Dotaz: Moje dcera studuje druhým rokem střední školu, kde mají v rozvrhu již tři nulté hodiny. Pro děti to znamená vstávat třikrát týdně po páté hodině ranní, aby byly v sedm ve škole. Připadá mi to jako zbytečná zátěž a také nebezpečné, když chodí takhle brzy ráno pustými ulicemi. Existuje nějaká “povolená norma“ pro počet těchto předsunutých hodin v jednom týdnu?
K provedení příslušných ustanovení školského zákona (zákon č. 29/1984 ve znění pozdějších předpisů) a zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství ve znění pozdějších předpisů byla vydána vyhláška č. 354/1991 Sb., o středních školách. Tato vyhláška upravuje:
- soustavu studijních a učebních oborů středních odborných učilišť, gymnázií a středních odborných škol,
- organizaci těchto středních škol,
- plnění povinné školní docházky ve vybraných učebních a studijních oborech středních škol,
- rozsah, podmínky, délku a průběh studia ve středních školách,
- hodnocení žáků a jejich klasifikaci,
- délku a organizaci studia při zaměstnání a kombinovaného studia,
- organizaci studia jednotlivých vyučovacích předmětů a nástavbového studia,
- studijní a učební obory, ve kterých střední školy poskytují výchovu a vzdělání; doplňované obory jsou průběžně publikovány ve Věstníku MŠMT.
Organizaci výchovně vzdělávací činnosti upravuje § 13 a násl. vyhlášky a v § 14 odst. 1 a 2 je uvedeno:
„(1) Ředitel střední školy stanoví začátek a konec teoretického vyučování tak, že začíná zpravidla v osm hodin, nejdříve v sedm hodin. Ukončuje se nejpozději ve 20 hodin. Nejvyšší počet vyučovacích hodin povinných předmětů v jednom dni s polední přestávkou je osm hodin, bez polední přestávky sedm hodin.
(2)Vyučovací hodina teoretických předmětů trvá 45 minut. Zpravidla po druhé vyučovací hodině se zařazuje dvacetiminutová přestávka. Mezi ostatní vyučovací hodiny se zařazuje zpravidla přestávka desetiminutová.“
Žádné další podrobnosti k organizaci výuky na středních školách právní předpisy nestanoví, tedy neupravují ani počet tzv. „předsunutých hodin“ v týdnu.
Závěr:
Postup školy tedy není v rozporu s příslušným právním předpisem. Pokud organizace výuky žákům nevyhovuje, je jedinou možností, aby jejich zákonní zástupci jednali v této věci s ředitelem školy.
Vít Berka
0 komentářů:
Okomentovat