Radomír Habermann: Chcete mít školní web zdarma?

pondělí 30. května 2005 ·

V současné době nemálo škol hledá odpověď na otázku Jak efektivně vytvářet a udržovat webové stránky školy. Pro zájemce nabízíme řešení, a to dokonce nezávisle na "barvě školy" (zelená či červená).

O co se jedná?

Školní web - podpora aktivit žáků je pilotním projektem SIPVZ, podaným v roce 2005 Základní školou Hustopeče nad Bečvou. Jeho realizátoři si kladou za cíl připravit školám vhodný redakční systém, který by vyhovoval jejich potřebám a požadavkům. Bude se tedy jednat o prostředí, které umožňuje více uživatelům tvořit obsah webu formou článků, statických stránek, anket, odkazníku a podobných součástí redakčního systému.

Již od února tohoto roku pracuje vývojový tým na úpravách. V těchto dnech však došlo k výraznému posunu. Tento projekt byl hodnotící komisí MŠMT doporučen k realizaci. To znamená, že se další práce na vývoji mohou rozběhnout naplno.

Nenabízíme zajíce v pytli!

Již od počátku realizace byla jiným školám nabídnuta aktivní spoluúčast v projektu (viz článek Admin má zájem o spolupráci s dalšími školami). Některé z nich již dnes využívají dílčí výsledky vývoje a i vy můžete posoudit kvalitu jejich stránek. Příkladem budiž:

  • Základní škola Soběchleby, která je vesnickou školou. Soustředí se především na testování tzv. nadstandardních modulů jako je fotogalerie, diskusní fórum a kalendář událostí.
  • Základní škola Bělotín je zelenou školou, která navíc hodlá i nadále využívat služeb společnosti Autocont. Díky ní lze ověřovat funkčnost školního webu na tomto typu škol.
  • Základní škola Horáčkova, Praha je standardní škol ve městě. Prostřednictvím této školy především testujeme komunikaci a helpdesk se školou, vzdálenou bezmála 300 km.

Ze struktury vybraných škol je zřejmé, že nezáleží na velikosti, barvě ani vzdálenosti!

V současné době je taktéž k dispozici plně funkční testovací webový server, který naleznete na adrese http://www.admin-hranice.cz/demopn/. Na tomto webu můžete bez obav zkoušet vlastnosti tohoto redakčního systému. Můžete pracovat jako anonymní uživatel (čtenář), ale můžete také vyzkouštet následující registrované přístypy:

  • žákovské účty zak1 (heslo zak1) a zak2 (heslo zak2)
    - tyto účty patří do skupiny uživatelů Žáci. Tato skupina má právo psát nové články a přečíst si pro ně připravenou skupinu článků.
  • učitelské účty ucitel1 (heslo ucitel1) a ucitel2 (heslo ucitel2)
    - učitelské účty opravňují taktéž k psaní článků, ale navíc mohou vytvářet i nové ankety. Tato skupina uživatelů si navíc může přečíst jak žákovské články ta ty, které jsou určeny pouze pro skupinu Učitelé.
  • administrátorský účet admin (heslo admin)
    - tento přístup povoluje prakticky všechny činnosti, které lze v redakčním systému provést. Za zmínku stojí to, že existuje celé téma článků, které je přístupné pouze prostřednictvím tohoto účtu.

Poznámka: Díky zpřístupnění administrátorského účtu existují zřejmá rizika. Proto jsou data pravidelně obnovována, takže případná nefunkčnost je pouze dočasná.

Další kroky v rámci projektu - čtyři fáze

První fáze byla završena doporučením projektu k realizaci. Druhá fáze je zaměřena na dokončení vývoje. Její součástí je především:

  • vytvoření tří vzorových instalací, včetně dat (témata, vzorové články, skupiny, práva a pod.)
  • plná lokalizace do češtiny
  • sepsání příručky pro uživatele i administrátory
  • registrace školního webu u společnosti Autocont onLine tak, aby mohl být instalován na jakoukoliv zelenou školu.

Třetí fáze se soustředí na:

  • uspořádání dvou jednodenních seminářů pro školy, které projeví zájem o nasazení tohoto redakčního systému
  • sledování využívání školního webu na školách, které si jej po semináři zprovozní
  • helpdesk a vzdálená správa školního webu pro školy, které se aktivně zapojí do sledování jeho využívání

Poslední fáze uzavře v tomto roce projekt. Bude provedena závěrečná analýza, sepíše se metodika a stanoví se další kroky pro rok 2006.

Jak můžete využít výsledky projektu?

V prvé řadě celý projekt je a bude realizován pod licencemi GPL, LGPL nebo FDL (viz http://www.gnu.cz). Prakticky to znamená, že výsledky projektu mohou být bezplatně využívany i šířeny.
Rozdělme si tedy potenciální zájemce do dvou skupin:

Škola, mající zájem o bezplatné zaškolení a telefonickou podporu

Pro tuto skupinu škol máme připraveny jednodenní semináře, po kterých se navíc rozběhne telefonický helpdesk. Ten budou moci školy využívat až do konce kalendářního roku. Na oplátku se tato skupina škol zaváže nejméně tři měsíce sledovat, jak se školní web využívá.

Pokud máte zájem o takovou spolupráci, odešlete do 15.6.2005 mail na adresu hawigerd@admin-hranice.cz, přičemž jako předmět uveďte Spolupráce na školním webu. V období mezi 15.6. a 30.6. obdržíte další informace.

POZOR! Počet spolupracujících škol je z kapacitních důvodu omezen!

Škola, které postačí instalace

V tomto případě je třeba odlišit "barvu" školy.

Červená škola je omezena "pouze svými znalostmi", protože vše potřebné postupně nalezne na stránkách projektu ADMIN.

U zelených škol je situace o málo složitější, protože si redakční systém nemohou nainstalovat samy. Společnost Autocont OnLine je však partnerem našeho projektu, díky čemuž mohou školy požádat o bezplatnou instalaci. Nutnou podmínkou však je, aby realizátoři projektu do 30.6.2005 předložili ACOLu seznam škol, které o tuto instalaci projeví zájem. Jste-li tedy takovou školou, odešlete do 15.6.2005 mail na adresu hawigerd@admin-hranice.cz, přičemž jako předmět uvedete Web na zelenou skolu. V období mezi 15.6. a 30.6. taktéž obdržíte další informace.



Radomír Habermann

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.