Milan Hausner: Rodiče netuší, co dělají děti na internetu

úterý 15. srpna 2000 ·

Stanice BBC na internetu nedávno přinesla zajímavý článek o vztahu rodičů k činnostem dětí na internetu. Článek shrnuje výsledky rozsáhlého anketního průzkumu několika britských novin. Výsledky jsou zarážející – a vlastně ani ne! BBC nedávno přinesla zajímavý článek o vztahu rodičů k činnostem dětí na internetu. Článek shrnuje výsledky rozsáhlého anketního průzkumu několika britských novin. Výsledky jsou zarážející – vlastně ani ne! Podle zveřejněných výsledků pouze jeden z sedmi rodičů ví o tom, co jeho dítě na internetu dělá. Děti prý mají v podstatě volný přístup k pornografii, grafickému násilí a mohou se velmi snadno stát terčem zájmu různých pedofilů. Takový nedostatek dohledu je až zarážející.

Na druhé straně právě neschopnost rodičovské kontroly je důkazem, že děti si osvojují nové technologie mnohem rychleji než dospělí. Mohou jistě internet využívat i k plnění školních povinností, i když…

The Internet Access Report tvrdí, že 52  % rodičů je přesvědčeno, že děti s pomocí internetu dělají domácí úkoly a 44  % rodičů si myslí, že děti posílají emaily svým kamarádům. Jinak ale nemají skoro žádnou představu. Rodiče ale také upozornili na skutečnost, že děti využívající internet se mnohem méně dívají na televizi. Za nejoblíbenější však mají herní servery. Výzkum zahrnoval kolem 2000 osobních rozhovorů s překvapivým zjištěním, že prakticky všechny děti zahrnuté ve výzkumu měly k internetu přístup (doma nebo ve škole).

Jednoznačným závěrem celého průzkumu je ale skutečnost, že rodiče nemají v obecném měřítku ani nejmenší ponětí o tom, k čemu je internet dětem dobrý.

Víme, jak naše české děti využívají internet? Žádné objektivní údaje samozřejmě nemám, protože neexistují …vyjma naší vlastní školní ankety. Nezbývá mi tak než věřit, že mladý adept internetové žurnalistiky Martin Fencl se svými kamarády reprezentuje opravdovou dětskou internetovou komunitu. Nechci totiž ztrácet iluze.

Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.