ČTK: Střední školy nesmí započítat národní srovnávací zkoušky u přijímaček

středa 17. ledna 2001 ·

Střední školy zřizované státem, krajem nebo obcí nesmí při přijímacích zkouškách zvýhodňovat žáky, kteří se v únoru zúčastní národních srovnávacích zkoušek nadace Scio. Ta však s názorem ministerstva ostře nesouhlasí.

Střední školy zřizované státem, krajem nebo obcí nesmí při přijímacích zkouškách zvýhodňovat žáky, kteří se v únoru zúčastní národních srovnávacích zkoušek (NSZ) nadace Scio. Podle ministerstva školství je totiž nepřípustné v rámci přijímacího řízení zohledňovat jakékoliv skutečnosti, k jejichž splnění nemají všichni uchazeči rovné šance. Ředitel nadace Scio Ondřej Šteffl ale namítá, že názor ministerstva nemá právní opodstatnění.

Národní srovnávací zkoušky mohou vykonat žáci pátých a devátých tříd, kteří se připravují k přijímacím zkouškám na víceletá gymnázia a střední školy. Své znalosti si mohou ověřit za 475 korun u písemných testů z češtiny, matematiky a obecných studijních předpokladů. Na 80 středních škol již podle Šteffla přislíbilo, že bude výsledky těchto přijímaček "nanečisto" zohledňovat při přijímacím řízení.

Podle sdělení poradkyně a mluvčí ministra školství Vladimíra Al Malikiová, je využití výsledků srovnávacích zkoušek k přijímání uchazečů "v rozporu s platnými právními předpisy, neboť neoprávněně zvýhodňuje určitou skupinu uchazečů, která se zcela dobrovolně zúčastnila placeného testování pořádaného soukromou osobou". Výsledky by neměly být podle ministerstva brány v úvahu ani při odvolacím řízení.

Nadace Scio si kvůli sporu s ministerstvem nechala vypracovat právní expertizu v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, která podle Šteffla dokazuje, že je v kompetenci každého ředitele školy, jak o využití národních srovnávacích zkoušek rozhodne. "Námitka, že přes NSZ si lze 'koupit' výhodu u přijímací zkoušky, není opodstatněná. Ve stejném smyslu si uchazeči mohou 'koupit' řadu podobných 'výhod': od přípravných kursů přes studijní materiály až po doučování," uvedl Šteffl.

V případě škol soukromých a církevních je však situace odlišná. Kritéria přijímacího řízení si jejich ředitelé stanoví pouze na základě vlastního uvážení a podle vlastních pravidel.

redakce ČTK

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.