky sítě. Vzhledem k tomu, že se jedná o součást budovy školy, byla tato síť převedena ihned po její instalaci do majetku vlastníka budovy, tj. většinou školy či jejího zřizovatele.
Škola byla vybavena určitým množstvím počítačů (podle velikosti školy byly školy rozděleny na tzv. kategorie A, C, E); jeden z těchto počítačů je vždy učitelský, zbylé jsou počítače žákovské.
Škola dále dostala do užívání jako součást počítačové učebny:
server (netýká se škol typu A, které server nemají),
záložní energetický zdroj (tzv. UPS),
tiskárnu a
síťový rozbočovač (tzv. hub či switch). Tato zařízení jsou rovněž ve vlastnictví společnosti AutoCont On Line, a. s.
Posledním zařízením, které škola využívá, je tzv. router, který zajišťuje vnější komunikaci školní sítě s Internetem. Zůstává ve vlastnictví Českého Telecomu, a. s.
Podle smluvních ujednání mezi MŠMT a společností AutoCont On Line (ACOL) přejdou do vlastnictví zelených škol technologie uvedené pod body B a C4. Nad rámec smluvních ujednání ACOL zajistí na základě žádosti školy rovněž převod všech zbývajících technologií, tedy serveru, tiskárny a záložního zdroje. Převod všech těchto technologií do majetku školy bude mít formu prodeje za symbolickou částku 1 Kč. V případě, že škola nevyužije komplexní nabídky ACOL Pokračování, musí při převodu technologií C1-C3 zaplatit poplatek přibližně tři nebo pět tisíc korun. Pokud škola ukončí současnou smlouvu s ACOL a ponechá si veškerý hardware (PC a server), pak škole zůstává pouze operační systém MS Windows 2000 Professional na učitelském a žákovských PC. Zde musíme připomenout výhodnost nabídky ACOL Pokračování pro školy, které nemají dostatečné odborné zázemí a neplánují v této oblasti změny. V ceně nabídky ACOL je i dálková správa všech dalších PC školy, které budou do sítě integrovány.
Pokud zelená škola hodlá jít vlastní cestou při správě, případně propojit dvě dosud oddělené sítě ve škole, má několik možností volby operačního systému pro získaný server. Pro posouzení vhodnosti by bylo dobré si ujasnit a zvážit řadu faktorů, jako například:
co všechno zvládne správce sítě a jak chce na sobě pracovat,
kolik bude mít času na instalaci a správu samu,
jak se bude ICT ve škole rozvíjet, případně jaké technologie jsou mimo síť Internetu do škol,
co všechno chce škola na serveru provozovat,
jak jsou provozovány sítě zřizovatele,
jací odborníci jsou v okolí školy k dispozici.
Obecně jsou možné tři způsoby instalace a nastavení: vlastními silami, s pomoci kamaráda či kolegy z jiné školy nebo spřátelené firmy, případně dodávka na klíč. A operační systémy jsou také v podstatě tři možné:
MS Windows 2000 Server (to je ten, který zelené školy dosud měly), případně novější verze 2003 Server (vhodnost je možná sporná pro převzatý, z dnešního pohledu nepříliš výkonný server)
Novell NetWare (ten ale nyní „fúzuje“ s OS Linux, čili je spíše pro ty, co ho již dobře znají nebo používají).
Některá distribuce Linux (případně FreeBDS apod.)
U první a druhé varianty je nákup vhodný prostřednictvím například Střediska multilicenci či dalších subjektů prodávajících školní verze. Cena serverové verze MS Windows je nyní zhruba 2 300 Kč a je nutné dokoupit i klientské licence pro počítače v síti po zhruba 160 Kč (čili cena za licence pro největší standardní síť z Internetu do škol typu E jsou necelé čtyři tisíce). Licence Novell NetWare 6.5 pro školy stojí 5 800 Kč pro 25 uživatelů, 9 300 Kč pro 50 uživatelů a 19 300 Kč pro 250 uživatelů (NetWare požívaly či používají stále stovky škol). V třetím případě můžete zakoupit krabicovou verzi některé distribuce Linux s předplacenou podporou (opět možno i u Střediska multilicencí, kde Mandriva Linux Corporate Server 3.0 pro neomezený počet uživatelů stojí necelých 11 000 Kč) nebo je možné si zdarma stáhnout nebo koupit za symbolický poplatek svobodnou verzi některé z četných distribucí Linux (nejznámější jsou SUSE, Mandriva, Debian, Fedora a další). Operační systém ale není vše, pro bezproblémový provoz sítě jsou vhodné i další aplikace pro správu, bezpečnost či archivaci. V případě volby OS Linux jsou tyto nástroje zpravidla přímo součástí distribuce.
Stejně jako v případě konektivity, kdy školní síť může mít dvě nezávislá připojením, může v síti pracovat několik serverů, přičemž každý může mít i jiný operační systém. Časté (i ve školách) je využití jednoho serveru pro komunikaci s Internetem (plní především funkci poštovního serveru, firewallu či routeru), další server může plnit funkci souborového serveru či datového úložiště. Komunikační server může pracovat i na méně výkonném počítači, u souborového serveru je důležitá kapacita diskového prostoru a v případě většího provozu i rychlost disků. Od ACOL získané servery mají z dnešního pohledu velmi nízkou kapacitu disků (36-40 GB), doporučujeme ji proto doplnit (disky s kapacitou 200 GB stojí nyní méně než 3 000 Kč).
Nemá smysl rozpoutávat vášnivé debaty o tom, který operační systém je pro školy lepší. Pokusme se u zmíněných alternativ shrnout výhody a nevýhody.
MS Windows 2000 Server/Server 2003
+ podobnost s OS na klientských počítačích
+ větší rozšířenost
- větší nároky na hardware
- cena
Novell NetWare
+ spolehlivost
- klesající rozšíření
- cena
- není lokalizace
Linux (placená verze s podporou)
+ spolehlivost
+ široké spektrum aplikací v distribuci
Linux (neplacená verze)
+ spolehlivost
+ široké spektrum aplikací v distribuci
+ cena
+- nutnost základních znalostí a sebevzdělání správce
A závěrečné otázky:
Jaké jsou vaše zkušenosti se serverovými operačními systémy ve vaší škole?
Jaká je disková kapacita vašeho školního serveru?
Jaký způsob správy preferujete: vlastními silami, s využitím přátel nebo rodičů, s využitím outsourcingu?
redakce
0 komentářů:
Okomentovat