redakce: Střední zdravotnické školy zaniknou

středa 29. listopadu 2000 ·

Střední zdravotnické školy zaniknou, uvádí dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na Růženu Černou z ministerstva školství

. "Proměna vzdělávání zdravotnického personálu, to je velmi složitý problém, na kterém nyní pracujeme spolu s ministerstvem zdravotnictví. Vše se odvíjí od požadavku Evropské unie na vyšší vzdělávání zdravotních sester," připustila Černá, která má tuto problematiku na starosti.

V Evropské unii (EU) platí, že všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky musí před tím, než získají odbornou specializaci, projít středoškolským vzděláním ukončeným maturitou. Teprve poté mohou být přijaty ke studiu na vyšší škole se zdravotnickým zaměřením. Česká republika je jedinou zemí, kde je dosud možné studovat zdravotnickou školu již od 15 let.

Podle Černé ale není zatím nic hotového. Tomu odpovídá i fakt, že návrh zákona o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, tuto problematiku neřeší.

EU již před časem vydala doporučení pro takzvaná chráněná povolání, mezi které patří i zdravotní sestry. Podle doporučení by se měla dívka na tuto specializaci hlásit nejdříve v 18 letech. Studium příslušného oboru pak musí trvat nejméně tři roky. Evropská komise dokonce říká, že 40 procent zdravotních sester má získat vysokoškolský diplom, ostatním postačí diplom z vyšší odborné školy.

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.