Pavel Stopa: Výukou fyziky k záchraně planety!

čtvrtek 10. července 2003 ·

Tak lze stručně charakterizovat nový multimediální titul Physikus, který z němčiny lokalizovalo pražské vydavatelství Media Trade. Jeho koncepce se drží osvědčeného principu „nejdřív škola, potom zábava“.

Výuka i dobrodružství

Physikus dostanete na dvou CD-ROMech; první z nich je věnován výuce fyziky a druhý dobrodružné hře, ve které využijete znalosti nabyté v první části.

Výuková část se zabývá mechanikou, optikou, akustikou, elektřinou a termodynamikou. Jednotlivá témata jsou přehledně řazena a vysvětlena, důraz je kladen na vizuální názornost.

Herní část se odehrává na opuštěném ostrově, kde na vás čeká spousta hádanek k rozluštění. Vaším hlavním úkolem je dokončit práci vašeho předchůdce – tajemného vědce: roztočit zastavenou planetu. S využitím fyzikálních znalostí musíte krůček po krůčku poskládat stroj, který „zpětným rázem“ uvede planetu opět do kýženého pohybu… Nápovědou vám bude vědcův počítač – vlastně obsah prvního, výukového CD-ROMu.


Věda vyžaduje pevné nervy

Po grafické stránce je Physikus pěkně vyvedeným titulem a na vysoké úrovni je taktéž zvukový doprovod – s každým novým obrazem se mění i hudba, která působivě dokresluje prostředí, v němž se hráč právě nachází.

Horší je to s navigací, a to hlavně v herní části. Programu chybí smysluplný tutoriál či alespoň nějaká nápověda, jak dál ve hře, pokud se na některém místě „zaseknete“. Ač mi jsou probíraná témata fyziky známa, roztočit planetu mě stálo hodně nervů – leckdy jsem zkrátka nevěděl, co mám dál na ostrově dělat. Intuitivní tato edu-adventura rozhodně není.


Physikus ve škole

Přes tyto nedostatky může být Physikus zajímavým doplňkem do vyučování. Zejména výuková část je opravdu zdařilá, probírané fyzikální jevy jsou v ní názorně vysvětleny a samostatnější žáci mohou Physikus dostat i k nastudování určitého tématu.

Ovšem mám-li být zcela upřímný, domnívám se, že provedení fyzikálního pokusu „naživo“, přímo před žáky je pedagogicky nejúčinnější a nemůže být plně nahrazeno sebelepší animací na monitoru. Tím nechci snižovat užitečnost Physikusu, nýbrž jen upozornit, že jakékoli multimédium bude vždy jen doplňkovou pomůckou.


Požadavky na HW a SW

I když Physikus běží i na počítači s procesorem P166, 32MB RAM a 2MB grafickou kartou, vzhledem k náročnější grafice je vhodné použít výkonnější počítač s procesorem alespoň PII 300 MHz. Operační paměti je lépe mít 64 MB a více.

Nutností je CD-ROM mechanika, do níž musí být alespoň jeden z dvojice CD-ROMů vždy zasunut. Pokud máte mechaniky dvě, nemusíte na pevný disk instalovat cca 650MB. Použijete-li však úspornou instalaci (cca 18 MB), pak vám z vyměňování CD-ROMů za chvíli půjde hlava kolem.

Program pracuje s OS WIN 95 a výše. Potíže však budete mít s OS WIN ME.

Cena: 1 419 Kč.



Pavel Stopa

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.