Pro chudé školy v rozvojových zemích vyvinula společnost Hewlett-Packard zajímavou sestavu, zahrnující značkový počítač osazený výhradně Open Source aplikacemi a doplněný periferiemi pro čtyři uživatele (žáky). Klienty láká jak na nízkou cenu, tak kvalitu Linuxu. Jsme rozvojová země? A kupovali bychom do škol takovéto netradiční desktopy?
Řešení nazvané multi-user 441 desktop je levné, a dá se říci staronové: k centrálnímu počítači s jedním procesorem jsou připojeny čtyři monitory a kromě běžné PS/2 klávesnice a PS/2 myši i tři další USB klávesnice a tři USB myši. Kromě běžné zvukové karty se využívají i tři USB sluchátka s mikrofonem. Tak u jednoho počítače mohou pracovat jen s minimálním omezením samostatně celkem čtyři žáci.
To vše s operačním systémem Linux Mandrake 9.1.3 s úpravou HP. Přestože by podobné řešení s dvěma 64bitovými CPU AMD Opteron a PCI-X dualmonitorovými grafickými kartami výkonem jistě zaujalo i fajnšmekry, je použit pouze procesor Intel Celeron 2 GHz a kombinace jedné AGP a tří PCI grafických karet nVidia Qdro4 100NVS s pamětí 64 MB. Operační paměť má 256 MB, ale je rozšiřitelná na 512 MB, disk 40GB IDE s 7200 rpm, CRT monitory jsou levné HP S5500 s úhlopříčkou 15".
HP: Ušetříte
Oproti běžnému řešení se čtyřmi PC udává HP 50% úsporu na pořizovacích nákladech a 65% na správě a servisu a 60% na celkových nákladech (TCO); přesnou cenu firma na svých stránkách neudává. Záruka je plná tříletá (3-3-3) s opravou zahájenou na místě příští pracovní den. Další podrobnosti o projektu je nyní možné nalézt na adrese www.hp441.com, zvláště doporučuji seznam standardně dodávaného softwaru, který je, jak je u linuxových distribucí ostatně zvykem, velmi rozsáhlý. Uvádím výběr nejznámějších; samozřejmě základní verze je většinou anglická, existuje však řada lokalizací i do češtiny:
-
K-Touch – výuka psaní na klávesnici pro grafické prostředí KDE
-
K-Voctrain – slovníček pro výuku jazyků pro grafické prostředí KDE
-
Kcalc – vědecká kalkulačka pro grafické prostředí KDE
-
K-Geo nebo Kig – interaktivní geometrie
-
KmPlot – kreslení průběhu matematických funkcí
-
Celestia – virtuální planetárium
-
Kalzium – periodická soustava prvků
-
K-Educa – tvorba testů
-
GIMP – bitmapový editor
-
RealPlayer – multimediální přehrávač
-
Acrobat Reader – prohlížeč elektronických dokumentů v PDF
-
OpenOffice.org – kancelářský balík obsahující aplikace: Calc – tabulkový kalkulátor, Writer – textový procesor a WYSIWYG HTML editor, Draw – vektorový grafický editor, Impress – prezentační software, Math – nástroj pro tvorbu matematických vzorců
-
Qcad – jednoduchý 2D CAD
-
eLearning Nuggets – výukové kursy pro ovládání počítače
-
Mozilla – WWW prohlížeč, e-mail a IRC klient, HTML editor
Dalších předinstalovaných aplikací jsou na HP 441 desítky, pro operační systém Linux je samozřejmě k dispozici několik desítek tisíc dalších aplikací open source nebo free software, které je možné nasadit bez dalších nákladů. A nejde jen o jednoduché aplikace, ale o všestranné balíky například pro vývoj programů, databáze, e-learningové systémy či didaktické hry.
HP: Linux nad Windows
Dalším zajímavým čtením je přehled FAQs, tedy často kladených dotazů, kde výrobce HP doporučuje Linux:
- Může být Linux využit jako operační systém pro desktopy?
Ano. Linux je stabilní, spolehlivá a snadno použitelná alternativa k tradičním desktopovým operačním systémům. Nové distribuce Linuxu již předstihly OS pro Apple Macintosh. Informační systémy velkých organizací, jako jsou např. Intel, US Postal Service (americká pošta) nebo johannesburgská obchodní burza, ve velké míře používají Linux, který celosvětově obsluhuje cca 5,8 milionů serverů. A např. společnosti IBM nebo Ford přecházejí na Linux i v případě desktopů.
- Je Linux stabilnější než Windows?
Ano. Linux je proslulý svojí stabilitou. Ušetří vás „modrých obrazovek smrti“ a zatuhnutí aplikací, ústících do restartu. V případě našeho HP 441 běží relace (sessions) všech čtyř uživatelů zcela samostatně. Pokud jedna z aplikací zkolabuje, neukončí relaci daného uživatele ani neovlivní relace jiných uživatelů. Jako Open Source je Linux neustále zlepšován, rozšiřován, lokalizován, testován a podporován statisícovou komunitou softwarových vývojářů a testerů na celém světě.
- Je OpenOffice kompatibilní s Microsoft Office?
Ano. Náš produkt HP 441 je předvybaven aplikacemi, které podporují standardní souborové formáty, včetně ty od společnosti Microsoft. Např. aplikace OpenOffice je schopna otvírat soubory z MS Office (např. Word, PowerPoint, Excel) a ukládat ve formátu MS.
Co na to procesor…
Na obrázku vlevo vidíte vytížení procesoru HP 441 při běžné práci jednoho uživatele, vpravo při práci čtyř uživatelů. HP tvrdí, že výkon procesoru je u dnešních počítačů PC při běžné práci využit jen z jedné desetiny. Samozřejmě se projeví občas úzké profily při práci s operační pamětí či diskem. Ale z vlastní zkušenosti jistě víte, že ve škole pracujeme stále i s počítači třídy Pentium 200 MHz a na řadě škol jsou stále ještě v síti bezdiskové stanice s procesory i 386. Takže čtyři uživatelé „pověšení“ na jednom procesoru s 2GHz na tom budou relativně dobře.
Podobné řešení se v posledních letech objevilo i pro platformu MS Windows (98 nebo XP), licenční podmínky však obvykle vyžadovaly licenci produktů MS per-site, tedy za každého uživatele, a i cena speciálního podpůrného softwaru nebyla nejnižší. Na českém trhu je v tomto směru aktivní společnost T. S. Bohemia, která nabízí počítač Barbone Twin s technologií MagicTwin na speciální základní desce společnosti JetWay pro dva uživatele; zde je ale vyžadována pouze jedna licence.
Proti proudu?
Ekonomicky výhodné řešení pro školy se může výrazně lišit od „středního proudu". Kombinace vhodného technického řešení spolu s volbou open source softwarové platformy je však pro slabé rozvojové ekonomiky, jako je i ta naše, bezesporu inspirující. Protože se jedná o plně profesionální řešení renomované společnosti, budou mít iniciátoři plamenných diskuzí obtížnější pozici. Systém HP 441 je jedním z mnoha možných řešení, které je ale nutné brát velmi vážně.
HP 441 je zatím k mání pouze v Jihoafrické republice. Hewlett-Packard však předpokládá rozšíření prodeje i do dalších zemí, a to podle odhadu jejich tržního potenciálu. Možná tedy časem dorazí letáčky i do českých škol. Těžko říct, jaký o ně bude zájem…
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat