Dotaz: Pokud mi odpadne hodina v přímé vyučovací povinnosti ne mým zaviněním (např. žáci jdou k zubaři), může mi vedení školy dát odučit tuto hodinu v jiném čase a v jiné třídě (v mojí volné hodině) bez toho, aniž by mi tuto hodinu zaplatilo jako přesčasovou?
Vymezení pojmu „práce přesčas“ je uvedeno v § 83 odst. 6 zákoníku práce. Podle tohoto zákonného ustanovení je prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn. U zaměstnanců s kratší pracovní dobou (§ 86 odst. 1 zákoníku práce) je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu; těmto zaměstnancům nelze práci přesčas nařídit. Prací přesčas není situace, pokud zaměstnanec napracovává prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost.
Z toho, co bylo uvedeno, vyplývá pro pedagogické pracovníky ve školství, že se prací přesčas stává každá přímá vyučovací či přímá výchovná činnost konaná na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad počet hodin stanovený § 3 nařízení vlády č. 68/1997 Sb., kterým se stanoví míra vyučovací povinnosti učitelů a míra povinnosti výchovné práce ostatních pedagogických pracovníků ve školství ve znění pozdějších předpisů. To znamená, že se jedná o práci konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu týdně a pedagogický zaměstnanec plní kromě přímé vyučovací nebo přímé výchovné činnosti, všechny další činnosti uvedené v § 2 písm. b) citovaného vládního nařízení.
Rozvrh hodin je rozvržením části pracovní doby učitelů a ostatních pedagogických pracovníků uvedené v § 2 písm. a) nařízení vlády č. 68/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů (přímá vyučovací činnost nebo přímá výchovná činnost). Rozvrh hodin je uveden jako součást povinné dokumentace škol v § 38a) odst. 1 písm. d) školského zákona. Úpravu povinností, náplně a rozvržení pracovní doby pedagogických pracovníků obsahuje čl. 6 Pracovního řádu pro zaměstnance škol a školských zařízení. V rozporu s pracovněprávními předpisy ani pracovním řádem není takové opatření zaměstnavatele, kterým je prováděna změna rozvrhu hodin spočívající v přesunech vyučovacích hodin a hodin výchovné práce na jiné dny u jednotlivých pedagogických pracovníků. Toto právní stanovisko, které je podstatou odpovědi na Váš dotaz, je v souladu i s ustanovením čl. 6 Metodického pokynu MŠMT ČR ke stanovení práce přesčas pedagogických zaměstnanců čj. 18 651/94-42, kde je uvedeno (s ohledem na změnu označení právních předpisů):
„V týdnech, ve kterých připadají některé pracovní dny na prázdniny, popřípadě jsou dlouhodobě plánovány školní akce (například exkurze, výlety atd.), může zaměstnavatel rozvrhnout pedagogickým zaměstnancům, pokud nečerpají v těchto dnech řádnou dovolenou, přímou vyučovací či přímou výchovnou činnost v rámci pracovních směn tak, aby v těchto týdnech k práci přesčas nedocházelo vůbec nebo jen ve výjimečných případech. Konkrétně toto opatření znamená, že zaměstnavatel může činnosti uvedené v § 2 písm. b) nařízení vlády č. 67/1998 Sb. přesunout na dny prázdnin nebo školních akcí a přímou vyučovací či přímou výchovnou činnost kumulovat do ostatních dní v týdnu.“
Zcela nepochybně není v rozporu s požadavkem na spravedlivý výkon práv a povinností plynoucích z pracovního poměru, aby v případě, že v týdnu, kdy pedagogickému pracovníkovi odpadají hodiny přímé vyučovací činnosti nebyly zároveň vykazovány hodiny přesčasové práce. Požadavek, aby tato situace byla řešena změnou rozvrhu pracovní doby zřejmě nelze považovat za protiprávní.
Takovým opatřením však nesmí být porušovány příslušné právní předpisy (zejména ustanovení zákoníku práce o pracovní době, nařízení vlády č. 68/1997 Sb.). Při provádění změn rozvrhu hodin je třeba rovněž respektovat § 7 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že nikdo nesmí výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů zneužívat na újmu jiného účastníka pracovněprávního vztahu i § 8 odst. 3 ukládající zaměstnavatelům povinnost pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu s tímto zákoníkem, s ostatními právními předpisy a s pravidly slušnosti a občanského soužití.
Vít Berka
0 komentářů:
Okomentovat