V minulém týdnu jsme psali kromě jiného o absenci nabídky redakčního systému pro školy v rámci SIPVZ a na hlavu autorů některých projektů SIPVZ se snesla v diskusích u článků kritika za nepříliš kvalitní prezentaci projektů. Možná je potřeba pro vzájemné pochopení diskutujících ukázat, o čem je řeč. Stejně jako máte možnost si vyzkoušet bez instalace zdarma e-learningový systém MS Class Server, můžete si vyzkoušet i špičkový systém pro správu obsahu (tedy něco víc než redakční systém) s názvem Plone. A jak už to u Open Source systémů bývá, umí i česky…
Školský vzdělávací a informační portál měl poskytovat dle původních záměrů SIPVZ školám řadu on-line služeb. V minulém týdnu jsme psali kromě jiného o absenci nabídky redakčního systému pro školy v rámci SIPVZ v souvislosti s podivnou „ publikační on-line politikou “ MŠMT a na hlavu autorů některých loňských pilotních a rozvojových projektů SIPVZ se snesla kritika za nepříliš kvalitní prezentaci projektů . Určitě je potřeba pro vzájemné pochopení diskutujících ukázat, o čem je řeč při diskusi o správě a publikování obecného digitalizovaného obsahu zejména na Internetu. Řada diskutujících má jen omezené znalosti publikování na internetu (doporučuji přinejmenším studium materiálů příslušného modulu P) a možná není ani jasné, co to vlastně mělo už být od roku 2001 k dispozici pro všechny školy na školském portálu. To, co neschopní informačně pologramotní úředníci a jejich stejně pologramotní lobbystičtí poradci nebyli schopni zakomponovat do smluv s GD, co nebyli schopni jiní úředníci objednat u profesionálních poskytovatelů nebo co další úředníci odmítli jako pomocnou ruku od Jednoty školských informatiků, si můžete snadno a rychle vyzkoušet zdarma, stejně jako máte možnost si vyzkoušet bez instalace zdarma e-learningový systém MS Class Server, případně i další podobné produkty.
Na adrese www.objectis.net si můžete zdarma vyzkoušet špičkový systém pro správu obsahu (tedy něco víc než redakční systém), který úspěšně prošel výběrem pro rakouské školství, tedy systém Plone. Systém Plone je stejně jako aplikační server Zope, nad kterým je vybudován, napsán v jazyce Python, jenž je oblíben pro vysokou produktivitu programátorské práce. Po Plone i Zope existuje celá řada modulů řešící nejrůznější oblasti, pro školství je vhodný systém pro řízení výuky EduPlone. Řada modulů je k dispozici i na tomto hostingu.
Freehosting s Plone nabízí jen omezený prostor pro data, ale primárním účelem je zkoušení systému pro správu obsahu Plone (případně i aplikačního serveru Zope, nad kterým je vybudován). Velké datové soubory můžete mít uloženy na jiném serveru s větší kapacitou, to připomínám proto, že ve své instanci Plone můžete spravovat nejvýše tři tisíce souborů o maximální velikosti 1 MB, přitom celková kvóta pro data je pouze 10 MB. Stačí se jen zaregistrovat na titulní straně www.objectis.net a po páru kontrolních e-mailů získáte vlastní instanci v Plone ve verzi 1 nebo nejnovější 2 na adrese http://vase_jmeno.objektis.org! Uvedený freehosting s Plone využívá nyní již osm tisíc zájemců z celého světa! A jak už to u Open Source bývá, umí Plone 2 i česky…
Jakmile dojde k ověření registrace, získáte česky komunikující instanci Plone 2 v základním grafickém návrhu, který můžete různým způsobem měnit, ale doporučuji si nejdříve celý systém pro správu systému osahat. Úvodní uvítací stránka je anglická, ale můžete si ji obratem modifikovat, to je ostatně nejlepší start do vašeho testu. Všimněte si formuláře na přihlášení vlevo, kam zadáváte jméno a heslo z e-mailu od poskytovatele, vpravo je kalendář, kde se zobrazují zadané události, vpravo nahoře pak je formulářové pole pro fulltextové vyhledávání a ikonky z písmene A pro nastavení velikosti písma.
Po přihlášení se již zobrazí česká uvítací obrazovka a můžete začít pracovat.
Po klepnutí na položku Úvod v nabídce vlevo nahoře se otevře anglická úvodní stránka Plone 2 a po výběru zelené záložky Úpravy nahoře se zobrazí formulář pro modifikaci dokumentu na úvodní stránce a můžeme začít text přepisovat za vlastní úvodní.
Na spodní části formuláře si můžete vybrat čtyři způsoby zápisu textu na stránku:
Takzvaného strukturovaného textu, což je zvláštní mezistupeň mezi obyčejným textem a HTML k formátování textu, který portál převede na regulérní HTML. Bližší informace v češtině lze najít například na stránkách Jihočeské univerzity, také vytvořených v publikačním systému Plone.
V jazyce HTML.
V prostém textu.
Nahrání předpřipraveného souboru z lokálního počítače.
Stránky vytvořené pomocí Plone odpovídají zásadám zákona USA o přístupnosti webů financovaných z veřejných zdrojů (US Section 508), dále odpovídají dle W3C úrovní AA přístupnosti a zobrazují se korektně ve většině prohlížečů, to vše díky důslednému kvalifikovanému využití XHTML a CSS.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat