Dotaz: Smí být žák či student, který je přihlášený na lyžařský výchovně výcvikový kurz, vyloučen vedením školy z účasti na tomto kurzu ještě před odjezdem z důvodu nekázně a nevhodného chování ve škole? Za jakých okolností může být již přihlášený student z LVVZ vyloučen?
K organizaci lyžařských výcvikových kurzů se vztahuje § 19 vyhlášky č. 354/1991 Sb., o středních školách, kde se stanoví, že střední školy organizují pro žáky zimní lyžařské výchovné výcvikové kurzy a letní sportovně turistické výcvikové kurzy v rozsahu stanoveném učebními plány. V Metodickém pokynu MŠMT ČR k organizaci lyžařského výcviku žáků (č. j. 24 799/93-50 ze dne 6. 12. 1993) je v čl. 1 uvedeno:
„Součástí vyučování tělesné výchovy na školách poskytujících základní a střední vzdělání je lyžařský výcvik. Provádí se podle platných učebních osnov a současně s cíli vzdělávacími a výchovnými plní i významné funkce zdravotní a zotavné.“
Úkolem středních škol je mj. zajišťovat ve své výchovně vzdělávací činnosti teoretické vyučování, praktické vyučování a výchovu mimo vyučování a uskutečňovat teoretické vyučování a praktické vyučování podle učebních plánů a učebních osnov (viz § 13 odst. 1 vyhlášky). Těmto úkolům a povinnostem střední školy odpovídá právo studentů, aby jim v odpovídajícím rozsahu a obsahu bylo vyučování poskytnuto.
Žádný právní předpis nemá ustanovení, že v nějakém vyučovacím předmětu lze pro žáka omezit vyučování jako jedno z možných výchovných opatření. Podle našeho názoru má tedy student střední školy právo účastnit se lyžařského výcvikového kurzu, pokud je školou organizován, a vyloučen z něho být nemůže (viz citované ustanovení, že lyžařský výcvik je součástí vyučování tělesné výchovy).
Ředitel školy pak mj. odpovídá za plnění učebních plánů a učebních osnov (§ 3 odst. 1 zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství), což koresponduje s ustanovením § 39 odst. 1 školského zákona, že se ve školách vyučuje podle učebních plánů a učebních osnov. Tyto zákonem dané úkoly a povinnosti škol ovšem směřují ke studentům a každý student má právo na nich participovat a vyžadovat plnění vůči své osobě. Výchovná opatření, která lze na středních školách uplatnit, jsou uvedena taxativně v § 8 vyhlášky, kde se v odst. 3, 4 a 5 uvádí:
„(3) Podle závažnosti provinění mohou být žákům uložena některá z těchto výchovných opatření k posílení kázně žáků: napomenutí třídním učitelem nebo mistrem odborné výchovy, důtka třídního učitele nebo mistra odborné výchovy, ve středisku praktického vyučování též vedoucího střediska praktického vyučování, důtka ředitele školy, podmíněné vyloučení ze studia nebo vyloučení ze studia.
(4) V rozhodnutí o podmíněném vyloučení ze studia stanoví ředitel střední školy zkušební lhůtu, a to nejdéle na dobu jednoho roku.
(5) O udělení a uložení výchovných opatření nezletilému žáku uvědomí ředitel střední školy zástupce žáka. Jde-li o žáka středního odborného učiliště, který se připravuje pro organizaci, informuje ředitel středního odborného učiliště o vyloučení žáka ze studia tuto organizaci.“
Vít Berka
0 komentářů:
Okomentovat